„Noriu, kiek leis galimybės, kuo daugiau pamatyti pasaulio, jį pažinti ir, žinoma, įamžinti fotoaparatu“, – sako fotografuoti mėgstantis ir keliauti trokštantis Biržų „Saulės“ gimnazijos abiturientas Eivydas Šarkūnas.
Iš bendraamžių jaunuolis išsiskiria ne tik aprangos stiliumi. Biržų rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos 2023 m. jaunimo nominacijų apdovanojimuose E. Šarkūnui atiteko kūrybiškos sielos nominacija.
Fotografuoja nuo mažumės
Eivydą su fotoaparatu rankose pastaruoju metu galima sutikti įvairiuose renginiuose, ypač sporto. Tačiau fotografuoti jaunuolis pradėjo būdamas dar pradinukas. Pirmosios nuotraukos, kaip ir daugelio vaikų, buvo padarytos telefonu. Iš pradžių nuotraukas jis darydavo tik sau, o po kurio laiko geriausiais kadrais nevengdavo pasidalinti ir socialiniuose tinkluose.
„Tėtis matydamas, kad fotografuoti man patinka, pasiūlė įsigyti fotoaparatą. Bet būdamas vaikas ir mažai ką suprasdamas pasiūlymo atsisakiau. Tuomet galvojau, kad telefonu patogiau ir geriau fotografuoti. Šiek didesnis supratimas atėjo tik vėliau, kuomet pradėjau daugiau domėtis tiek technika, tiek fotografavimu“, – prisiminimais dalinosi E. Šarkūnas.
Supratęs, kad telefonas nėra skirtas rimtesnei fotografijai, jaunuolis pradėjo ieškoti pirmojo fotoaparato, domėtis jų techniniais ypatumais. Tas neliko nepastebėta šeimoje ir visiškai netikėtai Eivydas sulaukė dovanos – pirmojo veidrodinio „Nikon“ fotoaparato.
„Tuomet viskuo pradėjau dar daugiau domėtis, sekti kitus fotografus. Iš biržiečių man labiausiai imponuoja Dainius Bankauskas, jo stilius. Man patinka gatvės, miestas, jo šurmulys. Aš tai jo nuotraukose surandu. Man pačiam labiausiai patinka fotografuoti renginius, sporto varžybas, žmonių emociją. Nuolat fotografuoju RKL varžybas, vasarą teko su SIP padirbėti. Buvo labai šaunu, tikrai geras kolektyvas ir jų vadovas Danielius Kerbelis“, – kalbėjo gimnazistas.
Eivydo darytas Biržų krepšinio komandos nuotraukas pastebėjo ir populiariausios Lietuvoje krepšinio medijos „Basketnews“ atstovai, kurie komentaruose pagyrė biržiečio užfiksuotas rungtynių akimirkas.
Aistra kelionėms
Eivydas – iš tų, kurie mėgsta judėti, keliauti, pamatyti. Gal ne veltui jaunuoliui geriausiai sekasi ir įdomiausia yra geografijos pamoka.
„Na su mokslais galėtų būti geriau, bet labiausiai patinka geografija. Man kelionės žiauriai patinka.
Eilinį savaitgalį geriau išvažiuoti kur nors prasiblaškyti. Labiausiai Lietuvoje man patinka Vilnius ir Palanga. Pajūryje vieną vasarą vos ne mėnesį teko praleisti. Man žmonių gausa tikrai nemaišo. O Vilniuje bendrai daugiau šurmulio, daugiau laisvės. Jei gyventi Lietuvoje, tai renkuosi sostinę. O gal iš dalies ir dėl to, kad aš Vilniuje esu gimęs“, – svarstė E. Šarkūnas.
Tačiau kelionėmis vien tik po Lietuvą gimnazistas neapsiriboja. Jį traukia ir svečios šalys. Jam netgi būtų įdomu jose pagyventi, įsijausti į tos šalies kultūrą. Gimnazistas skaičiuoja, kad jam teko pabuvoti jau aštuoniose šalyse. Svarbu pažymėti tai, kad į dalį kelionių jis jau išvyko savarankiškai už savo uždirbtus pinigus.
„Keliauti noriu ir tą planuoju daryti ateityje. Patinka pačiam viską organizuoti – pirkti bilietus, rezervuotis nakvynę, susidaryti planą, ką pamatyti. Jau teko aplankyti Prahą, Paryžių, Berlyną, Stokholmą“, – pasakojo moksleivis.
