O gal grįžtame gyventi į Biržus? Išgirdus tokį pasiūlymo formos klausimą pirmasis atsakymas galėtų būti – kąąą? Tačiau praėjus minutėlei klausimas neatrodo toks jau visiškai beviltiškas. Mintyse išsyk grįžta teigiami vaikystės prisiminimai (neigiami sąmoningai užmaskuoti kažkur gelmėse), sukyla gražėjančio miesto vaizdiniai, o pro langą matoma automobilių spūstis tarsi į ausį kužda, kad mažam miestelyje bent jau kamščių nebus.
Mintis tampa įdomi ir verta apsvarstymo. Tačiau tam, kad keltumeis atgal į Biržus iš didmiesčio, kuriame jau beveik įleistos šaknys, reikia pirmiausia bent jau paviršutiniškai įvertinti kai kurias būtinąsias sąlygas: darbą, būstą ir švietimą.
Darbas
Jei specialybė ir jau turimas darbas tau leidžia dirbti nuotoliniu būdu, tai problemos kaip ir nėra. Beveik nėra. Šeimoje retai būna, kad nuotoliniu būdu dirbtų abu asmenys. Juo labiau kad darbas iš namų dar nebūtinai reiškia, jog visiškai nereikia pasirodyti ofise. Yra tokių darbų, bet tai daugiau išimtis nei taisyklė. Ir būtina pažymėti, kad jei Jūs tokio darbo dar neturite ir nesate kažkoks išskirtinis programuotojas, tai to nuotolinio darbo pasiūlymai irgi nesimėto. Taigi, darbo rinką patyrinėti verta.
Patikrinus pora žinomiausių darbo paieškos portalų optimizmo nėra labai daug, bet negalima sakyti, kad darbo pasiūlymų visiškai nėra. Panašu, kad lengviausia būtų pretenduoti į pardavimų konsultanto ar vadybininko darbą. Taip pat yra ir keletas darbo pasiūlymų, kuriuose ieškomi tam tikros srities specialistai. Pagal skelbiamus atlyginimus, susirasti darbą šiuo metu už 1000 eurų „į rankas“ nebūtų misija neįmanoma. Na, bent jau susidaro toks įspūdis. Jei abu šeimos nariai uždirba bent po 1000 eurų, tai gal jau ir nieko.
Juk 1000 Biržuose yra daugiau nei 1000 Vilniuje. Bent jau taip žmonės sako. Gal ir visai logiškas toks teiginys, jei įvertintumėm paslaugų ir būsto kainų skirtumus. Ar tai pakankamas atlyginimas – čia jau labai individualus klausimas.
Kaimyniniame Pasvalyje situacija panaši, o į Panevėžio darbo rinką jau žvalgytis nesinori. Juk į gimtinę gyvent grįžtame!
Būstas
Lankomiausiame nekilnojamojo turto skelbimų portale apie butų nuomą Biržų rajone rasta lygiai 0 įrašų. Kaip dabar populiaru, ne skambinu, o telefonu per programėlę siunčiu žinutę bičiuliui su klausimu: „Kaip ten su butų nuoma Biržuose?“ Gaunu trumpą ir aiškų atsakymą – „ragas“.
Tuomet ateina suvokimas, kad jei jau planas grįžti, tai būstą reikia ne nuomotis, o pirkti. Pasiūla labai menka, už trijų kambarių butą (apie 60 kv. m) prašo 60-70 tūkst. eurų. Faktas, kad remonto reiks, tad drąsiai galima pridėti dar 10-20 tūkst. Turint šiek tiek santaupų pradiniam įnašui mėnesinė siektų apie 250-280 Eur. Bent jau tokius skaičius rodo skaičiuoklės.
Individualių namų, bent kažkiek panašių į namus, kuriuose būtų galima gyventi be didelio remonto, pardavimui praktiškai nėra. Svajojant apie namą 100 tūkst. eurų būtų pradinė suma. Toks pirmas įspūdis, bet labai panašus į faktą.
Pradėjus skaičiuoti įmokas nori nenori prisimeni žmonos krišktomotutę ir jos generalinio remonto reikalaujantį namuką. Kaip giminaitės sveikata, paklausti žmonos nedrįsti. Dar ne laikas.
Švietimas
Na, bent jau vaiką į darželį ir į mokyklą išleisti bėdų tikrai neturėtų būti. Činajos gi ne Vilnius. Juk Biržuose darželių ir mokyklų tikrai daugiau, negu reikia. Tokia hipotezė. Bet ją reikia patikrinti.
Paklausinėjus pažįstamų ir netgi susisiekus su ugdymo įstaigomis paaiškėja, kad tikrai vaikas nei be darželio, nei be mokyklos neliks. Tai jau pozityvas. Ugdymo įstaigose vietą tikrai bus galima rasti. Tik, pasirodo, nebūtinai tą, kurios tu nori. Biržuose populiariausiuose darželiuose 2-3 metų vaikų grupės pilnos, į jas užsirašo tėveliai iš anksto. Panaši situacija ir su mokykla. Pirmosios klasės pilnai suformuotos. Tiesa, į kokią penktą klasę jau papulti lengviau. Ir ne dėl to, kad vaikų mažiau, o todėl, kad pačios klasės didesnės, t.y. jose gali būti iki 30 vaikų. Tačiau iš esmės ugdymo įstaigose vietų yra.
Būrelių irgi yra. Muzikos bei dailės mokykla, sporto užsiėmimai, šokiai ir kiti, kurių dar nežinome.
Išvada
Pasvajoti ir pasvarstyti iš serijos „o jeigu“ kartais labai įdomu. Kaip ir norėtųsi į tuos Biržus, tik kad labai daug tų klaustukų. Visgi grįžimas negali būti spontaniškas, bet labai norint – įmanomas. Bet ko akys bijo, rankos padaro. Susirandame darbą, kurį galima dirbti nuotoliniu būdu ir už kurį būtų mokama bent 1300-1500 eurų. Antroji pusė galės bandyt laimę Biržuose pagauti tūkstantinę algą. Pradedame įnirtingai sekti Biržų nekilnojamojo turto rinką ir krikštomotutės sveikatą. Sukritus kortai darome ėjimą. Ir iki pasimatymo prie patrankų. Ne, ne Švedijoje. Gimtuosiuose Biržuose.
Julius Ranonis