Biržų ligoninėje dirbantis jaunas, gabus ir energingas chirurgas, aktyvus Savivaldybės tarybos narys pateko į nemalonią situaciją. Nustatyta, kad darbe jis buvo apsvaigęs. Tarnybinis tyrimas pradėtas pagal gautą pranešimą.
Apie gydytojų chirurgų patiriamą emocinę įtampą ir su tuo susijusias profesines ligas rašoma specializuotuose leidiniuose. Nurodomi atvejai, kai sudėtingą operaciją atliekančių gydytojų širdies būsena dėl įtampos prilygsta priešinfarktinei. O tokių būsenų būna nemažai, nes, kaip sako patys medikai, kiekviena operacija susijusi su rizika.
Didžiausią fizinę įtampą darbe patiriantys nurodo ir intensyvios terapijos, neurochirurgijos klinikų, skubios pagalbos, slaugos įstaigų slaugytojai. Šiems tenka atlaikyti ne tik pacientų, bet ir gydytojų įtampos laukus.
Nesunku įsivaizduoti, kaip atrodo emocijų bei nuolatinės įtampos alinamo mediko asmeninis gyvenimas. Jame, kaip ir kiekvieno iš mūsų, būna visko. O jeigu tas gyvenimas ištinka medikų porą, emocinis proveržis gali būti itin stiprus, įsibraunantis ne tik į asmeninių santykių erdvę.
Teko atlikti tarnybinį patikrinimą
Biržų rajono savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos narys socialdemokratas Nerijus Ubartas į politinių kolegų akiratį pateko dėl gruodžio 14-osios dienos įvykio ligoninėje. Tą dieną vyko savivaldybės lygio civilinės saugos kompleksinės pratybos, imituojant ekstremalųjį įvykį – gaisrą Biržų ligoninėje.
Tačiau ligoninės vadovybei galvos skausmą sukėlė ne tik gaisro gesinimą ir evakuaciją imituojantys veiksmai. Ligoninės administracijai teko pradėti tarnybinį patikrinimą gavus pranešimą apie darbo metu galimai neblaivų chirurgą N. Ubartą.
„Taip, užgriuvo viskas, ne tik pratybos“, – sako tą dieną Biržų ligoninės vadovo pareigas ėjusi direktoriaus pavaduotoja Vitalija Jukonienė. Informacijos dėl gydytojo blaivumo pavaduotoja plačiau nekomentavo, tačiau nepaneigė.
Pasak V. Jukonienės, dėl gauto pranešimo teko atlikti privalomas darbų saugos procedūras. Buvo sudaryta komisija iš administracijos darbuotojų, atlikta gydytojo N. Ubarto blaivumo kontrolė. Matuoklis parodęs 0,24 promilės. Pasak V. Jukonienės, pagal darbų saugos reikalavimus, darbe negalima būti neblaiviam.
Direktoriaus pavaduoja sako, jog svarbu laikytis ir profesinės, ir savivaldybės politiko etikos.
„Į tarybą išrinktam žmogui reikia stengtis būti pavyzdžiu kitiems, o ne ereliu“, – sako gydytoja V. Jukonienė, turinti pastabų chirurgui ir dėl jo ekspresyvios kalbos bendraujant su kitais.
Ligoninės direktorius Petras Bimba tą dieną, kai buvo kreiptasi dėl gydytojo blaivumo, sirgo ir turėjo nedarbingumo pažymėjimą.
Ketvirtadienį ŠR kalbintas ligoninės vadovas sakė, kad iš gydytojo paimtas pasiaiškinimas. Chirurgas dirba.
„Buvo pokalbis su gydytoju, darysime išvadas“, – sako direktorius P. Bimba. Jis yra girdėjęs ir pastabų apie gydytojo charakterio ekspresyvumą, dėl kurio N. Ubartas esą ne kartą buvo įspėtas.
Kviesta ir policija
Medikų bendruomenė neabejoja, kad N. Ubarto patirta istorija susijusi su jo ir ligoninėje dirbančios moters santykiais.
Tą rodo ir plačiai sklidusi žinia apie gruodžio 17 dieną (sekmadienį) prie vieno daugiabučio namo matytus policijos ekipažus. Apie 13 val. klostęsi įvykiai liudijo sudėtingą gydytojo ir jo moters santykių atomazgą.
„Amžiną atilsį meilei“, – komentavo situaciją žinantis pareigūnas. Jis apgailestavo dėl bandymo bet kokia kaina apkaltinti vyriškį. Bendruoju pagalbos telefonu moters kviesti policijos pareigūnai nerado nei smurto, nei girtumo faktų.
Ligoninės vadovai neneigia girdėję apie santykių peripetijas. Tai, kad sudėtingų santykių istorija patenka į viešumą, jų manymu, jau esanti Savivaldybės tarybos nario statuso kaina.
„Politika yra politika. Ji turi savo kainą“, – mano ir Biržų ligoninės direktorius.
Darbe niekada nebuvęs girtas
Gydytojas N. Ubartas pripažįsta išgyvenantis dėl to, kas įvyko darbe.
Sykiu jis tvirtina niekada darbe nebuvęs neblaivus. Alkoholio matuoklio parodytas promiles gydytojas vadina vakarykštės dienos likučiais.
„Neslėpsiu, vakare išgėriau ir dėl to neturiu niekam atsiskaityti. Bėda tai, kad neįvertinau organizmo būklės ir matuoklis parodė tuos nelemtus skaičius“, – sakė gydytojas. Jis tikrai nekėlęs niekam pavojaus, juolab kad net ir vairuoti galima su 0,4 promilės. Galima ir aparato paklaida, o gydytojo blaivumas tikrintas ne tik matuokliu, bet ir kitais medicininiais metodais.
„Aš nebuvau girtas“, – užtikrintai sako gydytojas. Jis neneigia, kad jo asmeniniame gyvenime vykstantys pokyčiai yra labai skaudūs abiem pusėms. Tačiau labai nenorėtų, kad tai persikeltų į darbovietę.
„Trokštu tik ramybės ir galimybės po atostogų ramiai dirbti savo darbą“, – sako gydytojas. Savo charakterį ir ekspresyvią jo raišką vertina kaip būdingą cholerikams.
„Aš esu kitoks negu kitų įsivaizduojamas gydytojas – būtinai į kairę plaukus susišukavęs, labai išlygintu chalatu ar panašiai. Ką jaučiu, turiu būtinai „iškratyti“ – išrėkti, garsiai išsakyti. Ir ypač kai matau neteisingumo, aplaidumo apraiškas“, – sako ketvirtadienį kalbintas gydytojas N. Ubartas. Jis taip pat norėtų, kad jo asmeninio gyvenimo pokyčiai atneštų kuo mažiau skausmo ir problemų.