Praėjusią savaitę Biržus laikinai paliko vienas iš krašto muziejaus „Sėla“ eksponatų.
Į Lietuvos nacionalinio dailės muziejus Prano Gudyno restauravimo dirbtuves iš mūsų muziejaus iškeliavo medinis sietynas, XIX a. pradžioje kabėjęs Biržų katalikų bažnyčioje.
Čia reikia paminėti, kad prieš dabartinę Šv. Jono Krikštytojo katalikų bažnyčią, kurios statybą 1853-1861 metais fundavo grafas Jonas Tiškevičius, biržiečiai katalikai meldėsi medinėje Šv. Onos bažnyčioje, statytoje 1811 metais. Pasak muziejaus „Sėla“ direktoriaus pavaduotojos Editos Lansbergienės, sietynas buvo surastas dabartinėje bažnyčioje. Akivaizdu, kad naujosios bažnyčios interjere toks šviestuvas nebūtų tikęs.
Pasak muziejininko Povilo Variakojo, XVIII amžiuje pagamintas sietynas galimai mena Šv. Jeronimo bažnyčią, stovėjusią Biržuose 1742 – 1811 metais. Tai unikalus eksponatas, saugojimui į muziejų priimtas 2021 metais. Eksponatą perdavė buvęs Biržų Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas Algis Neverauskas.
Sietynas yra medinis, trijų pakopų, pagamintas vietinių meistrų.
Senąjį bažnyčios sietyną, dar nerestauruotą, muziejininkė Jadvyga Kriščiūnienė jau kartą yra eksponavusi vienoje iš muziejaus parodų. Tikslesnį šio eksponato amžių pasakys restauratoriai.
P. Gudyno restauravimo centre jau kurį laiką glaudžiasi ir Šv. Jono Nepomuko skulptūra, anksčiau stovėjusi ant Kvetkų Šv. Jono Krikštytojo katalikų bažnyčios stogo. Anot E. Lansbergienės, į Biržus abu restauruoti eksponatai turėtų sugrįžti iki metų pabaigos.
Pasak direktoriaus pavaduotojos, į restauravimo centrą muziejus kiekvienais metais siunčia dalį savo turimų vertybių. Kiek radinių pakliūva restauratoriams, priklauso nuo jų dydžio, kiekio ir gaunamo finansavimo iš Lietuvos kultūros tarybos. Tekstilė, mediena, keramika – tos medžiagos, kurių restauravimui muziejus „Sėla“ neturi galimybių, konservuojami tik metalo dirbiniai.