2022-aisiais minimas Trakų miesto 700-metis bei Lietuvos karaimų metai. Karaimai – tiurkų grupės tauta, kurią vienija kilmė, praeitis, bendra religija, kalba (su tarmėmis), dvasinė bei materialioji kultūra.
Lietuvoje karaimų tautos istorija prasideda dar 1397 m., kai Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas Didysis kariavo žemėse prie Azovo, prie Kafkos (dabar Feodosija) ir Solchato (dabar Staryj Krym). Iš tų vietovių jis atvežė ar pakvietė atvykti bei Trakuose apgyvendino kelis šimtus musulmonų sunitų totorių ir apie 380 savitą tikėjimą išpažinusių karaimų šeimų. Pirmaisiais įrašais apie karaimus dalinasi garsusis flamandų keliautojas ir diplomatas Žiliberas de Lanua (Ghuillebert de Lannoy, 1386–1462).
Lietuvos valdovas karaimus apgyvendino šiaurinėje Trakų pusiasalio dalyje, kur šiandien yra Karaimų ir Trakų gatvės. Apsigyvenę Lietuvoje, karaimai sudarė atskirą bendruomenę, karaimiškai vadinamą „džymat“. Trakuose karaimų miesto dalis buvo jų savarankiškai administruojama ir traktuojama kaip atskiras miestas, turėjęs net savo miesto antspaudą. Vaitas, kaip vėliau ir dvasinė valdyba, beveik visada rezidavo Trakuose, kurie buvo karaimus vienijantis centras.
Vėlesniais laikais jų bendruomenės apsigyveno Biržuose, Naujamiestyje, Upytėje, Saločiuose, Pasvalyje, Panevėžyje, Vilniuje. Rašytiniai šaltiniai byloja, kad karaimai Biržuose įsikūrė apie 1602–1603 m., Naujamiesčio karaimai pirmą kartą minimi 1658 m., nuo 1643-ųjų žinoma, kad karaimai gyveno Pasvalyje. Istorijos laiko juostoje galima rasti ir mažesnių, trumpiau gyvavusių karaimų bendruomenių – 1660 m. minimos Šventežerio, Kruonio, Saločių ir Raguvos – išlikusių kiek mažiau nei šimtmetį. Biržuose karaimų neliko, tačiau jų buvimo ženklai išliko vietovardžiuose – Karajimiškio kaimas Širvėnos seniūnijoje ir karaimų gatvė Biržuose.
Lietuvos karaimų tautinė savimonė išliko stipri ir gaji 625 metus – išsaugant gimtąją kalbą, puoselėjant tautines, religines tradicijas, folklorą ir kulinarinį paveldą, aktyvų tautinio identiteto deklaravimą pasirenkant kaip tautos išlikimo garantą.
Parodą drauge su Lietuvos karaimų kultūros bendrija parengė Trakų istorijos muziejus.
Trakų istorijos muziejaus ir Biržų krašto muziejaus „Sėla“ informacija