Kokia pirma reakcija, kai pažįstamas pasako, kad artėjant rudeniui gandrai pradėjo sukti lizdus?
„Bus vaikų“,- šypsomasi.
Bet kas iš tiesų nutiko su mūsų saugomu nacionaliniu paukščiu?
Tokia keista gandrų elgsena pastaruoju metu pastebėta keliose rajono vietose. Gandrai pastarosiomis dienomis suka lizdus Parovėjos seniūnijos Medeikių kaime ir Pabiržėje.
Gana vėlai, nes paprastai lizdus gandrai taiso pavasarį, sugrįžę iš šiltųjų kraštų.
Dabar jau rugpjūčio 24 dieną švenčiamos gandrų išlydėtuvės į šiltuosius kraštus.
Pabiržės seniūnė Vita Zurbaitė sako nežinanti, ar gandrus saugoti, ar juos iškrapštyti. Vienas gandras lizdą pradėjo sukti bažnyčios aikštėje ant stulpo, prie kurio prikabintos dvi apšvietimo lempos. Dar vienas gandras lizdą suka ant elektros linijų virš dviračių tako, vedančio į Likėnus.
Seniūnijos darbuotojai spėliojo, kad gandrai prieš išskrisdami ruošia vietą ateinantiems metams, kad turėtų, kur grįžti.
Jie kreipėsi į elektros tiekėjus ir paprašė gandrams iškelti specialią platformą, ant kurios jie galėtų sukti lizdus. Jei to nebus padaryta, gali nutikti nelaimė ir dingti apšvietimas.
Pakalbintas vienas biržietis gamtosaugininkas tokį gandrų elgesį pavadino anomalija. Jis sakė, kad tarp gandrų, kaip ir tarp žmonių, gali atsirasti įvairių nukrypimų nuo įprasto gyvenimo.
„Jei tokių dalykų būna tarp žmonių, tai ko norėti iš gyvūnų?“- svarstė pašnekovas.
Biržietis ornitologas Saulis Skuja turi kitokį paaiškinimą.
„Dažniausiai antroje vasaros pusėje (jau po veisimosi sezono arba jam baigiantis) naujus lizdus pradeda krauti naujai susikūrusios gandrų poros. Arba taip būna, jei keitėsi vienas iš poros narių, arba jei veisimasis tais metais buvo nesėkmingas – gal iškrito lizdas, nulūžo medis ir panašiai. Tada paukščiai gali rinktis naują vietą“,- sakė ornitologas.
Jis mano, kad pavasarį tie patys gandrai turėtų grįžti ir tęsti lizdo krovimą.
„Gal tik įdomus faktas, jei tas krovimas dabar vyksta šiomis dienomis, nes gandrai jau turėtų ruoštis migracijai“,- sakė S. Skuja.
Ornitologas mano, kad šie lizdus kraunantys gandrai išskristi turėtų tai daugmaž laiku. O toks lizdų krovimas rodo naujos teritorijos išankstinį tikėtiną užėmimą (pasirinkimą) ir nelaukiant kito sezono.
Jokios gamtos anomalijos jis šiame paukščių elgesyje neįžvelgia.