Biržų savivaldybės taryboje priimtas sprendimas, pataikaujantis dabarčiai ir galimai padėsiantis ateičiai.
Įžvelgė galimą teisės aktų pažeidimą
Savivaldybės taryba, atsižvelgdama į vieno piliečio surašytą peticiją, pakeitė keleivių ir bagažo vežimo autobusais tvarką. Joje numatytas ir dviračių vežimas autobuso viduje. Tuo abejojo kai kurie Savivaldybės tarybos nariai.
Pasak Tarybos nario „valstiečio“ Audrio Šimo, susisiekimo ministro 2011 metais pasirašytuose teisės aktuose numatyta, kas vežama autobusų bagažinėse ir kas salone. Nurodyti ir bendri dydžiai, kurie neturi viršyti 1,80 metro. Suaugusiųjų dviračiai yra 2 metrų ir ilgesni.
„Tai įstatymą savo sprendimu pažeidžiame. Kitas dalykas, Biržų priemiestiniais reisais važiuojančiuose autobusuose praėjimas tarp sėdynių yra ne didesnis kaip pusė metro. Neįsivaizduoju, kaip galima į autobuso saloną įstumti dviratį ir kaip pro jį praeiti. Trečias dalykas, kas atsakys, kur eismo įvykio ar staigaus manevro metu gali atsidurti dviratis – vairuotojui ant sprando, keleiviui ant sėdynės, išskristi pro priekinį langą? Kas už tai atsakys?“ – kalbėjo A. Šimas.
Anot politiko, apskritai siūlomas sprendimas prieštarauja įstatymui ir net neturi būti svarstomas. Salone negali būti tokių daiktų, kurių stabilumas neužtikrinamas, kalbėjo A. Šimas. Dviratis tegalintis būti bagažinėje ar tam skirtoje vietoje.
Biržuose tokias vietas turinčių autobusų nėra, išskyrus vieną elektrinį su neįgaliesiems skirta vieta. Kiti autobusai tokių vietų neturi. Pats politikas įsitikinęs, kad į autobuso saloną įkėlus dviratį praeiti nebeįmanoma.
Apie atsakomybę, Peticijų komisiją ir ketinimus „ateičiai“
„Vietos priemiestiniame autobuse mažai, praėjime keleiviai susideda krepšius. Pasak vairuotojų, ypač sudėtinga situacija esanti turgaus dienomis. Aš neįsivaizduoju, kaip mes čia tą leidžiame dėl vieno žmogaus pateiktos peticijos. Nežinau, ar Peticijų komisijos pirmininkas turi žinių ir gebėjimų svarstyti tokius klausimus. Aiškiai įstatyme yra parašyta, kad dviratis tegali būti vežamas bagažinėje ar įtvirtinus tam skirtoje vietoje. Salone tikrai vežti negalima. Tai kas už tai atsakys, jeigu keleiviui bus ištepti ar suplėšyti rūbai?“ – klausė A. Šimas.
Salėje pasigirdo politikų balsų, kad atsakyti turėtų dviračio vežėjas. Tada A. Šimas vėl klausė, kas pareikalaus iš to dviratį vežusio žmogaus atsakomybės.
„Taisyklėse yra numatyta, kad atsako dviračio vežėjas. Taip, sutinku, kad šiuo metu autobusų parko turimi vietinio susisiekimo autobusai nėra pritaikyti, bet parkas yra gavęs finansavimą, ketina įsigyti 5 naujus autobusus. Tikėtina, kad jie bus su galimybe vežti dviračius. Tai žiūrim į ateitį. Tiesiog taisyklės nustatomos ir į ateitį“, – atsakė pranešėja, Savivaldybės Strateginio planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėja Zita Marcinkevičiūtė.
Atsakydamas į Tarybos nario liberalo Povilo Mikalajūno klausimą meras patvirtino, kad peticijos autorius – iniciatyvomis garsus asmuo iš Susisiekimo ministerijos.
„Buvau čia paminėtas, tai replikuosiu Tarybos nariui ( A. Šimui – red.) – gal jūs neišvažiuojate toliau Kirdonių? Visoje Europos Sąjungoje vežami ir dviračiai, ir invalidai (neįgalieji). Tarp kitko, Peticijų komisijos posėdyje buvęs direktorius Marius Šernas patvirtino, kad kai bus nauji autobusai, jokių problemų nebus“, – kalbėjo Peticijų komisijai vadovaujantis demokratas Dalius Drevinskas.
Į D. Drevinsko pasisakymą reagavo socialdemokratė Audronė Garšvaitė. Anot politikės, kai Peticijų komisijoje buvo svarstytas minimas klausimas, buvo aiškiai pasakyta, kad keleivių ir bagažo vežimo taisyklės leidžia dviračius vežti tam pritaikytuose autobusuose.