Anot jo, kelionių geografiją kol kas riboja tiek finansai, tiek laikas. Tačiau norint ir ieškant, galima ir visai nebrangiai aplankyti kai kurias Europos šalis.
„Paskutinė kelionė į Prahą buvo per moksleivių rudens atostogas. Su drauge bilietus buvome įsigiję dar vasarą. Smagu, kad turėjome už ką, nes vasarą turėjome galimybę darbuoti „SLT Industrial Components“ įmonėje. Kaip tik pertraukėlės per darbą metu išėjo kalba, kad būtų smagu kažkur nuvykti. Abu užsiminėme apie Prahą. Tą pačią dieną patikrinome skrydžio bilietus ir jie kainavo gal po 40 eurų, tad išsyk juos įsigijome. Kelionių žvalgomės iš Rygos oro uosto. Dar yra krypčių, kur galima gauti nebrangius bilietus į artimąsias Europos šalis, o Rygos oro uostas lengvai pasiekiamas“, – kalbėjo gimnazistas.
Iššūkiai ir saugumas
Kelionių įspūdžiai – tai ne vien pamatytos gražios vietos, bet ir visokiausi iššūkiai. Kelionė prasideda dar net neiškėlus kojos iš namų.
„Man patinka visas procesas. Kaip minėjau, viską mėgstu pats sužiūrėti, išsirinkti, kur gyvensiu, ką aplankysiu. Norisi pamatyti ne tik lankomiausias miestų vietas, bet ir paprastas gatves, bent dalele pajausti vietinių žmonių gyvenimą. Žmonės, jų temperamentas, kultūra yra tokie skirtingi! Kol nepabūni svetur, tol to gerai nesuvoki. Kelionės susideda ne vien iš malonių patirčių. Teko ir be būsto kurį laiką pabuvoti, nes tas, kurį užsisakėme, tiesiog „prapuolė“. Bet kiekviena tokia situacija – nauja patirtis“, – pasakojo keliauninkas.
Jaunuolis, kalbėdamas ir vertindamas aplankytus miestus, ne kartą paminėjo ir saugumo jausmą.
„Bent jau man tos vietos labiau buvo artimos, kur tiesiog jautiesi saugus. Paryžius gražus, daug įspūdingų vietų, bet saugumo jausmo nėra, nėra visiško atsipalaidavimo. Ar saugiai jaučiuosi Lietuvoje? Taip. Tiek Vilniuje, tiek čia, Biržuose“, – kalbėjo ne vieną Europos sostinę jau aplankęs gimnazistas.
Žvilgsnis į menus
Pavasarį abiturientų laukia egzaminai ir apsisprendimas, ką veikti po mokyklos. E. Šarkūnas labiau linkęs prie socialinės pakraipos mokslų, tiksliau, menų. Mintyse – galimybė studijuoti Vilniaus dailės akademijoje fotografijos ir medijos meną.
„Norėčiau ir bandysiu studijuoti Vilniuje. Galvoju apie fotografijos meną. O kol kas kasdien tenka eiti į mokyklą, kuria visiškai negali skųstis. Žinoma, mums, jauniems žmonėms, visąlaik kažkas nepatinka, bet iš esmės gimnazijoje aplinka draugiška, saugi ir tolerantiška. Gal ir yra kas nors apie aprangą ar stilių kokią repliką numetęs, bet tiesiog nekreipi į tai dėmesio ir viskas. Nėra taip, kad nuolat kažkas kabinėtųsi. Gal tik dabar mokytojai pasidarė priekabesni dėl drabužių, nes šiemet kažkaip sugriežtino reikalavimus dėl uniformų dėvėjimo. Buvome įpratę kiek laisviau, o bet koks apribojimas, bet kokia tvarka, kurios reikia laikytis, mums visuomet nepatinka. Bet tai čia normalu“, – mokyklą ir moksleivius gyrė „Saulės“ gimnazijos abiturientas.
Pokalbio pabaigoje užsiminus apie artimiausias svajones, jos buvo susijusios su kelionėmis.
„Mano didelė svajonė ateityje yra pakeliauti po Ameriką, pajausti ir pasinerti į Niujorko šurmulį. Gal ten ar net kitoje svečioje šalyje pagyventi. Tačiau tai nereiškia, kad norėčiau emigruoti. Užsienyje būtų smagu pagyventi studijuojant“, – sakė pasaulį pro fotoobjektyvą dažnai stebintis E. Šarkūnas.