Biržų rajoną atakuojanti infekcija guldo ir padidintais krūviais dirbti turinčius medikus.
Išaugę ir naujai susirgusių, ir komplikacijas patiriančių ligonių srautai
Ukrainos karas tarsi nustūmė į šalį pavojingą užkratą, kurį tarsi jau spėjome „prisijaukinti“.
Pasak vienos medikės, įspūdis toks, kad rajone covido lyg ir nebėra, nes daugelis gyventojų nebesistengia saugotis. O ligonius priimantys, gydantys ir aptarnaujantys medikai dirba tarsi karo sąlygomis. Serga daugybė suaugusiųjų ir vaikų. Medikai vos spėja išrašyti nedarbingumo pažymėjimus ir priiminėti liekamųjų reiškinių po persirgtos COVID-19 ligos kamuojamus pacientus.
„Vieni perserga palyginti nesunkiai ar netgi lengva forma, tačiau mes matome liekamuosius reiškinius, dėl kurių ligonių srautas dar labiau išaugęs“, – sako Biržų šeimos gydytojų centrui vadovaujanti šeimos gydytoja Elena Šakelienė.
Panašias mintis išsakė ir su itin išaugusiais koronaviruso užkluptų ir jo pasekmes jaučiančių pacientų srautais susiduriantys Biržų klinikos „Medicinos namai“ bei savivaldybės poliklinikos medikai.
Daugiau nei 60 procentų netgi persirgus lengva ligos forma kamuoja nuovargis, dusulys, galūnių silpnumas, rankų drebėjimas, atminties sutrikimas, nuotaikų kaita ir kt. Nekalbant apie rimtas komplikacijas, pasireiškiančias insultais bei kitomis sveikatai ir gyvybei pavojingomis būklėmis. Pasak medikų, kreipiasi ligoniai ir dėl išbalansuotos kraujotakos, cukraus kraujyje rodiklių svyravimo.
„Jūs neįsivaizduojate, kiek daug yra baisaus nerimo ir depresijos apimtų ligonių“, – sako biržietė medikė. Tai buvę juntama dar iki prasidėjus karui Europoje, o dabar visi sveikatą veikiantys neigiami pojūčiai tik dar labiau sustiprėję.
Tįsta eilės prie poliklinikos patikros punkto, kuriame pastaruoju metu paimama daugiau nei po 100 COVID-19 mėginių.
Tuo metu mažėja besiskiepijančiųjų skaičius.
Sergantys medikai ir meluojantys pacientai
ŠR kalbinti poliklinikos ir Šeimos gydytojų centro vadovai tvirtino, kad medikams tenka dirbti ypač dideliais krūviais.
„Vos spėjame išrašyti nedarbingumo pažymėjimus, o gavę informaciją apie susirgusius pacientus skambiname jiems iki nakties. Atsiprašome tų, kuriuos galimai mūsų skambutis pasiekė ir apie 22 valandą. Mes privalome su ligoniu pasikalbėti, o visą dieną tuo pačiu metu tenka bendrauti ne su vienu pacientu“, – sako gydytoja E. Šakelienė.
Medikai turi lankyti ir namuose besigydančius, įvairių ligų kamuojamus ligonius. Todėl gydytojų ir slaugytojų laikas bei rankos šiuo laiku yra kainos neturintys dalykai. Tačiau koronavirusas guldo ir medikus. Biržų poliklinikoje antradienį sirgo 11 slaugytojų ir gydytojų.
„Verčiamės per galvas, keičiame vieni kitus, kviečiame į pagalbą ambulatorijų darbuotojas“, – sakė poliklinikos direktorius Leonidas Sologubovas. Anot jo, didelė bėda yra žmonių neatsakingumas.
„Ateina sergantys, karščiuojantys ir tą slepia, meluoja, kad temperatūros neturi. Tokie užkrečia gydytojus, slaugytojas, kitus į įstaigą atvykusius pacientus“, – kalbėjo L. Sologubovas.
Ligoninės personalo specialistas Justas Greviškis antradienį sakė, kad įstaigoje taip pat serga nuo 11 iki 15 žmonių. Vieni suserga, kiti grįžta į darbovietę.
Darbo turi covidinis skyrius, kuriame gydomi 25 ligoniai. Iš covidiniame skyriuje gydytų 18 Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus ligonių jau 11 išrašyta.