Pagalbą nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams teikiančius žmones šokiravo Panevėžyje įsikūrusios Alfonso Smetonos šaulių rinktinės vadovybės požiūris į situaciją. Valstybės remiama sukarinta visuomeninė organizacija, nelaimės atveju turinti padėti kitiems, pademonstravo atsainumą ir žeidžiantį požiūrį į karo pabėgėlius ir pagalbą jiems teikiančius žmones.
Šimtą kilometrų važiuok, pasirašyk – gausi nemokamą pagalbą
Dėl informacinės sklaidos apie pagalbos ukrainiečiams teikimą į „Šiaurės rytus“ besikreipiantys žmonės išsakė pasipiktinimą dėl skaudaus patyrimo bendraujant su Panevėžyje įsikūrusiais Lietuvos šaulių organizacijos atstovais.
Pasak į „Šiaurės rytų“ redakciją skambinusių biržiečių, iš UAB „Bitė Lietuva“ šaulių organizacija gavusi kelis tūkstančius ukrainiečiams skirtų SIM kortelių. Jų turėtojai tris mėnesius gali nemokamai kalbėtis su Ukrainoje likusiais žmonėmis.
Dalis kortelių yra Panevėžio Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės štabe. Jas norintys gauti Biržų rajone apgyvendinti žmonės turi važiuoti į Panevėžį – kad pasirašytų registracijos žurnale. Tad karo pabėgėlius priglaudę ir globojantys žmonės turi nelaimės ištiktus žmones vežioti į apskrities centre esantį šaulių rinktinės štabą, kad padėtų parašą, liudijantį gavus dovanų kortelę.
Biržuose to padaryti negalima, nes vietos šauliams niekas nesuteikė tokios teisės. Pasak kelias ukrainiečių šeimas su vaikais priglaudusių biržiečių, pats šaulių kuopos vadas apie tai neturėjo jokios informacijos.
„Tai yra visiškas absurdas, kai XXI amžiuje valstybės remiama organizacija negali rasti būdų, kaip civilizuotai Biržams pateikti registracijos žurnalą ar lapą, kuriame galėtų pasirašyti korteles gavusieji ukrainiečiai. Tai dabar mes turime tuos vargšus žmones dar vežioti į Panevėžį dėl parašo?“ – pyktį ir apmaudą liejo pagalbą karo pabėgėliams teikiančios šeimos narė.
Panevėžyje sėdi ir karo nemato?
Moteris sakė tokias nemokamų SIM kortelių gavimo sąlygas išgirdusi, kai pasikalbėjo su Alfonso Smetonos šaulių 5 – osios rinktinės vado pavaduotoja.
Tą patį iš vado pavaduotojos Neringos Kavoliūnaitės išgirdo ir ŠR korespondentė. Tokia esanti organizacijoje nustatyta tvarka. Apie galimybes atsiimti ryšio korteles Biržuose išsamiau pakalbėti nepavyko – vado pavaduotoja teigė dalyvaujanti susirinkime.
Pokalbis su rinktinės vadu atsargos kapitonu Audriumi Mordasu buvo šiek tiek ilgesnis.
„O ką jūs man siūlote daryti? Po vieną kortelę į Biržus vežioti?“ – klausimais iš karto reagavo šaulių vadas. Kapitonas tikino nežinantis, kokiu būdu būtų galima surinkti SIM korteles gavusiųjų parašus. Žmonių, kurie galėtų tą Biržuose daryti, pasak vado, nėra.
Korespondentei pastebėjus, kad karo grėsmės akivaizdoje reakcija į pagalbos teikimą turėtų būti kitokia, šaulių vadas „šovė“: „Kur jūs tą karą matote? Pas jus tas karas?“ – pasišaipė atsargos kapitonas.
„Visas korteles reikia iš šaulių atimti ir atiduoti „Caritas“ organizacijai. Ten kitokie žmonės dirba“, – sakė biržiečių šeima, jų globojamiems ukrainiečiams korteles gavusi minėtoje organizacijoje Biržuose.
Redakcijos žiniomis, SIM korteles galima gauti ir Biržuose veikiančiame „Bitės“ salone.
„Jeigu tik reikia, aš galiu ir pats tas korteles nuvežti į Nemunėlio Radviliškio“ seniūniją, tačiau niekas manęs pagalbos neprašė“, – sakė Stepono Giedriko-Giriečio Biržų 501 kuopos vadas Vidutis Šeškas.