Kad elektros instaliacija tinkamai veiktų ir būtų saugi, ją turėtų suprojektuoti (ir, pageidautina, atlikti), o senesniuose būstuose atnaujinti – specialistas.
Kapitalinis elektros instaliacijos remontas, kurio metu ji visiškai pakeičiama, nėra toks sudėtingas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Pirma, niekas nešalina esamų laidų nuo sienų, ko paprastai baiminasi su šia tema nesusipažinę žmonės. O antra, gana įprasta iš naujo panaudoti vietas, kuriose anksčiau buvo lizdai, jungikliai ar šviestuvai.
Visišką elektros instaliacijos pakeitimą galima palyginti su naujos elektros instaliacijos bute atlikimu. Žinoma, yra skirtumų, tačiau, išskyrus tai, kad remontuojamose patalpose reikia išpjauti griovelius tinke, jie yra nežymūs.
Būsto elektros instaliacijos keitimas – skirstomieji įrenginiai, laidai ir jungiamosios detalės
Skirtinguose būstuose elektros instaliacija paprastai būna labai panaši. Naujuose daugiabučiuose, paprastai koridoriuje yra skirstomoji spinta (nedidelė elektros spinta su įrengtais aparatais):
• pagrindinis jungiklis, kuris atjungia elektros srovę visame bute,
• likutinės srovės įtaisas (RCD), apsaugantis nuo elektros smūgio (RCD buvimas elektros instaliacijoje dažnai lemia draudiko atsakomybės apimtį sudarant gyvybės draudimo sutartį),
• saugikliai.
Būsto elektros instaliacija – tai ne tik skirstomasis skydas ir jame esantys saugikliai ar kiti prietaisai. Juk vartotojo požiūriu svarbiausi yra bute esantys kištukiniai lizdai, jungikliai ir apšvietimas. Taigi, kol pagrindinių prietaisų maitinimas ir apšvietimas jūsų namuose nekelia problemų, elektros instaliacijos nekeiskite ir nemodernizuokite. Tai darykite tik atlikdami kapitalinį remontą arba kai nuolatiniai gedimai vargina. Kelių dešimtmečių senumo elektros instaliacijos keitimas paprastai yra būtinybė, duodanti daug naudos.
Elektrikas į namus – kaip vyksta elektros instaliacijos darbai ir kiek laiko jie užtrunka?
Elektros instaliacijos įrengimas arba atnaujinimas prasideda nuo kruopštaus kištukinių lizdų, jungiklių ir apšvietimo taškų skaičiaus ir vietos planavimo. Gerai, kad projektą parengtų kvalifikuotas elektrikas, nes tada būsite tikri, kad instaliacija veiks tinkamai. Kai nustatysite taškų skaičių ir vietą, projektuotojas nubraižys kabelių trasas, būsto elektros instaliacijos schemą, suplanuos paskirstymo skydą ir atliks reikiamus techninius skaičiavimus. Panašiai rengiamas naujos elektros instaliacijos projektas, o paskui (juo remdamasis) montuotojas jį atlieka.
Renovacijos atveju darbo laikas bus šiek tiek ilgesnis – nauja instaliacija klojama prieš tinkuojant, todėl nereikia kasti griovelių laidams. Kiek laiko užtruks būsto elektros instaliacijos keitimas, taip pat priklauso nuo būsto dydžio ir darbams atlikti pasamdytų žmonių skaičiaus. Vidutinė standartinės elektros instaliacijos keitimo trukmė yra apie 4-7 dienos, kai dirba du elektrikai. Kita vertus, kapitalinis remontas, priklausomai nuo sąlygų, gali užtrukti keliomis dienomis ilgiau.