Po Afriką keliavęs keturiasdešimtmetis biržietis užsikrėtė parazitine kraujo liga, nuo kurios skiepų nėra.
Jaunas ir stiprus vyras staiga pajuto besikartojančius šaltkrėčio, karščiavimo bei kitus nerimą keliančius priepuolius.
Iškviesti medikai ligonį išgabeno į Panevėžio ligoninę. Vyras buvo paguldytas į Panevėžio infekcinę ligoninę. Biržiečiui diagnozuota maliarija.
Redakcijos žiniomis, vyras kiek daugiau nei prieš savaitę grįžo iš kelionės po vidurio-rytų Afrikos šalį Pietų Sudaną. Tai viena iš šalių, pasižyminčių didele maliarijos ir kitų infekcinių ligų užkrato rizika. Šiuo metu maliarija susirgo dar vienas kartu su biržiečiu keliavęs lietuvis. Jis gydomas Vilniuje.
Lietuvoje kasmet užregistruojama įvežtinių maliarijos atvejų, šiemet jų – jau 10. Mūsų šalies gyventojai užsikrečia lankydamiesi šalyse, kur ši liga paplitusi (dažniausiai Afrikoje). Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Panevėžio departamento atstovės spaudai Vildos Bajorūnienės pateiktais duomenimis, tarp minėtų dešimties užsikrėtusiųjų maliarija 2 yra Panevėžio apskrities gyventojai. Vienas iš jų kupiškėnas, kitas – biržietis.
NVSC duomenimis, dažniausia Lietuvoje užregistruotų įvežtinių maliarijos atvejų priežastis – nereguliariai ar visai nevartojami vaistai nuo maliarijos prieš ir per kelionę bei nepakankama individuali apsauga nuo uodų.
Būtina vartoti antimaliarinius vaistus
Norint apsisaugoti nuo maliarijos būtina vartoti antimaliarinius vaistus ir vengti uodų įkandimo, nes skiepų nuo maliarijos nėra.
Maliarijai būdingi kas 48 arba 72 val. besikartojantys šaltkrėčio, karščiavimo, prakaitavimo priepuoliai, lydimi nerimo, apatijos, galvos ir raumenų skausmo, viduriavimo, vėmimo. Dažniausiai priepuoliai prasideda vakare ir trunka keliolika valandų. Krintant temperatūrai, ligonis gausiai prakaituoja, jaučia silpnumą. Vėliau vystosi mažakraujystė ir gelta. Jeigu ligonis negauna gydymo, gali vystytis komplikacijos, atsiranda inkstų nepakankamumas, sąmonės sutrikimas, koma ir mirtis.
„Ir kelionėje, ir grįžus iš jos reikėtų stebėti savo sveikatą. Jeigu kelionės metu pakiltų temperatūra ar atsirastų kitų simptomų (šaltkrėtis, karščiavimas, galvos, raumenų skausmai, silpnumas), rekomenduojama nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos į gydymo įstaigą. Jeigu šie požymiai atsirastų grįžus iš kelionės (iki vienerių metų laikotarpiu), taip pat reikėtų kreiptis į gydytoją ir informuoti, kad lankėtės maliarijos rizikos zonoje, net jeigu ir vartojote vaistų nuo maliarijos“, – informuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.