Pirmosiomis rugsėjo dienomis didelė sumaištis kilo dėl mokinių pavėžėjimo. Paaiškėjo, kad Biržų rajone trūksta mokyklinių autobusų, o esami netikėtai sugedo.
Kai kuriuos mokinius į mokyklas vežiojo pedagogai, o tėvai nerimavo gavę žinių, jog savo vaikus į ugdymo įstaigas turės vežioti savo asmeninėmis lėšomis bei transportu.
Tuo tarpu švietimo sritį kuruojanti vicemerė vis nerado laiko iš savivaldybės trečiojo aukšto nusileisti į pirmąjį, kur įsikūręs Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, kad išsiaiškintų problemas.
Jautėsi apgautas
„Biržų rajono valdžia mus „išdūrė“. Buvo atvažiavusi į kaimą mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė. Prikalbino vaikus nebelankyti mokyklos Nemunėlio Radviliškyje ir leisti juos į Biržų „Aušros“ pagrindinę. Taip kaimo mokykloje nebeliko vyresnių klasių komplekto. Kai klausėme, ar nebus problemų su pavėžėjimu, sakė kad viską išspręs ir transportas bus. O dabar, kai reikia, man pasako, turėsiu vaiką į mokyklą vežioti pats“, – pirmadienį susijaudinęs kalbėjo Nemunėlio Radviliškio seniūnijos Smaltiškių kaimo gyventojas, kaimo bendruomenės pirmininkas Rimantas Širmelis.
Jo sūnus nuo šio rugsėjo lanko Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos aštuntą klasę. Jis yra vienas iš tų mokinių, kurie anksčiau mokėsi Nemunėlio Radviliškio skyriuje.
Į Nemunėlio Radviliškio mokyklą iš Smaltiškių berniukas važinėdavo maršrutiniu autobusų parko transportu. Bet dabar jam reikia pasiekti Biržus, o parko autobusas rytą į Biržus nevažiuoja.
Pirmadienį vaiką į mokyklą nuvežė vienos mokytojos sutuoktinis. O antradienį tėvai iš klasės auklėtojos gavo žinią, kad jiems berniuką į mokyklą teks vežti patiems.
R. Širmelis dirba tolimųjų reisų vairuotoju Norvegijoje, tad ne visuomet būna namuose. Sutuoktinė dirba Biržų ligoninėje, ji irgi ne visuomet į Biržus važinėja.
Tad liko neaišku, ką reikės daryti, kad vaikas iš atokaus kaimo pasiektų mokyklą.
R. Širmelis stebėjosi tokia situacija. Prieš metus pas vienos šeimos vaikus tą pačią dieną po du kartus atvažiuodavo dviejų skirtingų mokyklų autobusiukai ir juos nuveždavo į ugdymo įstaigą bei parveždavo. Ir problemos dėl tokio netaupumo niekas nematė. O dabar staiga autobusiukų nebeliko.
„Turiu gerą darbą, galėčiau vaiką išsivežti į Norvegiją. Bet noriu, kad jis mokytųsi ir baigtų lietuvišką mokyklą“, – piktinosi R. Širmelis.
Jam atrodo, kad valdžios atstovai labai lengva ranka dalino pažadus užuot sprendę problemas, kurios kelia stresą moksleivių tėvams.
Laikinai vežios centro direktorius
Po ŠR pokalbio su R. Širmeliu situacija šiek tiek pasikeitė. Bet vyras teigė savo žodžių apie valdžią vis vien neatsisakantis.
Pirmadienio vakare žmonėms paskambino Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos direktorė Saulė Venckūnienė ir pranešė, kad berniuką nuosavu automobiliu į mokyklą vežioti apsiėmė Biržų kūno kultūros ir sporto centro direktorius Sigitas Mitrochinas, kuris turi sodybą Tamošiūnų II kaime.
Pedagogas į Biržus vežios smaltiškietį berniuką ir dar tris Spalviškių kaimo gyventojų vaikus.
Sigitas Mitrochinas sakė, kad jis vaikus vežios savaitę ir tik rytais. Vakare juos į namus parveš Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos autobusiukas. Mat pedagogas dirba ilgai, vaikams reikėtų jo laukti.
