Lapkričio pabaigoje įvyko Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdis, kuriame svarstytas turbūt labiausiai politizuotas klausimas dėl investicijų į Kaštonų katilinės modernizavimą dydžio ir šilumos kainos šuolio amortizavimo.
Beveik dešimt metų dirbau Savivaldybės administracijoje ir nuolat girdėdavau diskusijas apie būtinybę keisti Kaštonų katilinės katilą. Deja, ryžto ir politinės valios prisiimti atsakomybę dėl nepopuliaraus, bet būtino sprendimo kaskart vis pritrūkdavo. Iki šiol…
Truputį apie situaciją. Pagrindinis Biržų miestą aptarnaujantis biokuro katilas yra seniausias Lietuvoje, pastatytas dar 1988 m., morališkai ir technologiškai jau atitarnavęs savo. Katilas neturi filtro, galinčio sulaikyti į orą išmetamas kietąsias daleles. Akivaizdu, kad senukui katilui reikia padėkoti ir išleisti užtarnauto poilsio, o jo vietoje sumontuoti naują, efektyvų ir netaršų įpėdinį. Neatliekant investicijų ir nieko nekeičiant, nebetinkamą naudoti biokuro katilą turėtų pakeisti Rotušės katilinėje tebesantys dujiniai katilai, o tai centralizuotai tiekiamos šilumos kainą paaugintų apie 22 proc. Tikiu, kad to nenorėtume nė vienas, todėl, manau, akivaizdu, kad argumentų prieš investicijas nelieka. Taip, atlikus investicijas kaina, tikėtina, taip pat augs, tik tas augimas bus žymiai mažesnis – apie 7 proc.
Labiausiai liūdina faktas, kad tiek 2018 m., tiek 2020 m. Biržų rajono savivaldybė turėjo galimybę pasinaudoti Europos Sąjungos teikiama parama biokuro ūkio atnaujinimui tik, deja, tuo nepasinaudojo. Tokia parama būtų ženkliai sumažinusi investicijas, nes, preliminariais skaičiavimais, katilo pakeitimui anuomet būtų užtekę apie 2,5 mln. Eur, o ES parama galėjo sudaryti apie 700-800 tūkst. Eur. Svaru būtų buvę ir tai, kad gautos ES lėšos į šilumos kainą nebūtų įskaičiuotos!
Visgi, istorija telieka praeityje. Džiugu, kad sprendimas pagaliau priimtas – Savivaldybės taryba pritarė 3,6 mln. Eurų investicijoms. Jaučiat, koks skirtumas? Tai tik patvirtina mano nuostatą, kad ilgalaikė veiklos strategija ir politinė valia priimti savalaikius sprendimas yra esminiai efektyvaus darbo principai. Nebijau nepopuliarių sprendimų. Rinkti buvome ne tam, kad patiktume, o tam, kad atstovautume rinkėjų interesams ir prisiimtume atsakomybę.
Tačiau šiandien aš noriu padėkoti. Padėkoti visiems Tarybos nariams, kurie paskutiniajame tarybos posėdyje svarstydami investicijų į šilumos ūkį klausimą vienu ar kitu būdu išreiškė savo poziciją.
Visų pirma noriu padėkoti Tarybos nariams, kurie balsavo „prieš“: Vidui Eidukui, Indrai Drevinskaitei, Kęstučiui Isakui, Vytautui Juškai, Liutaurui Variakojui. Ačiū Jums už svarstymo metu išsakytą požiūrį ir užduotus klausimus. Jų pobūdis ir turinys tik dar labiau motyvavo spręsti aktualų šilumos ūkio klausimą. Mūsų sprendimas – atsvara Jūsų populizmui. Šnekėti yra viena, o daryti – kita.
Ačiū tiems, kurie šiame balsavime nuo sprendimo susilaikė: Irutei Varzienei, Laurynui Bukiui, Arūnui Anskinui, Alei Pocienei ir Daliui Barkauskui (nors jis balsavo „prieš“, bet jį priskiriu prie šios grupės). Tai yra žmonės, puikiai suprantantys, kad investicijos į šilumos ūkio modernizavimą yra reikalingos ir būtinos, bet politinius žaidimus ir asmenines ambicijas keliantys aukščiau Biržų miesto gyventojų interesų. Stuburo nebuvimas šių dienų politikoje yra viena didžiausių problemų visose politinėse partijos ir esu tikras, kad po šio pasisakymo sulauksiu priminimų apie Vilijos Blinkevičiūtės sprendimus po Seimo rinkimų. Todėl iš karto atsakau – tokių socialdemokratų partijos sprendimų aš nepalaikau ir partijos prezidiumo balsavime dėl jų nedalyvavau. Tuo pačiu oponentams, kurie šia politine korta dar ne kartą žais, siūlau retkarčiais žvilgterėti į veidrodį (ne į tą, kuris iš karto žino, kas pasaulyje gražiausias) ir prisiminti, kaip šviesiu protu buvo kovota prieš nešvarius pinigus.
Ačiū Tarybos nariams, balsavusiems „už“: Audriui Juknai, Nerijui Ubartui, Viktorui Bagamolovui, Daliai Baltrušaitienei, Algirdui Gedgaudui, Daliui Jakubėnui, Audronei Garšvaitei, Simonai Bindariūtei, Povilui Mikalajūnui, Leonidui Sologubovui, Justui Greviškiui, Vytui Jareckui, Tomui Četvergui ir Audriui Šimui. Mūsų diskusijos ir bendras darbas truko beveik pusantrų metų ir šiandien turime rezultatą – sprendimas pagaliau priimtas. Tikslą visada turėjome vieną – atnaujinti Kaštonų katilinę ir taip užtikrinti stabilų šilumos tiekimą gyventojams.
Vizijos, kaip tai padaryti, buvo skirtingos, visgi sprendimas priimtas, rezultatas yra ir tai šiandien Biržams svarbiausia.
Kęstutis Knizikevičius, Biržų savivaldybės meras