Nesunku pastebėti, kad Kilučių gatvėje vyksta intensyvūs darbai. Į kai kuriuos privačius namus ateina civilizacija – įvedamas miesto vandentiekis, atsiranda galimybė naudotis mieste tiekiamo geriamuoju vandeniu.
Iš pirmo žvilgsnio tai kaip ir normalus Europos miestelio standartas – turėti galimybę atsigerti švaraus vandens. Daug metų Kilučių ir kitų nuošalesnių gatvių gyventojai tokios prabangos neturėjo.
Pamačius zujančius darbininkus ir tiesiamą vandentiekio trasą natūraliai sukyla teigiamos emocijos. Atrodo, lyg ir smulkmena, bet lyg ir kažkoks ženklas, kad gyvenimas gerėja, miestas vystosi, nestovime vietoje.
Žiūriu pro langą ir matau, kad prie vienų sklypų privedamas įvadas, kitus namus darbininkai praleidžia. Pasidarė įdomu, kaip jie čia tuos laiminguosius atrenka. Nes ir man norėtųsi būti tuo laiminguoju, kuris turi patikimą vandens šaltinį. Ypač šiemet, kada šuliniuose vanduo pradingo.
Kreipiuosi į „Biržų vandenis“. Įmonės darbuotoja man maloniai paaiškina, kad projektas yra praėjusių metų ir kad reikėjo dėl vandens įvado kreiptis jau pernai. Apie tai buvo paskelbta viešai, o šiais metais jau nėra galimybes įtraukti naujų klientų į projektą.
Dar paaiškina, kad gyventojams buvo pranešta asmeniškai. Aš kaip ir to pranešimo negirdėjau, nes tokios žinios tikrai nebūčiau pro ausis praleidęs. Pasidomiu. Pasirodo, ties mano namo adresu parašyta pastaba „Nerasta namie“. Švelniai tariant, keistokai viskas pasirodė. Nerado tą dieną, tą minutę namie – vadinasi, nereikia jam vandentiekio, o įmonei – mokaus kliento.
Įdomu tai, kad jau esu „Biržų vandenų“ klientas, naudojuosi miesto kanalizacija. Sąskaitos apie mokesčius mane pasiekia be jokių sutrikimų kiekvieną mėnesį, tačiau atsiųsti informaciją apie projektą ir pasiūlymą prisijungti prie geriamojo vandens tinklų, matyt, pasirodė per sudėtinga.
Kita vertus, kaip ir kaltų nėra, nes oficialiai informacija buvo skelbta įmonės ar savivaldybės tinklalapyje, spaudoje. O jeigu žmogus jų neskaito? Kitos įmonės vis tik sugeba jei ne popierinį laišką, tai bent el. laišką atsiųsti.
Laimingieji, kuriems pavyko nugirsti apie projektą, mokės tik už darbus savo kieme. Iki jų valdos vandentiekis bus privestas. Tie, kurių „nebuvo namie“, norėdami turėti miesto vandenį turės susimokėti už visas išlaidas ne tik savo kieme, bet ir už tvoros – gatvės perkasimą, atšakos privedimą iki sklypo.
Šiemet ar kitąmet iškastas naujas duobes užlies asfalto lopinėliai, o po to vėl atsiras skylutė kelyje ir vėl bus dedamas lopinėlis. Kiek tai kainuos ir kada bus kasinėjimų pabaiga? Ar nebus taip, kad gražėjančio Biržų miesto kontekste dėl neracionalių sprendimų Kilučių gatvę teks vadinti Skylučių?
Kilučių gatvės gyventojas