Kanadoje viešėję Biržų „Rotary“ klubo nariai parsivežė ne tik įspūdžių, bet ir konkrečią draugystės išraišką – piniginę paramą Biržuose stovyklausiantiems Ukrainos vaikams.
Abipus Atlanto – ir panašios veiklos
Dešimties dalyvių iš Biržų ir Kupiškio „Rotary“ klubų grupė 2023 m. gegužės 11-21 dienomis dalyvavo rotariečių mainuose Ontario provincijoje, Kanadoje. Lietuviai turėjo unikalią galimybę susipažinti su krašto gamta, istorijos ir įvairių kultūrų aspektais, verslais ir jų iššūkiais bei, žinoma, „Rotary“ projektais.
Aplankyti St. Thomas, Sarnia, Grand Bend, Goderich, Kinkardine, Paisley, Walkerton, Port Elgin, Southampton, Stratford Rotary klubai ir jų projektai. Norinčių priimti iš Lietuvos atvykusius rotariečius buvo daug daugiau, tačiau į vizito laiką nepavyko susitikimų sutalpinti. Kanadiečių kruopščiai rengta programa buvo sudaryta ne tik pagal atvykstančių lūkesčius, bet ir atsižvelgiant į profesinius interesus.
„Džiugu buvo atrasti, kad panašios veiklos įgyvendinamos abipus Atlanto, pvz., „Rotary“ takai, vandens stotelės, vaikų žaidimų aikštelės, knygų nameliai. Šiuo metu Kanadoje bene populiariausi rotariečių projektai – žaidimų aikštelės su vandeniu (splash pads)“, – sako dabar jau buvusi Biržų „Rotary“ klubo prezidentė Vilma Indrikonienė.
Glaudus klubų ir savivaldos ryšys
Kanadoje „Rotary“ klubų bendradarbiavimas su savivalda yra labai glaudus. Ilgalaikiai projektai sveikatos, socialinėje ir gyventojų užimtumo srityse apima infrastruktūros pritaikymą ir paslaugų organizavimą. Kaip pavyzdys – sporto kompleksas su dviem ledo arenomis, hospisas, kempingas, atokvėpio namai šeimoms, auginančioms vaikus su negalia, daugiafunkcis bendruomenės centras. Dažnai savivaldybės patiki turtą klubams, kurie organizuoja ir administruoja paslaugų teikimą. Jei iš vykdomos ekonominės veiklos gaunamas pelnas, jis dalimis paskirstomas sumokant į savivaldybės biudžetą bei finansuojant kitus „Rotary“ klubų projektus.
Viešnagė pas klevų sirupo gamintojus ir amišų ūkyje
Vienas iš mainų ypatumų – nakvynės rotariečių šeimų namuose. Tai leido iš arčiau pažinti šeimas ir jų gyvenimo būdą, tradicijas, kaimynus, draugus.
Rotariečio ūkyje buvo atskleistos iš kartos į kartą perduodamos klevų sirupo gamybos paslaptys.
Aplankytas kaimynystėje įsikūręs amišų ūkis.
Jame iki šiol nenaudojami elektriniai prietaisai bei įranga, o bendruomenės taisyklės draudžia važinėti dviračiais ir automobiliais (iki šiol naudojami arklių kinkiniai).
Šeimos vaikai tik iki dvylikos metų mokosi bendruomenės mokykloje, o vėliau dirba šeimų ūkiuose ir kituose versluose. Nustebino tai, kad nuo šešiolikos iki dvidešimties metų amžiaus jaunuoliai turi priimti sprendimą, ar pasilieka gyventi bendruomenėje ir laikytis jos taisyklių visą likusį gyvenimą.
Ryški socialinė atskirtis
Įdomu buvo sužinoti kaip šiandien gyvena čiabuviai (nors vis dar esame juos linkę vadinti indėnais). Jų dabartinė situacija sudėtinga, nes labai skaudi pastarųjų šimtmečių istorija, o jos pasekmės socialinėje srityje vis dar labai jaučiamos.
Gyvenimas rezervatuose ir mokestinės privilegijos nukreiptos kompensuoti bendruomenėms padarytą žalą.
Žala padaryta atėmus žemes, draudus puoselėti kultūrą ir papročius, per prievartą „civilizavus“ vaikus internatuose, kuriuose daug vaikų dingo be žinios. Ir dabar mokyklų teritorijose randami jų palaikai, o išgyvenę, tačiau išplėšti iš artimos aplinkos ir užaugę be šeimų yra pametę savo tapatumą, neturi socialinių įgūdžių, atsparumo žalingiems įpročiams. Socialinė čiabuvių atskirtis vis dar labai ryški kasdieniame gyvenime.
Dovana Biržuose stovyklausiantiems ukrainiečių vaikams
Biržų „Rotary“ klubo žmonės jau gali pasidžiaugti Kanadoje užmegztų naujų pažinčių rezultatais. Atsisveikinimo vakaro metu buvo pasidalinta žinia apie liepos pabaigoje atostogauti į Biržus atvykstančius ukrainiečių vaikus, netekusius tėvų kare. Tai iš karto sulaukė vieno pirmųjų aplankyto „Railway City Rotary“ klubo iš St. Thomas dėmesio. Prieš kelias dienas gauta žinia, kad klubas surinko 1000 Eur vaikų laisvalaikiui ir priemonėms naujiems mokslo metams. Ukraina toli nuo Kanados, bet akimirksniu priartėjo per pasidalinimus apie tai, kodėl ir ką daro Lietuvos „Rotary“ apygarda, klubai ir rotariečiai individualiai teikdami pagalbą.
„Tokios kelionės nepakartojamos ir lydimos jausmo, kad pritrūko laiko pokalbiams apie tolimesnės draugystės planus. „Railway City Rotary“ klubo greita reakcija buvo netikėta, bet labai maloni. Tikiu, kad jie, kaip ir mes, baigia „Rotary“ metus su šypsena, nes spėta padaryti dar vieną gerą darbą. Bendraujame toliau ir lauksime kanadiečių grupės vizito“, – sako Vilma Indrikonienė, mainų iniciatorė, Biržų „Rotary“ klubo 2022-2023 metais prezidentė.
Parengta pagal Biržų „Rotary“ klubo informaciją