„Ne visuose, o tik tuose autobusuose, kurie yra tam pritaikyti. Ir tuo metu visi supratome, kad šiuo metu Biržų autobusų parke tokių autobusų praktiškai nėra… Dabar atrodo, kad mes priimame tvarką visiems autobusams, o ne tik tiems, kurie, tikimės, atsiras“, – kalbėjo Peticijų komisijai priklausanti Tarybos narė A. Garšvaitė.
„Kadangi buvęs Seimo narys išreiškė abejonę, kad galimai šita siūloma tvarka pažeidžia įstatymą, tai klausimas labai trumpas – ar tikrai šita tvarka pažeidžia įstatymą?“ – klausė konservatorė Irutė Varzienė. Anot jos, į klausimą turėtų atsakyti teisininkas.

Detalizavo, o jei reikės – pataisys
„Susisiekimo ministro patvirtintoje keleivių ir bagažo vežimo taisyklių tvarkoje Savivaldybei suteikta teisė detalizuoti kai kurias nuostatas. Todėl įstatymai nepažeidžiami. Sprendimo projektas buvo išsiųstas ir Vyriausybės atstovui ir pastabų kol kas negauta. Jeigu bus gauta pastabų, tai su kitu sprendimo projektu siūlysime taisyti“, – atsakė Z. Marcinkevičiūtė.
Abejones dėl įstatymo nuostatų nepaisymo ir toliau reiškė A. Šimas.
„Manau, kad mes tikrai nusižengiame įstatymui. Jame yra nustatyta ir tai, už ką atsakingi vairuotojas ir keleivis. Vairuotojas atsakingas už visų keleivių saugumą ir kelionę. O jeigu dviratis vežamas tam nepritaikytoje vietoje, tai ką mes dabar turime? Tai priimame įstatymą kaip ateičiai, kai galbūt turėsime autobusus su dviračių vežimui pritaikytomis vietomis? Dabar jos nė viename autobuse nepritaikytos. Mes priimame sprendimą, kuris įsigalios jau nuo kito mėnesio pradžios, ir jau pradėsime autobusais vežti dviračius.
„Tai palaukit, gal atneš ir peticiją, kad galima vežti ir gyvūnus – šernus ar ką nors kita? Tai kol mes neturim tam pritaikytų autobusų, toks sprendimas ir negali būti priimtas“, – nuostatą išsakė A. Šimas.
Politiko nuomonę palaikė „atgimietis“ Liutautas Variakojis. Anot jo, draudiminiu atveju atsakomybė tektų autobusų parkui.
„Tokio sprendimo priėmimas nebūtų teisingas nei saugumo, nei draudiminiu atžvilgiu. O jeigu atsiras tokių autobusų, kuriuose galima vežti dviračius, tai tą daryti bus galima netgi be sprendimo. Manau, kad reikia balsuoti prieš“, – sakė Tarybos narys L. Variakojis.
Apie vieną vietą ir įpareigojimą būsimam direktoriui
„Darbietė“ Simona Bindariūtė mano, kad reikia atsižvelgti į visuomenės poreikius. Politikė nemato priežasčių, dėl kurių nebūtų galima pritarti sprendimui. Juk ir buvęs autobusų parko direktorius sakęs, kad viename autobuse yra galimybė vežti dviratį neįgaliesiems vežimėliuose skirtoje vietoje.
Konservatorius Dalius Barkauskas sakė dar nėra matęs nė vieno autobuso su dviračių gabenimui salone skirtomis vietomis. Dabar siūlomam sprendimui jis sakė pritarsiantis. Politikas mano, kad naujasis autobusų parko vadovas turėtų būti įpareigotas ant autobusų įrengti dviračių laikiklius. Anot D. Drevinsko, išorinių laikiklių ant autobusų įrengimui nepritaręs buvęs direktorius M. Šernas, nes tai kainuotų brangiai. Tačiau, pasak D. Drevinsko, jis pritaria D. Barkauskui ir siūlomai dviračių vežimo tvarkai, kurioje numatyta galimybė transporto priemonę vežti autobuso salone.
„Kai bus autobusai, tai ir vietos bus. Kiek jau tų žmonių naudosis, tiek, bet tvarka turi būt“, – sprendimą „į ateitį“ palaikė Tarybos narys D. Drevinskas.
Už leidimą vežti dviračius autobusuose, nors įstatymiškai tokia galimybė yra tik viename Biržų autobuse, balsavo 16 tarybos narių. Nepritarė (susilaikė) 5 – Arūnas Anskinas, Audrys Šimas, Povilas Mikalajūnas, Tomas Četvergas ir Vidas Eidukas. Prieš sprendimą balsavo Liutauras Variakojis ir Vytautas Juška.