Savivaldybės tarybos posėdyje išryškėjo skirtingas požiūris į visuomenės sveikatos stiprinimą ir priemones. Kai kurie politikai abejoja prevencinių paskaitų nauda. Labai patyrusiam chirurgui paskaitos yra tik žmonių kankynė ir lėšų iššvaistymas. Jam pritaria ir kiti – jaunas kolega gydytojas, veiklus įvaizdžio kūrimo ir žiniasklaidos verslo atstovas, fizinės kultūros mokytojas bei stiprus motociklus ir verslą valdantis sportininkas.
Prevencijos priemonės vaikams ir suaugusiems
Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras parašė projektą. Jis skirtas priklausomybės ligų prevencijai, visuomenės sveikatos bei psichologinės gerovės stiprinimui. Projektas orientuotas į jaunus (iki 18 metų) žmones, taip pat šeimas, mokytojus. Numatyti įvairūs mokymai, stovyklos, seminarai, specialistų konsultacijos bei paskaitos.
Bendruomenėse bus rengiami gyvenimo būdo ugdymo seminarai cukrinio diabeto bei širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai, sveikos gyvensenos, informacinių technologijų vartojimo seminarai įgūdžiams ugdyti, fizinės kultūros ugdymo ir motyvacijos didinimo seminarai bei paskaitos ir praktiniai užsiėmimai vyresnio amžiaus asmenims.
Tarybos pritarimo reikėjo dėl paraiškos teikimo finansavimui gauti. Projektas vyktų trejus metus (2024 – 2027). Jo vertė 300 tūkst. Eur, iš jų – 255 tūkst. Europos Sąjungos lėšos. Savivaldybei per trejus metus tektų prisidėti 45 tūkst. Eur.
Taip būtų, jeigu Visuomenės sveikatos biuro projektas gautų finansavimą.
Projektą pristačiusi jauna ir veikli biuro vadovė Justina Kasakauskienė išgirdo daugybę klausimų, pastebėjimų, nuomonių. Nors politikų mintys buvo visokios ir liejosi ilgai, projektui vis tik pritarta.
Prieš balsavo tik Dalius Jakubėnas, pritarimo neišreiškė ir „atgimiečiai“ Liutauras Variakojis, Indra Drevinskaitė, Kęstutis Isakas bei konservatorius Arūnas Anskinas.
Kategoriška nuomonė ir palyginimas su „Tūkstantmečio mokykla“
Kategoriškumu ir nuoseklia ilgamete pozicija pasižymėjo gydytojo socialdemokrato D. Jakubėno pasisakymas.
„Tai yra eilinė pinigų plovykla rezultato neduodančioms veikloms. Juolab kad čia tie tūkstančiai ne mums – kažkas atvažiuos, kažką skaitys ir t. t. Tos paskaitos yra tiesiog žmonių kankynė. Už tuos 45 tūkstančius mes galim prižiūrėt ir visus tuos psichinius ligonius, ir priklausomybes, ir visa kita. Eilinis pinigų švaistymas. Kitas dalykas – mes turim karčią patirtį – „Tūkstantmečio mokyklą“. Kas darosi, jūs patys akivaizdžiai matot. Direktoriai, elitas važinėja po Europą, visokias vienas ir toliau, skaldo kolektyvą. Ir vot – tūkstantmečio mokykla. Aš nematu nė vienos klasės, nė vienos laboratorijos. Aš dėl to piktas – atvažiuoja, kažkas kažką pasako ir mes turim priimt – pakeliam rankas, pabalsuojam“, – nuomonę išsakė D. Jakubėnas.
„Matau, tarybos nario nuomonė į visuomenės sveikatą per tuos 9 metus taip ir nepakito“, – reagavo savivaldybės gydytoju ir Socialinės paramos skyriaus vedėju dirbęs meras Kęstutis Knizikevičius. Pasak jo, per tą laikotarpį jam su gydytoju šiuo klausimu tekę ne sykį susiginčyti.
