Savaitgalį Biržų pašonėje, Čepukų kaime, nudundėjo jau tradicine tampanti Šiaurės Lietuvos aludarystės tradicijų ir amatų šventė „Dundulio koštuvės“.
„Širvėnos bravoro“ teritorijoje, po atviru dangumi, aludariai demonstravo savo amato gudrybes bei rezultatą – putojantį naminį alų, pagamintą pagal senąsias aludarystės tradicijas, kurių ištakos siekia gilią senovę.
Šventėje gražiai susijungė alus, folkloras ir rokenrolas – idealus savaitgalis tiems, kas šiuos dalykus supranta ir mėgsta. Parodyti savo triūso vaisius, paragauti kaimyno produkto susirinko ne tik Biržų, bet ir Pasvalio bei Panevėžio krašto aludariai, o gilios senovės alaus darymo procesą demonstravo aludarystės meistras Artūras Masiliauskas iš Kauno.
Šventę organizavo kartu draugėn susibūrę Klausučių bendruomenė „Klausučių ulytėlė“, asociacija „Pikuolis“ ir „Dundulio“ aludariai. Šiais metais prie šventės prisijungė ir Biržų rajono savivaldybė bei krašto muziejus „Sėla“. Šventės atidarymo metu į sceną pakviestiems aludariams molinius ąsočius įteikė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Astra Korsakienė. „Linkiu, kad alus putotų, puta laikytųsi, nes, kaip biržiečiai sako, alus be putos – tas pats, kas merga be vainiko“, – sakė direktoriaus pavaduotoja.
Muziejaus „Sėla“ Lankytojų aptarnavimo ir edukacijos skyriaus vedėja Rima Binkienė visiems priminė, kad šių metų gegužę muziejui įteiktas sertifikatas apie į nematerialaus kultūros paveldo sąvadą įrašytą vertybę – naminio alaus tradiciją Biržų ir Kupiškio krašte.
Kiekvienas lankytojas kartu su bilietu prie įėjimo gavo ir balsavimo bilietuką, kuri galėjo atiduoti tam aludariui, kurio alus pasirodys gardžiausias. O tam reikėjo paragauti ne vieno darytojo alaus.
Aludariai sakė, jog žiūrovai išragavo ne vieną dešimtį litrų jų alučio, kol apsisprendė, kas šiemet geriausias. Daugiausia balsavimo bilietų surinko aludaris iš Pabiržės Sigitas Juodžionis. Jam atiteko prizas – maišas salyklo ir padėka. Padėkomis apdovanoti ir kiti aludariai.
O scenoje vieni kitus keitė muzikantai ir atlikėjai. Kol vieni derino instrumentus scenoje, kiti šėlo su klausytojais dideliame kluone. O folkšokius trypė visi.
Kalbintų šventės dalyvių nuomone, „Dundulio koštuvės“ turi visas galimybes tapti dar vienu puikiu visos Lietuvos etnokultūriniu festivaliu, orientuotu į senąsias aludarystės tradicijas, bendruomeniškumą, tautinės savimonės puoselėjimą ir saugojimą.