Praėjusio pirmadienio ryte ugniagesių pagalbos šaukėsi Papilio seniūnijos Eiskudžių kaimo Liepų gatvės gyventojai. Į neuždengtą melioracijos vandens surinkimo šulinį įkrito jų telyčia. Gyvulio savininkams savo jėgomis jo iškelti nepavyko.
Traukė gaisrininkai ir traktorius
Eiskudžių kaimo ūkininko telyčios ganosi privačioje žemėje. Pirmadienio ryte žmonės išgirdo, kad kažkas baubia. Suskubo pasižiūrėti, kas nutiko, ir pamatė, jog iš pusantro metro gylio šulinėlio negali išsiropšti telyčia. Dar bandė ją traukti savo jėgomis, bet suprato, kad nieko nebus.
Apie nelaimę buvo pranešta gelbėtojams.
Atvykę ugniagesiai ir pakviestas ekskavatorius prakasė didesnę melioracijos šulinėlio angą. Į pagalbą atėjo ir ūkininkas su traktoriumi. Po kiek laiko traktoriumi telyčia buvo ištraukta.
Eiskudžių kaimo gyventojai sakė, kad šis melioracijos šulinėlis jau ne pirmą kartą tampa spąstais gyvūnams. Prieš kurį laiką į jį buvo įkritęs ir nebegalėjo išlipti šuo.
Po šios nelaimės žmonės suskubo sutvarkyti ir uždengti šulinėlį, kad vėl kas nors į jį neįkristų.
Turi pasirūpinti žemės savininkai
Biržų rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas melioracijai Rimantas Šikšnys sakė matęs tūkstančius drenažo nuleistuvų, kurių dangčiai nuimti ar tiesiog nuversti. Jis įsitikinęs, kad smulkius melioracijos įrenginius turi prižiūrėti žemės savininkai.
Pašnekovas mano, kad kaimo gyventojai patys galėtų imtis ir šulinio dangčius uždėti, kad jie netaptų spąstais gyvūnams ir žmonėms.
Specialistas sakė, kad kai kurie rajono ūkininkai savo melioracijos įrenginius itin prižiūri. Jis kaip pavyzdį pasakė Germaniškyje ūkininkaujantį Henriką Bertulį, „kurio žemdirbystės lygis labai aukštas“.
„Jo laukuose melioracijos įrenginiai idealiai prižiūrėti. Matyti, kad žmogus suinteresuotas ir supranta melioracijos naudą. Pas jį galima parodomąsias ekskursijas rengti ir parodyti, kaip reikia melioracijos įrenginius prižiūrėti“,- kalbėjo R. Šikšnys.
Uždengė savo jėgomis
Akivaizdu, kad daug kas priklauso nuo kaime gyvenančių aktyvių ir neabejingų žmonių.
Skrebiškių kaime ir jo apylinkėse aktyvios visuomenininkės Marytės Undzėnienės iniciatyva prieš keletą metų buvo uždengti 26 atviri melioracijos vandens surinkimo šulinėliai.
Viskas prasidėjo po to, kai buvusio gyvulių komplekso teritorijoje šulinėlyje rastas įkritęs kelių dienų amžiaus stirniukas. Po kiek laiko stirna įkrito į neuždengtą šulinį pačiame kaime.
M. Undzėnienė kalbėjosi su savininkais, kuriems priklauso žemė. Bet vieni tikino, kad žemė, kur yra neprižiūrimi melioracijos įrenginiai, jiems nepriklauso. Kai kurie gyvena užsienyje. O ir atsakomybės už neuždengtus šulinėlius iš jų nėra kaip pareikalauti.
Tad nieko kito nebeliko, kaip šulinėlius kaimo žmonėms uždengti patiems.
„Tie, kam priklausytų šulinius sutvarkyti, atsakomybės kratosi. Neuždengti šulinėliai yra pavojus ne tik gyvūnams, bet ir žmonėms. Tad turime daryti viską, kad nenutiktų nelaimė“, – kalbėjo akcijos sumanytoja M. Undzėnienė.