Atsisveikinę su vasara, nuotaikingai pasitikime rudenį Čepukuose košdami dundulį! Rugsėjo 2 ir 3 dienomis alaus mėgėjai, gamintojai ir šio gėrimo entuziastai kviečiami dalyvauti Šiaurės Lietuvos aludarystės tradicijų ir amatų šventėje „Dundulio koštuvės“ greta Biržų įsikūrusioje „Širvėnos bravoro“ teritorijoje po atviru dangumi. Pagrindinė renginio diena – šeštadienis, bet ir šventės išvakarėse, penktadienį, vyks jauki vakaronė.
Unikalus kultūrinis paveldas
„Aludarystės amatas Lietuvoje žinomas nuo senų laikų, todėl skatiname visuomenę pažvelgti į ją kaip į unikalų kultūrinį paveldą, kai aludarystės paslaptys perduodamos iš kartos į kartą“, – renginio esmę pristatė organizatoriai. Šventės metu patyrę aludariai dalinsis savo žiniomis, domins pasakojimais ir nemokamai vaišins žiūrovus pristatydami svo darytą alų. Žiūrovai turės galimybę išrinkti geriausią šventės aludarį, kurio alus labiausiai patiks. Šventėje savo alų pristatys Biržų krašto aludariai: Vidutis Gasiūnas, Arūnas Miežanskas, Valdas Vižinis, Sigitas Juodžionis, Mindaugas Kregždė, Vytautas Kregždė, Linas Tupalskis. Iš Pasvalio krašto šventėje viešės garsus aludaris Julikas Simonaitis, Egidijus Lapinskas. Tradicinio senovinio alaus darymą demonstruos aludarystės meistras Artūras Masiliauskas.
Šiuolaikiškais šventės formavimo sprendimais praturtintas renginys skirtas kulinariniam paveldui, senosios aludarystės ir bendruomenių tradicijoms išsaugoti, todėl organizatoriai asociacija „Pikuolis“, Klausučių bendruomenė „Klausučių ulytėlė“ ir „Dundulio“ aludariai renginio metu sieks pristatyti nykstančias aludarystės tradicijas. Visą šeštadienį veiklų netrūks net išrankiausiems: vyks kūrybinės edukacijos, rungtys, žaidimai, alaus gamybos demonstracija, tradicinio folkloro ir folkroko koncertai. Norintiems pasisvečiuoti ilgiau – bus suteikta galimybė apsistoti kempinge.
Akcentuojama, kad renginys – ne pelno siekiantis, todėl gautos lėšos už simbolinius bilietus tik iš dalies prisidės prie kokybiško jo įgyvendinimo. „Renginį remia Lietuvos kultūros taryba, prisideda rėmėjai, o didžiąją trūkstamų lėšų dalį padengs patys organizatoriai“, – atskleidžia šventės rengėjai.
Muzika – kiekvieno skoniui
Kol tradicinės aludarystės aludariai rodys, kaip kubiluose alus yra salinamas, nutekinamas, rauginamas bei košiamas, profesionaliai įrengtoje scenoje vyks gyvos muzikos koncertai nuo Biržų krašto folkloro, partizanų dainų ir sutartinių iki pasaulyje gerai žinomos pagoniško metalo muzikos.
Organizatoriai atskleidžia, kad į Biržų kraštą atvyksta sparčiai populiarėjanti folklorinio metalo grupė iš Latvijos „Varang nord“. Dambrelių muzikos koncertą pristatys geriausias Lietuvos dambrelininkas Egidijus Darulis. Tikro rokenrolo katilą užmaišys thrash metalo atlikėjai „Pekla“. Viena perspektyviausių ir linksmiausių Lietuvos folk metalo grupių „Ūkanose“ neleis nuobodžiauti net patiems ramiausiems. Partizanų dainas atliks ir šokius organizuos folkloro grupė „Tankuojis“ iš Vilniaus, kuriems talkins folkloro atlikėjai „Tindiriuškos“.
Žadama, kad šventėje ypatingą nuotaiką kurs Biržų krašto bendruomenė „Klausučių ulytėlė“, pristatys Biržų krašto kulinarinį paveldą: vaišins rupių miltų blynais, įvairiais troškiniais, kvies mėgautis žolelių arbata ir kitais gardėsiais, o garsus Biržų folkloro ansamblis „Siaudela“ kvies svečius jungtis į žaidimus, šokių ir dainų mokymus. „Neabejojama, kad vietiniai atlikėjai praturtins renginį Biržų krašto sutartinėmis, kurios yra įtrauktos į nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Be to, koštuvėse dalyvaus įvairūs senųjų amatų meistrai, gyvosios istorijos klubas „Pilsota“ pristatys paskaitą „Gėrimų vartojimo aspektai istorinių šaltinių duomenimis“, „Dundulio“ aludaris Simonas Gutautas pristatys paskaitą – diskusiją „Kada pradėtas daryti alus Lietuvoje?“. Bus ne tik ką paragauti, sužinoti, išgirsti, bet ir smagiai pašėlioti tradicinių šokių vakaronėje“, – atvykti vilioja organizatoriai.
Penki gyventojai ir alaus darykla
Primename, jog Čepukų kaimas yra Biržų regioninio parko teritorijoje – vos 4 km nuo Biržų. Prieš dešimt metų atlikto surašymo duomenimis, Čepukuose gyveno 5 gyventojai. Tad nevengiama pajuokauti ir taip, jog kito tokio kaimo, kaip Čepukai, kuriame būtų vos dvi sodybos ir veiktų puiki alaus darykla, Lietuvoje tikrai nėra! Kada paskutinį kartą lankėtės tokioje unikalioje vietoje? Nedvejokite – atvykite!
Organizatoriai informuoja, jog renginys vyks po atviru dangumi bet kokiu oru. Svečių patogumui bus įrengta kempingo stovyklavietė, kur norintys galės įsikurti su atsivežtomis palapinėmis. Norintys patogesnės nakvynės kviečiami rinktis Biržų krašto apgyvendinimo įstaigas bei naudotis pavėžėjų paslaugomis.
Daugiau informacijos apie renginį galima rasti čia: www.dunduliokostuves.lt