„Dolce Gabbana“. Taip pasitelkę juodąjį humorą situaciją vadina Bliūdžių, Nemunėlio Radviliškio, Latvelių ir kitų aplinkinių kaimų gyventojai. Jie kalba apie smarvę, kylančią dėl Bliūdžių kaime esančios kiaulių fermos veiklos. Smarvė juntama pastarosiomis savaitėmis, neišskiriant ir savaitgalių. Gyventojai apgailestauja, kad kiaulių fermos savininkai darbus suplanavo būtent tuo metu, kai yra lankomos kapinės. Tad jose dažnai tenka galvoti ne apie palaidotus savo artimuosius ar kapų tvarkymą, bet kaip greičiau iš ten išvažiuoti.
Skundėsi ne kartą
„Naktimis negalima langų atsidaryti. Ir rūbų kieme pasidžiauti neįmanoma, nes drėgna medžiaga prisigeria smarvės. Vaikai į mokyklą eina susmirdę kiaulių mėšlu“, – kalbėjo viena Nemunėlio Radviliškio vienkiemio gyventoja.
Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio valdybos Biržų aplinkos apsaugos inspekcijos vadovė Elona Pipiraitė patvirtino, jog gaunama dažniau nusiskundimų dėl šios fermos veiklos nei iš kitų vietų. Ji patvirtino, kad iš šios fermos vežamos bei laukuose laistomos srutos dažnai dvokia.
Pareigūnė atvirauja, tiriant pranešimus ir lankantis Bliūdžių kaime esančioje kiaulių fermoje tuoj pradeda svaigti galva, ima ją skaudėti: akivaizdu, kad čia yra amoniako perteklius.
E. Pipiraitė teigė, kad pagal kompetenciją aplinkosaugininkai pranešimus tikrina, o nustačius mėšlo ir srutų laikymo ir tręšimo taisyklių pažeidimus, skiria baudas. Ji ne kartą yra įrašiusi pastabų, kad patikrinimuose dalyvautų Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai. Tikrinti sklindančius kvapus yra ne aplinkosaugininkų, o Nacionalinio visuomenės sveikatos centro kompetencija. Tačiau ar atsižvelgiama į aplinkosaugininkų rekomendacijas, ji nežino.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Biržų skyriaus vadovė Rasa Kubilienė sakė, kad dėl šio ūkinio vieneto veiklos ir skleidžiamų nemalonių kvapų jie nebuvo gavę jokių skundų. Jei gautų, jie tirtų tik tai, kas susiję su skleidžiamais kvapais uždarose patalpose.
„Laukų tręšimas nelaikomas stacionariu kvapų šaltiniu ir nenagrinėjamas. Kas kita, jei kvapą skleidžia srutų talpykla“,- sakė R. Kubilienė.
Bliūdžių kaimo gyventojai kalbėjo, kad jie ne kartą kreipėsi į aplinkosaugininkus. Skambino ir į policiją, pranešę, kad srutas į laukus vežęs traktorininkas važinėja neturėdamas teisės vairuoti.
Kad dėl kvapo reikėtų kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, jie teigė nežinoję.
Kaip tu jaustumeis?
Biržų aplinkosaugininkų vadovė sakė, kad ferma Bliūdžiuose buvo įrengta sovietmečiu, kai niekas nekreipė dėmesio į gyventojų gerovę.
Visai šalia jos yra gyvenvietė – nenuostabu, kad fermos ūkinės veiklos kvapai paliečia aplink gyvenančius žmones.
Pasak E. Pipiraitės, Bliūdžių kiaulių fermos mėšlidė yra atnaujinta. Srutų rezervuare, kaip leidžiama įstatymo, susidaro pluta, kuri sumažina nemalonų kvapą. Pagal reikalavimus ant tokio dydžio fermos rezervuaro uždėti kvapus sulaikantį tentą įstatymai nereikalauja.
Kai srutos vežamos, rezervuaras sumaišomas. Tuomet jos dvokia. Dvokia ir vežamas kiaulių mėšlas – jis skleidžia stipresnę smarvę nei, tarkim, galvijų.
„Tai amžina problema. Kiek vyks tręšimas, tiek smirdės“,- sakė E. Pipiraitė.
Pagal įstatymus mėšlą ir srutas į laukus leidžiama vežti iki lapkričio 15 dienos. Suprantama, kad ūkininkaujantys žmonės skuba suspėti atlikti darbus.
