Biržų didelių gabaritų ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėje gyventojai netrukus galės dalintis daiktais bei pristatyti didesnius atliekų kiekius.Tačiau Biržuose šioms naujovėms gali kilti kliūčių.
Labiausiai ieško drabužių pakabų ir stiklainių
Kas neseniai lankėsi didelių gabaritų ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėje Krantinės gatvėje, turėjo pastebėti naujai renčiamą statinį. Netrukus po šiuo stogu įsikurs daiktų keitimosi stotelė „KEISK’is“. Joje gyventojai galės palikti jiems nebereikalingus, tačiau geros būklės daiktus: baldus, elektros ir elektronikos gaminius, knygas, indus, laikrodžius bei kitus buities daiktus. Šie daiktai bus nemokamai perduodami kitiems gyventojams, kuriems jų reikės. Taip daiktams bus suteikiamas antras gyvenimas, kartu mažinamas ir susidarančių atliekų kiekis.
Tokios keitimosi stotelės jau nuo 2018 metų veikia Alytaus regioniniame atliekų centre (RAC), vėliau jų atsirado ir kitose apskrityse. Panevėžio RAC zonoje pirmoji tokia keitimosi stotelė praėjusią savaitę atidaryta atnaujintoje Rokiškio didelių gabaritų atliekų tvarkymo aikštelėje. Biržuose tokia keitykla turėtų pradėti veikti vasario mėnesį.
Jau yra ir atsiliepimų, kaip šie mainai veikia kituose RAC.
Pasak Biržų savivaldybės ekologės Jurgitos Bruniuvienės, buvo kiek netikėta sužinojus, kad didžiausią paklausą turi drabužių pakabos bei didelės talpos konservavimui skirti stiklainiai. Žmonės taip pat ieško geros būklės minkštų baldų, noriai ima kalėdinės eglutės žaisliukus.
Atsiras papildomos paslaugos ir kasos aparatai
Kita naujovė, anot J. Bruniuvienės, Biržų didelių gabaritų aikštelėje turėtų startuoti balandžio mėnesį. Čia atsiras papildomos paslaugos ir kasos aparatas. Tiesa, kasos aparatas jau yra, tačiau jis dar neprijungtas prie bendros Panevėžio RAC apskaitos sistemos, be to, dar nepatvirtinti paslaugų įkainiai.
Dabar nemokamai per metus vienas gyventojas kai kurių atliekų gali pristatyti tik ribotą kiekį, o didesnius kiekius reikia vežti į Panevėžį, ten susimokėti už priėmimą. Pavyzdžiui, dabar žmogus per metus nemokamai gali pristatyti 5 automobilio padangas. O ką jam daryti, jei jis turi jų 7? Vargu ar kas dvi padangas veš į Panevėžį. Kai pradės veikti sistema, tas viršnormines padangas už papildomą mokestį bus galima pristatyti čia, Biržuose. Tas pats bus ir su statybinėmis atliekomis, asbestiniu šiferiu ar kitomis atliekomis, kurios priimamos ribotais kiekiais.
Kodėl daiktų keitykla gali Biržuose neveikti?
Sumanymai geri, tačiau daiktų keitykla pas mus vargu ar veiks. Ir visai ne todėl, kad biržiečiai neturi ar nenori atiduoti gerų, dar žmogui galinčių ilgai tarnauti daiktų. Tiesiog jie subyrės į gabalus, šukes ar miltus, kai bus vežami į keitimo stotelę tokiu keliu, koks jis yra dabar. Apie apgailėtiną šio intensyviai eksploatuojamo kelio būklę šnekama turbūt daugiau kaip dešimtmetį, tačiau toliau kalbų niekur nepajudėta.