Apie tikslus, asfaltą ir akmenis
„Ar esate išsikėlę tikslus?“ – klausė „atgimietis“ Kęstutis Isakas sveikatos biuro direktorės J. Kasakauskienės. – Kaip ten tas jaunimas į tokius seminarus žiūri, tai didelis klausimas. Kokie konkretūs tikslai iškelti ir pagal ką jūs vertinsite projekto sėkmę?“
Pranešėja kartojo, kad visi projekto tikslai nustatyti projekto gairėse, kad bus vertinami kone 1500 projekto dalyvių ir t. t.
K. Isakas neatlyžo – šį ir panašius projektus vertino kaip netinkamą valstybės politiką švaistant lėšas. „Kas tai yra tie 300 tūkstančių? Tai 300 metrų asfaltuoto žvyrkelio… Iš vienos pusės tuos pinigus norisi pasiimt rajonui, iš kitos pusės supranti, kad rezultato nebus“, – kalbėjo K. Isakas, pritariantis abejojantiems kolegoms iš „atgimiečių“ ir socialdemokratų frakcijų.
„Jeigu nepalaikome projekto, tai per trejus metus sutaupome 45 tūkstančius savivaldybės pinigų. Tuo pačiu mes galim sumažinti mokestį ūkininkams, o tie priklausomybę turintys piliečiai parinktų akmenis pas ūkininkus. Ir nauda būtų, ir labiau padėtų sveikatai“, – kalbėjo „atgimietis“ L. Variakojis. Jis siūlė „nepasimaut ant tokios europinių pinigų kortos“ ir sakė pritariantis gydytojo D. Jakubėno išsakytai nuomonei.
Kitas socialdemokratas gydytojas Nerijus Ubartas domėjosi, kokia yra tokiais projektais pasiekiamų rezultatų statistika.
„Kažkas kažką paskaito, o jie kaip veipino, taip ir toliau veipina“, – tikslinę projekto auditoriją – jaunus žmones – vertino gydytojas. N. Ubartas dvejojo, kaip pasielgti – dėl balsavimo sakė apsispręsiantis per 3 sekundes.
Atsvara skeptikams
„Kiek galima abejoti? Jei ir toliau nieko nedarysim, tai nieko ir nepasieksim“, – projektą palaikančios pozicijos laikėsi Taryboje dirbantis trečiasis chirurgas politikas – liberalas Leonidas Sologubovas.
Jauna politikė „darbietė“ Simona Bindariūtė kalbėjo, kad priklausomybių tema Lietuvoje labai opi. Rajone nemažėja alkoholizmas. „Gal tos bėdos nemato tie, kurie su tuo nesusiduria iš arti, tačiau šalyje ta problema svarbi ir džiugu dėl projekto, kurį paruošė biuras“, – projektą palaikė S. Bindariūtė.
„Sąmonės pokyčius, požiūrį, elgseną keisti yra ilgalaikis ir sunkiausiai pamatuojamas dalykas“, – kalbėjo konservatorė Irutė Varzienė, išsakiusi pasitikėjimą Savivaldybės visuomenės sveikatos biuru ir jo galimybėmis.
„Ir vienas išgelbėtas žmogus jau yra laimėjimas“, – projektą palaikė socialdemokratė Audronė Garšvaitė.
„Lėšos į rajoną turi būti pritraukiamos ne tik į trinkeles ar asfaltą, bet ir į žmonių sveikatą. Nuo jos pirmiausiai priklauso ir visuomenė“, – pritarė liberalas Justas Greviškis.
„Tegu tik būna daugiau tokių veiklų“, – kalbėjo demokratas Dalius Drevinskas. Projektą palaikančias nuomones išsakė ir Dalius Barkauskas, ir pats meras. Abejojantiems atvykstančių lektorių nauda ir bijantiems, kad šie iš rajono išsineš pinigus, meras pateikė pavyzdį.
„Kai kurios atvykstančių specialistų paslaugos vertinamos geriau. Paprasčiausiai pas tą patį vietinį psichologą mūsų gyventojai gal nelabai nori eiti. Tuo tarpu mielai naudojasi atvažiuojančio psichologo paslaugomis“, – sakė meras K. Knizikevičius.
Diskusijoje įsismarkavusius politikus meras ramino su šypsena primindamas ką tik ragautas politiko jubiliato vaišes.
„Neįsivaizduoju, kokį ten pyragą Vytautas davė“, – sunkiai valdomu politikų aktyvumu diskutuojant apie priklausomybes stebėjosi meras.