„Bet yra žmoniškumas. Galima planuotis ir žiūrėti, kad žmonės nebūtų smardinami per šventes, savaitgaliais. Reikėtų pagal rekomendacijas tręšti atsižvelgiant į vėjo kryptį ar oro temperatūrą. Pirmiausia pagalvoti, kaip tu jaustumeisi gyventojų vietoje“, – kalbėjo E. Pipiraitė.
Pašnekovė sakė, kad pastaruoju metu dėl skleidžiamo mėšlo ir srutų reikalavimų pažeidimų gaunama vis daugiau rajono gyventojų pranešimų. Tai yra todėl, kad ūkininkai stengiasi daugiau tręšti ne mineralinėmis, o organinėmis trąšomis. Dažnas atvejis, kai laukus tręšia netgi gyvulių nelaikantys ūkininkai. Kiti netgi paukščių mėšlo iš Panevėžio atsiveža. Tačiau jie tai turi daryti laikantis reikalavimų.
Seniūno sutikimo nėra prašę
Įstatymas numato, kad draudžiama skystuoju mėšlu ir (ar) srutomis tręšti šeštadieniais, sekmadieniais, valstybinių švenčių dienomis arčiau kaip 100 m atstumu nuo gyvenamojo namo be gyventojo rašytinio sutikimo, ir arčiau kaip 300 m atstumu nuo urbanizuotos teritorijos ribos be seniūnijos seniūno rašytinio sutikimo.
Nemunėlio Radviliškio seniūnijos seniūnas Giedrius Kubilius sakė, kad minėtos fermos savininkai nė karto nėra prašę jo rašytinio sutikimo leisti tręšti laukus savaitgalį ir arčiau kaip 300 metrų nuo urbanizuotos teritorijos.
„Net jei būtų prašymas, aš sutikimo neduočiau. Nes suprantame, kad tie 300 metrų nieko nereiškia, kvapas vis vien sklinda“, – sakė seniūnas.
G. Kubilius pabrėžė, kad dėl vežamo kiaulių mėšlo – ar tai būtų viena, ar kita įmonė – ir kylančios smarvės situacija nieko netenkina. Ypač vasarą, turistinio sezono metu.
Seniūnas mano, kad mėšlo vežėjai turėtų atsižvelgti ir į karštį, ir vyraujančias vėjo kryptis. Ir nustatytu laiku laukus aparti.
„Suprantu, kad kitiems srutų talpyklos mažos ir žmonės sukasi iš padėties, veža srutas, kada tik gali. Bet aplinkinių kaimų gyventojai dėl to kenčia, ir mūsų ši situacija netenkina“,- kalbėjo pašnekovas.
Jei nepatinka – gali išpirkti
Bliūdžių kiaulių ūkio savininkė Ita Bitnerienė sakė, kad pastarosiomis dienomis fermos rezervuare srutų nėra daug. Jos vežamos po truputį, po 2 – 3 „bačkas“ per dieną, kad žiemai neprisikauptų. Pilamos ant sudygusių želmenų – jų aparti nereikia.
„Mes nieko negalime padaryti. Įstatymų nepažeidžiame. Ką man – verslą uždaryti? Sumokėkite, uždarysime. Užsienyje taip daro, iš kai kurių ūkininkų išperka ir kompensuoja“,- kalbėjo I. Bitnerienė.
Ji apgailestavo, kad nuolat užkliūna būtent jos verslo įmonė, o niekas nesiskundžia, pavyzdžiui, netoliese esančio „Biržų bekono“ veikla. Pasak verslininkės, kai jie veža srutas, irgi dvokia.
„Mes užkliūname, nes esam mažiukai ir svetimi, ne šio krašto žmonės. O šitiems žmonėms visada bus negerai. Bet žinau, kad netoliese planuojama įrengti karvių fermą. Jei žmonės sutiko, kad ji būtų, tai kodėl man negalima?“- svarstė I. Bitnerienė.
Kiaulių fermos savininkė tikino, kad per šventes srutų tikrai į laukus neveš. Jų neveža ir savaitgalių, ir švenčių dienomis.
I. Bitnerienė tvirtino, kad ji susiskambinusi su savo darbuotoju ir iš jo sužinojusi, kad srutas šiuo metu laisto ir UAB „Biržų bekonas“.
„Ne vien tik mus kabinkit“, – patarinėjo ji.
Srutų nebeveža
UAB „Biržų bekonas“ direktorius Vaclovas Briedis sakė, kad šiuo metu jie tikrai srutų į laukus neveža. Jos buvo išvežtos prieš savaitę, rezervuarai tušti.
„Per Vėlines nieko tikrai nevešime“, – teigė jis.