Politiniai vandenys plukdo net tik atliekų tvarkymu nepatenkintųjų srautus. Žmonėms įtarimų kelia ir tai, kas susiję su vandeniu, kurio centralizuotas tiekimas Biržų krašte kol kas prieinamas ne visiems. Įtarimus gali išsklaidyti atsakymai į klausimus, kurių žmonės nedrįsta užduoti politikams tiesiogiai.
Nei raudono, nei geltono
Gilaus sovietmečio palikimas Biržuose – neasfaltuotos gatvės, necentralizuotas geriamojo vandens tiekimas. Tokia galimybe besinaudojantieji kartais dejuoja dėl vandens kokybės – tai jis su raudonomis geležies nuosėdomis, tai įtartinai gelsvas nuo rūdijančių vamzdynų. Bet yra daugybė gatvių ir sodybų, kurių nei raudonas, nei gelsvas vanduo iš viso kol kas nepasiekia. Ne visiems pakeliama ir vandens įsivedimo kaina, jeigu vamzdyną visoje gatvėje tektų tiesti pačių gyventojų lėšomis.
Tad natūralu, kad kiekviena nauja vandens tiekimo atšaka domina žmones. Dėmesys ypač aktualizuojamas, jeigu vamzdynas tiesiamas į politikų sodybas. Viena iš tokių – Biržų konservatorių lyderio Daliaus Barkausko šeimos namai.
Naujas politiko šeimos namas ir vanduo
Prie kelio į Germaniškį išdygęs naujas namas. Jo šeimininkai – Dalius ir Edita Barkauskai. Šeimos galva yra Biržų savivaldybės tarybos narys, opozicinės Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys ir konservatorių partijos Biržų skyriaus pirmininkas. Jo žmona – savivaldybės valdomos bendrovės UAB „Biržų vandenys“ direktorė. Ko gero, natūralu, kad kažkas atkreipė dėmesį ir į naują gražų namą, ir sodybos link klojamą vamzdyną.
Pasigirdo svarstymų, ar vanduo į šalia miesto esančią kaimo sodybą pateko visai skaidriu būdu – nesinaudojant kokiomis nors ypatingomis kainomis ar įmonės lėšomis specialiai tiesiamu vamzdynu.
Apie tai ŠR klausė Savivaldybės tarybos nario D. Barkausko. Paprastai noriai su žiniasklaida bendraujantis politikas apie namus pasiekusį vandenį kalbėjo nedaug. Teigė daug ko nežinantis. Pasitaręs su žmona vėliau paprašė klausimus pateikti raštu.
Klausimai ir politiko atsakymai apie trasą, atstumus ir kainas
– Kada į Jūsų šeimos naują sodybą prie kelio Biržai-Germaniškis nutiesta vandentiekio trasa? Kada pradėtas vandens tiekimas?
– Trasa nutiesta 2024 m. rudenį. Vanduo tiekti pradėtas baigus darbus ir pasirašius sutartį dėl tiekimo.
– Vandentiekis atvestas iš kitoje pusėje kelio esančios magistralės. Ar tai miesto vandentiekio dalis? Kada toji trasa buvo nutiesta ar atnaujinta?
– Požeminė aptarnavimo sklendė įrengta šalia sklypo ribos. Nuo sklypo ribos iki magistralės atšakos už įrengimą sumokėjome mes, toliau einanti linija yra miesto vandentiekio dalis, kada nutiestas magistralinis vandentiekio vamzdis, nežinau.
– Kokio ilgio tranšėją vamzdyno klojimui teko kasti vienoje ir kitoje kelio pusėje?
– Kokie tranšėjų ilgiai atskirose kelio pusėse, netikrinau ir nesidomėjau. Galite pamatuoti per maps arba regia programėlę, nes ten turbūt šie tinklai yra parodyti, o jei dar ne – pasirodys, nes kadastras yra daromas.
– Kas rengė vandentiekio projektą ir atliko darbus? Kokio dydžio sąskaitos buvo pateiktos už projektavimą, tranšėjos kasimo, vamzdyno klojimo darbus bei medžiagas?
– Vandentiekio projektą rengė Hexsol, MB. Darbus vykdė UAB „Biržų vandenys“. Sąskaita ir už projektą, ir už darbus tilpo į vieną A4 formato lapą, dar ir vietos liko. Kainavo apie 2900 Eur.
Prašau parengus publikaciją atsiųsti suderinimui, kad mano pateikti atsakymai liktų nepakitę.
Politiko siūlymu pasinaudojome
Kaip matyti iš atsakymų į korespondentės klausimus, UAB „Biržų vandenys“ direktorės sutuoktinis, Savivaldybės tarybos narys D. Barkauskas rašo nesidomėjęs, kokie iškastų tranšėjų ilgiai abiejose kelio pusėse. Jis redakcijai pasiūlė atstumus pasimatuoti per maps.lt arba regia programėlę.
Siūlymu pasinaudojome. Pasimatavome.
Vamzdynui nutiestos trasos ilgis yra apie 350 metrų. Apie 170 m ilgio tranšėja iškasta nuo sodybos iki kelio Biržai – Germaniškis. Nuo kitoje kelio pusėje esančios dirbtuvės pakloto vamzdyno trasos ilgis yra apie 180 metrų, įskaitant ir po keliu nutiestą trasą.
Šis 180 metrų ilgio vamzdyno ruožas nuo dirbtuvių teritorijos iki ekskavatoriumi kastos tranšėjos klotas požeminio gręžimo būdu.
Kadangi gręžimo technikos „Biržų vandenys“ neturi, Savivaldybės įmonė ją turėjo samdyti iš kitos paslaugas teikiančios įmonės.
Apklausti vamzdyno klojimo darbus atliekantys juridiniai asmenys teigė, kad vamzdyno klojimo darbai paprastai kainuoja apie 20 – 30 eurų už vieną trasos metrą. Kaina priklausanti nuo vamzdyno diametro, vietovės reljefo, klojimo būdo ir kt. Dideliu atstumu gręžimo būdu klojamas vamzdynas kainuoja nepigiai – su nuolaidomis gal nuo 30 eurų už metrą.
Politikas teigia, kad visi darbai su projektavimu, vamzdyno klojimu ir medžiagomis Barkauskų šeimai kainavo apie 2900 eurų.
Atmetus 500 eurų už projekto rengimą (tokią sumą iš pradžių telefoninio pokalbio metu nurodė D. Barkauskas), „Biržų vandenų“ paslauga, tiesiant apie 350 ilgio vamzdyną, turėjo kainuoti apie 2400 eurų. Taigi vieno metro kaina būtų 6,86 euro. Skaičiuojant, kad dar apie 30 metrų per politiko ir direktorės sodybą vamzdynas klotas gręžimo būdu, bendras trasos ilgis būtų apie 380 metrų.
Tokiu būdu šeima už vamzdyno klojimą rinkos kaina turėjo sumokėti mažiausiai apie 8000 eurų.
Išeitų, kad ji mokėjo tris kartus mažiau nei rinkos kaina. Taigi, Savivaldybės įmonės „Biržų vandenys“ direktorės ir Savivaldybės tarybos nario šeima turėjo gauti didelę nuolaidą.