Antradienį pranešta, kad Lenkijos pareigūnai sulaikė ir suėmė devynis asmenis, įtariamus tiesioginiu dalyvavimu sabotažo aktuose Rusijos naudai. Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pabrėžė, kad šis reikalas labai rimtas ir kad tai susiję su keliomis Europos šalimis – pačia Lenkija, taip pat su Lietuva ir Latvija, Švedija. D. Tuskas paminėjo ir bandymą padegti „Ikea“ prekybos centrą Lietuvoje.
Nacionalinio krizių valdymo centro atstovai sako, jog Lietuvoje tokių provokacijų lygis yra pakankamai aukštas. Dėl to kelias pastarąsias savaites aukštesnio budrumo lygyje veikia ir šalies teisėsaugos tarnybos. Tokiomis sąlygomis visuomenė bei verslai raginami imtis prevencinių veiksmų saugumo atžvilgiu.
Kaip šie reikalai atrodo Biržuose?
Po kelių savaičių Biržuose laukiama apie 10 tūkstančių atvykėlių antplūdžio. Tai išties nemenkas skaičius miestui, kuriame beveik tiek pat nuolatinių gyventojų. Ir visi tie tūkstančiai suplūs į Kilučių ežero pusiasalį, turintį vieną praėjimą, kurio plotis – apie 10 metrų. Čia dvi dienas vyks vadinamasis legendų festivalis.
Kaip renginio organizatoriai ir Biržų savivaldybės vadovai rengiasi šiam festivaliui, buvo rašyta gegužės 14 dieną „Šiaurės rytuose“.
Biržų savivaldybės tinklalapyje pasirodė patarimai, kaip žmonės turėtų elgtis per masinius susibūrimus. Nurodoma, kaip spūsties metu laikyti kojas, kaip sukryžiuoti ant krūtinės rankeles ir pan. Žodžiu, pateikti patarimai galimų provokacijų aukoms. Kaip turėtų elgtis asmenys, organizuojantys masinius renginius, nenurodyta. O būtų neprošal pasiūlyti laikytis nustatytos tvarkos ir nemeluoti.
Realybė buvo tokia: likus vos kelioms savaitėms iki renginio, jo organizatoriai dar neturėjo pasirašytų suderinimų su specialiosiomis tarnybomis. Savivaldybės meras leidimą organizuoti renginį pasirašė, nepaisydamas nustatytos tvarkos, – jam užteko organizatoriaus žodinio pažado reikalingus suderimus gauti.
Kaip elgtis tarnyboms, kai meras jas pastato prieš faktą? Bilietai į renginį parduoti, o tarnybos, kurios turėtų įvertinti situaciją dėl žmonių saugumo, jokių dokumentų nepasirašiusios. Tuo tarpu organizatoriai visuomenei siūlė nepergyventi, mat jie elgiasi „nustatyta tvarka“. Kitaip tariant, vsio zakono.
Po minėto straipsnio reakcijos buvo dvi.
Biržų savivaldybės tinklalapyje pasirodė patarimai, kaip žmonės turėtų elgtis per masinius susibūrimus. Nurodoma, kaip spūsties metu laikyti kojas, kaip sukryžiuoti ant krūtinės rankeles ir pan. Žodžiu, pateikti patarimai galimų provokacijų aukoms.
Kaip turėtų elgtis asmenys, organizuojantys masinius renginius, nenurodyta. O būtų neprošal pasiūlyti laikytis nustatytos tvarkos ir nemeluoti.
Savo žodį laikraštyje „Biržiečių žodis“ tarė ir pats festivalio organizatorius K. Isakas. Jis – ir UAB „Biržiečių žodis“ direktorius bei savininkas, ir Biržų savivaldybės tarybos narys, ir politinio komiteto „Biržų atgimimas“ idėjinis lyderis, ir tekstų nuosavame laikraštyje autorius. Šįkart jo tekstas pavadintas „Pagalių kišimas į ratus vardan Biržų ar asmeninės naudos?“
Jo esmę galima nusakyti šiais, anot klasikos, punktais sakymų:
– konkurentai nori sužlugdyti festivalį (panašiai, kaip prieš keletą mėnesių skelbta, kad konkurentai išdaužė redakcijos langus);
– festivalis organizatoriams pelno neneša (kaip rašoma, „įspūdingas uždarbis – tik didžiulis stresas ir rizika“);
– festivalis saugus (anot teksto autoriaus, „rašyti, kad legendų muzikos festivalis nėra saugus dėl rusijos karo Ukrainoje bei galimų provokacijų, yra absurdas“);
– K. Isako ir jo kompanionų geruosius ketinimus, žygius ir dorybes aprašantys „Biržiečių žodžio“ žurnalistai yra visiškai nepriklausomi („nes tokios savininkų vertybės“).
Būtina dar sykį pakartoti, kad šios rašliavos autorius yra masinio renginio organizatorius. Jis turėtų būti atsakingas už tūkstančių žmonių sveikatą bei gyvybę. Ir šis asmuo lyg niekur nieko tyčiojasi iš tų, kurie kelia klausimus, susijusius su žmonių saugumu. Dar daugiau – pūsdamas miglą į akis K. Isakas tyčiojasi iš visų, kurie besąlygiškai juo tiki. Tiesiog šlapinasi į akis ir tikina, kad lyja. O isakizmo pasekėjai dėkoja už gaivų lietų.
Festivalio organizavimo peripetijos turi ir gerąją pusę – tai kaip lakmuso popierėlis, kuris išryškina politikų galias ir negalias, parodo, kas yra toje vietoje, kur turėtų būti sąžinė, nuovoka bei padorumas. Tiesiog pademonstruoja jų utėlėtumo lygį.
Apmaudu, kad tarp tų tikinčiųjų ne pirmą kartą patenka ir Biržų meras. Tas tikėjimas toks stiprus, kad jis ryžtasi pažeisti Savivaldybės tarybos patvirtintą tvarką dėl renginių organizavimo.
Mūsų rajono vadovas tiki, kad K. Isakas organizuoja koncertus „vardan Biržų“? Kad tai ne verslas su politiniais tikslais, o dovana biržiečiams? Ir kad dėl tokios dovanos verta klimpti į purvą ne tik pažeidžiant nustatytą tvarką, bet ir rizikuojant žmonių saugumu?
Festivalio organizavimo peripetijos turi ir gerąją pusę – tai kaip lakmuso popierėlis, kuris išryškina politikų galias ir negalias, parodo, kas yra toje vietoje, kur turėtų būti sąžinė, nuovoka bei padorumas. Tiesiog pademonstruoja jų utėlėtumo lygį.
O gal ir visuomenės susirūpinimas dėl galimų provokacijų yra absurdas? Juk K. Isakas pasakė, kad festivalis saugus. Jis sako – jis žino.
Savi savų neprovokuoja?