„Taip bus tol, kol suremontuos vieną Biržų Kaštonų pagrindinės mokyklos autobusą“, – sakė S. Mitrochinas.
Vienu reisu visų vaikų neatveža
Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos direktorė Saulė Venckūnienė sakė, kad Smaltiškių kaime gyvenančio mokinio pavėžėjimo klausimas laikinai išsisprendė. Seniau jis į mokyklą vykdavo autobusų parko maršrutiniu autobusu, bet šis nebevažiuoja. Į tą kaimą važinėdavo Kaštonų pagrindinės mokyklos autobusas, o jis lyg tyčia rugsėjo pradžioje sugedo.
Direktorė minėjo, kad problema yra dėl to, jog užsidarė kelių mokyklų skyriai, yra daug vaikų, kuriuos reikia vežti, o autobusiukų trūksta arba jie per maži. Vienu reisu neišeina atvežti į Biržus nei vaikų iš Nemunėlio Radviliškio, nei iš Germaniškio.
Dalį vaikų vežios Biržų autobusų parko maršrutiniai autobusai, dalį – Biržų „Saulės“ gimnazijos autobusiukas.
„Kad nebūtų didelės įtampos ir tempo, reikėtų dar mažiausiai dviejų mokyklinių autobusų. Švietimo ir mokslo ministerija savivaldybėms žada skirti lėšų jiems įsigyti, bet kol kas tik dabar buvome klausiami, kokio autobusiuko reikėtų. Sakėme, kad reikia didesnio, jog tilptų daugiau vaikų vienu metu ir nereikėtų važinėti po kelis reisus“, – kalbėjo S. Venckūnienė.
Trūksta autobusų
Biržų rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Eugenijus Januševičius sakė, kad pirmomis rugsėjo dienomis yra labai daug klausimų dėl mokinių pavėžėjimo.
„Geografija labai plati, ne visus poreikius pavyksta patenkinti“,- pripažino vedėjas.
Pašnekovas minėjo, kad mokyklos kooperuojasi, vaikus paveš kitų mokyklų autobusiukai, kurie važiuos pro šalį, tad problemos bus išspręstos.
E. Januševičius sakė, kad rajonui labai reikėtų dar papildomų dviejų 19 vietų arba vieno didelio mokyklinio autobuso. Bėda ta, kad kai kurie mokykliniai autobusai yra seni, vienas net 2008 metų. Kadangi didžiąją dalį kelio jie važiuoja žvyrkeliais, natūralu, kad dažnai genda.
„Nuo šių metų Švietimo ir mokslo ministerija autobusiukų nebedalina. Jie savivaldybėms skirs pinigų autobusiukams įsigyti. Kad viskas būtų normalu, pinigai turėjo būti skirti gegužę. Dabar geriausiu atveju Biržus jie pasieks spalio mėnesį, tačiau, kol autobusai bus nupirkti, ateis ir kiti metai. O važiuoti reikia čia ir dabar“,- svarstė vedėjas.
Dar nenulipo pasikalbėti
Antradienį priešpiet pakalbinta už švietimo sritį atsakinga Biržų rajono mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė neneigė tėvams žadėjusi, kad pavėžėjimo klausimai bus išspręsti.
„Aš ne vieną kartą sakiau ir direktoriams, ir Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus darbuotojams daryti viską, kad vaikai būtų vežiojami ir kad nereikėtų jiems keltis neprotingu laiku“,- sakė A. Garšvaitė.
Vicemerės žiniomis, pirmadienį buvo susirinkę švietimo darbuotojai, kurie tarėsi dėl pavėžėjimo. Buvo derinami maršrutai ir su Biržų autobusų parku.
„Žinau, kad problemų yra. Bet dar nebuvau nulipusi iki Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus paklausti, kaip jiems sekasi“, – sakė A. Garšvaitė.
Vicemerė sakė, kad su Švietimo ir mokslo ministerija ne kartą buvo telefonu kalbėta apie būtinybę pirkti geltonuosius autobusiukus, minėta, kad pinigų jiems įsigyti reikia kuo greičiau. „Neturime tokios galios juos paskubinti. O savivaldybė tokių lėšų nupirkti mokyklinį autobusiuką neturi“, – sakė A. Garšvaitė.