Spalio 26 d., Teatrų grandų dieną, Kauno nacionalinio dramos teatro vienos dalies komiška drama „Kai mes būsim jauni“ baigėsi XXVIII profesionalių teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas“.
Į festivalio uždarymo spektaklį buvo sunku patekti. Bilietai buvo išpirkti vos paskelbus festivalio programą. Taigi, visos žiūrovų vietos salėje buvo užimtos. Spektaklį „Kai mes būsim jauni“ pastatė jaunas režisierius Aleksandras Špilevojus. Jis pasakoja apie vyresnio amžiaus žmones, kuriuos dažnai užmirštame, nevertiname, pašiepiame, diskriminuojame. Apie tuos, kurių gyvenimiška patirtis yra neįkainojamas lobis. Apie žmones, kurių gyvenime daugiau prisiminimų nei ateities planų. Apie mus – tokius, kokie esame, ir tokius, kokie būsime, – senus. Spektaklio siužetas prikaustė žiūrovus, sukėlė begalę emocinių reakcijų – kažkas smagiai juokėsi, kažkam palietė jautriausias stygas ir sukėlė liūdesį.
Iš viso šių metų teatrų festivalio „Žaldokynės kraštas“ programoje buvo 6 spektakliai, vienas iš jų – vaikams.
Profesionalių teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas“ savo ilgaamžiškumu nusileidžia tik vienintelei mūsų puoselėjamai tradicijai – armonikininkų varžytuvėms „Aukštaitijos armonika“. Ir nors tai visiškai skirtingi renginiai savo forma, žanru, menine verte, skirti visiškai skirtingoms auditorijoms, tačiau itin branginami ir puoselėjami. Mūsų pasididžiavimas, mūsų nuolatinis rūpestis ir džiaugsmas, kai pavyksta parinkti spektaklius, kai salėje matome užimtas žiūrovų vietas, gyvas akis, girdime plojimus. Mums sunku įsivertinti, ar tikrai padarėme viską, kad žiūrovas išeitų laimingas. Bet mes to siekiame ir mums labai svarbus grįžtamasis ryšys. Esame pasirengę bendrauti ir bendradarbiauti su renginių, tarp jų ir festivalio, lankytojais – išklausyti, diskutuoti, kartu ieškoti sprendimų, kaip šį mūsų taip branginamą festivalį ir ateity galėtumėme auginti, tobulinti, plėsti. Naujovių ieškome nuolat.
Šiemet festivalio metu prieš spektaklius, per pertraukas tarp dalių, pasibaigus spektakliams, žiūrovai galėjo pasivaikščioti po kitas Kultūros centro erdves. Turėjo galimybę apžiūrėti I ir II aukšto fojė veikiančią Jono Staselio parodą „Kaukių balius“. Taip pat galėjo pasivaišinti (po ilgos pertraukos) Biržų verslininkų siūlomomis vaišėmis, pasimėgauti arbata, kava ar taure vyno…
Dar viena naujovė – šįmet pirmą kartą per festivalio istoriją į visus spektaklius bilietus buvo galima įsigyti elektroninėje bilietų pardavimo sistemoje. Manome, kad ši galimybė palengvino bilietų įsigijimo procesą dirbantiems, ypač atokiau nuo Biržų gyvenantiems žmonėms bei teatro mylėtojams iš kaimyninių rajonų, kurie taip pat jau yra pamilę mūsų festivalį, laukia jo ir noriai lanko spektaklius.
Aptarus įvykusio festivalio programą, jo eigą, džiaugiamės, kad jis praėjo sklandžiai, šventiškai, pakiliai. Suskaičiavome, kad šių metų „Žaldokynės kraštą“ aplankė apie 2400 žiūrėtojų. Buvo nupirkti 1476 bilietai.
Iš viso teatro mylėtojai bilietams išleido 21 tūkst. 15 Eur. Didžiausios susidomėjimo dėmesio sulaukė Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklis „Kai mes būsim jauni“ – parduoti visi bilietai. Kiek mažiau – 377 bilietai – buvo nupirkti į Taško teatro muzikinę komediją „Amerika pirtyje“. Panašus skaičius bilietų – per 200 – buvo parduoti į Vilniaus Keistuolių teatro muzikinį spektaklį vaikams „Jonas kareivis“ ir Klaipėdos dramos teatro spektaklį suaugusiems „Kalės vaikai“. Apgailestaujame, kad mažesnis žiūrovų skaičius pabuvojo Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklyje „Patina“, nors po spektaklio išgirdome daug puikių atsiliepimų.
„Be jūsų – festivalio nebūtų“, – sakė Biržų kultūros centro direktorius Romas Lesevičius, dėkodamas visiems ir kiekvienam atskirai už indėlį į šios gražios ir prasmingos, teatro meną populiarinančios tradicijos puoselėjimą – režisieriams, aktoriams, kūrėjų sumanymus įgyvendinančiam trupių techniniam personalui, žiūrovams, didelį darbo krūvį atlaikiusiems Biržų kultūros centro žmonėms, susijusiems su festivalio organizavimu, ištikimiausiems festivalio draugams, kurių palaikymas mums yra nepaprastai svarbus ir reikšmingas: Biržų rajono savivaldybei, AB „Siūlas“, UAB „Agaras“, įmonei „Valdo“, UAB „Nordic proteins“, UAB „Biržų duona“, UAB „Biržų ranga“, UAB „Evadinamika“, UAB „Šiaurinis taškas“, UAB „Biržų bekonas“, UAB „Šiaurės rytai“, UAB „Biržiečių žodis“, UAB „Pasvalio laikraštis“, UAB „Valmis“, Čygo-Kalkio TŪB „Rinkuškiai“, UAB „Ilgesys“, Biržų ROTARY klubui, E. Bekerio autotransporto paslaugų įmonei, restoranui „Pilies skliautai“, kavinei–vaflinei „Amplua waffle“ ir menininkui Jonui Staseliui už festivalį puošusią parodą „Kaukių balius“ – ačiū.
Festivalis baigėsi – festivalis prasideda: planuojame 2025 m. šventę. Iki pasimatymo kitų metų profesionalių teatrų festivalyje „Žaldokynės kraštas“.
Biržų kultūros centras
Rasos Penelienės nuotr.