Praėjusio antradienio ryte Vabalninko seniūnijos Natiškių kaime rastas 31 metų vyro kūnas. Jį mirusį lovoje rado artimieji. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą mirties priežasčiai nustatyti.
Gyvenimo ir visuomenės užribyje gyvenusio vyro mirtis sukėlė daug klausimų. Ar tarp žmonių gyvenęs jaunas vyras tikrai negalėjo išvengti mirties? Ar jo gyvenimo būdas ir užklupusi liga niekam nerūpėjo? Kaip natiškietis bus laidojamas, jeigu jis neturėjęs netgi galiojančio asmens dokumento?
Važiuoti į ligoninę nesutiko
„Kiek žinome, mirusysis dirbo pas ūkininkus, gyveno tarp žmonių. Negi niekas nematė, kad paskutines savaites jis labai serga? Negi negalima buvo pasirūpinti jo gydymu? Jei to padaryti negalėjo artimieji, gal galėjo pasirūpinti aplinkiniai – kreiptis pagalbos į seniūniją? Jei žmogus neturėjo sutvarkyto neįgalumo, nereiškia, kad jis buvo adekvatus. Juk baigė tik gal šešias klases. Tad gal labiau jo gyvenimu galėjo domėtis socialinės tarnybos, galbūt padėti susitvarkyti dokumentus, užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje“, – svarstė žmonės.
Velionis gyveno vienuose namuose kartu su negalią turinčiu tėvu bei vyresniu broliu.
„Vargo vakarienė. Žmonės už visuomenės ribų“, – taip jų gyvenimo būdą apibūdino vabalninkiečiai.
Sovietmečiu Černobylio elektrinės avarijos likvidavimo darbuose dalyvavęs mirusiojo tėvas buvo be sveikatos. Jam teko amputuoti koją.
Miręs jaunas žmogus, pasak jį pažinojusiųjų, buvo ne tik nesusitvarkęs savo asmens dokumentų, neturėjęs sveikatos draudimo. Nepasirūpindavo ir socialine išmoka. Tad gyveno iš tėvo gaunamos neįgalumo pensijos bei to, ką užsidirbdavo pas žmones. Kartais nueidavo pas kai kuriuos ūkininkus padėti nesudėtinguose ūkio darbuose.
Kaimynystėje gyvenantys žmonės pasakojo, kad paskutines kelias savaites natiškietis sirgo – kosėjo, buvo užkimęs, jautėsi prastai. Brolis siūlė jam iškviesti greitąją medicinos pagalbą. Tačiau vyras esą pareiškė, kad jis tikrai į ligoninę nevažiuosiąs.
Ar kas nors galėjo žmogų prikalbinti kreiptis į medikus, bent jau gauti pirmąją pagalbą, galbūt nupirkti jam reikalingų vaistų, nežinia.
Vietos gyventojai svarsto, kad situaciją turėjo valdyti seniūnijos darbuotojai bei žmonės, kuriems vyras kartais padėdavo.
Žmonių pasirinkimas?
Vabalninko seniūnas Laimutis Braždžionis sakė žinantis apie mirusį žmogų Natiškiuose. Seniūnas tikino, kad žmogus bus palaidotas – anot jo, „Lietuvoje dar nėra buvę, kad ko nors nepalaidotų“.
Seniūnas tvirtino, kad seniūnijos socialinės darbuotojos domėdavosi neįgalaus tėvo situacija. Nuvykę į vietą tuo pačiu matydavo ir kitus šeimos narius. Bet sūnūs, anot seniūno, buvo sveiki, darbingo amžiaus žmonės, tik tiek, kad turėjo polinkį į alkoholį.
Paklaustas, ar nebuvo galimybės pasirūpinti, kad jaunas žmogus gydytųsi, seniūnas sakė: „Žmogus turi teisę rinktis. Visai tvirti, sveiki žmonės nuo gripo krenta. O čia sunkiai gyveno, gal maistas buvo prastesnis ir organizmas nusilpęs“.
Vabalninko seniūno pavaduotoja Zena Švainauskienė trečiadienį sakė dar nežinanti, ar bus kam laidoti natiškietį. Apie šeimos situaciją ji siūlė klausti seniūnijos socialinės darbuotojos.
Socialinio darbo organizatorė Laura Navalinskienė sakė turinti informacijos, kad žmogus mirė ir yra laidojimo įmonė, kuri užsiims laidojimu.
Pašnekovė sakė nesidomėjusi mirusiu žmogumi ir jo broliu: „Tai buvo darbingo amžiaus, neįgalumo neturintys asmenys“.
Šeimoje, kur gyveno ir negalią turintis mirusiojo tėvas, socialinė darbuotoja sakė nesilankydavusi.