Rajone daugėja ne tik ligotų vienišų senelių, bet ir tėvų globos netenkančių vaikų.
Sudaromos eilės norinčiųjų patekti į globos namus
Biržų rajono savivaldybės teritorijoje yra 3 senelių globos namai – O. Milienės, Šv.Vincento Pauliečio ir Legailių. Į juos patekti galimybės nėra – trūksta vietų.
Pasak Biržų savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo Kęstučio Knizikevičiaus, iš ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus išrašomus žmones tenka vežti į kitų rajonų globos įstaigas.
„Jeigu į kito rajono globos namus vežamas žmogus ar jo artimieji pageidauja grįžti į Biržų rajoną, jis rašomas į eilę“, – sako K. Knizikevičius. Į Šv.Vincento Pauliečio globos namus eilėje laukia 5, į Legailiuose esančią globos įstaigą – 2 žmonės.
Dėl vietų rajono globos įstaigose trūkumo į kitas įstaigas tenka vežti žmones ne tik su specifine negalia (pvz., psichikos), bet ir kitus slaugomus ligonius ir senolius.
Už tokių slaugos poreikių neturinčių žmonių išlaikymą savivaldybė iš savo biudžeto turi mokėti toms savivaldybėms, į kurias patenka vienišas žmogus.
Pasak savivaldybės administracijos direktorės Irutės Varzienės, tokių atvejų, kai tenka prašyti kitų savivaldybių pagalbos, padaugėjo per pastarąjį pusmetį. Tačiau būna atvejų, kad pagalbos prašo ir kitos savivaldybės.
Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus duomenimis, birželio – rugpjūčio mėnesiais į kitas savivaldybes išvežti 5 žmonės. Už jų išlaikymą per minėtą laiką sumokėta 3 tūkst. 600 Eur. Tiesa, iš minėtų 5 gyventojų 2 jau mirė. Netrukus į kitų rajonų globos įstaigas ruošiamasi perkelti dar 2 žmones.
Pasak Biržų ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vedėjo Leonido Sologubovo, skyriuje yra 30 lovų ir visos jos užimtos. Kadangi šiuo metu yra 46 ligoniai, kuriems reikia slaugos ir palaikomojo gydymo, ligoniai guli Vidaus ligų ir Chirurgijos skyriuose.
Išrašomi ligoniai vežami į Ruklą, Anykščius, Uteną.
Budintys globėjai – užimti, yra parengtų naujų
Sudėtinga situacija klostosi ir vaikų globos srityje. Dėl to Socialinių paslaugų centre antradienį buvo sušauktas pasitarimas, kuriame dalyvavo savivaldybės administracijos, Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai.
„Iki šiol padėtis šiuo klausimu Biržų savivaldybėje buvo gera – yra bendruomeniniai vaikų globos namai, dvi vaikus globojančios šeimynos, įdarbinti 5 budintys globėjai. Tačiau rizikos grupės šeimų gyvenimo būdas ir žalingi įpročiai institucijas verčia paimti vaikus iš tokių šeimų“, – sakė savivaldybės administracijos direktorė I. Varzienė.
Šią vasarą budintys globėjai turėjo priimti net 11 iš šeimų paimtų vaikų. Dvi tokios šeimos – daugiavaikės, auginančios 5 ir 4 vaikus.
Socialinių paslaugų centro Globos centro padalinio vadovė Vaida Markuckienė teigė, kad dabar pas 5 budinčius globėjus iš viso gyvena 12 vaikų. Budintys globėjai – tai įdarbinti žmonės, pasirengę vaikus priimti visą parą ir išeiginėmis dienomis. Jie gauna minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA), o pas juos laikinai apgyvendinus vaikus užmokestis padidėja priklausomai nuo vaiko amžiaus, sveikatos būklės. Už kūdikio ar neįgalaus bei už vyresnio nei 12 metų vieno vaiko globą papildomai mokama dar viena minimali alga. Už globojamą 1 – 12 amžiaus vaiką skiriama papildomai 0,7 MMA.
Pasak V. Markuckienės, šiuo metu pas budinčius globėjus galima apgyvendinti vieną vaiką.
„Turime parengtų budinčių darbuotojų, kuriuos prireikus būtų galima įdarbinti“, – informavo V. Markuckienė.
Iš viso rajone šiuo metu yra 68 globojami vaikai. Kaip jau minėta, 12 iš jų laikinai gyvena pas budinčius globėjus, 56 – pas globėjus rūpintojus (įskaitant globėjus, susijusius su vaikais giminystės ryšiais, bei dvi šeimynas, kuriose globojami 7 vaikai).