Praėjusio šeštadienio vakarą, žydint sodams ir švytint Šiaurės pašvaistei, Biržų pilyje baigėsi X jubiliejinis tarptautinis senosios muzikos festivalis „Baroko pavasaris Biržuose 2024“, kvietęs gausiai renginius lankiusius biržiečius pažinti senąją muziką, domėtis istorine Biržų Radvilų praeitimi.
Į gausiai susirinkusius senosios muzikos mylėtojus pirmoji kreipėsi Biržų krašto muziejaus „Sėla“ vadovė Edita Lansbergienė. Ji priminė, jog muziejus yra organizatorius renginio, kuris užgimė iš Valdovų rūmų pristatytos senosios muzikos edukacijos, iš didelio muzikos mokytojos Romos Butkevičienės noro mokyti vaikus groti klavesinu ir organetu (nešiojamais vargonėliais), iš tuometinio muziejaus direktoriaus Gintaro Butkevičiaus didelio noro, kad Biržų pilies menėse skambėtų kunigaikščių Radvilų epochos muzika. Šilti žodžiai išsakyti ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklai, buvusiai jos direktorei Rimai Zuozienei.
Prisiminta festivalio organizavimo dešimties metų istorija, kurios pradžia buvo nelengva. Muzikantams, pasak muziejaus direktorės E. Lansbergienės, net buvo duodami savi automobiliai muzikantų atvykimui iš Vilniaus ir jų grįžimui atgal į sostinę.
Švenčiant jubiliejinio renginio uždarymą, pasidžiaugta, jog kelių žmonių sumanymas ir darbas išaugo į didelį, gražų, turiningą festivalį. Dabar organizatorių pulkas jau yra didžiulis. Vieni bendrauja su muzikantais, kiti rengia tekstus, treti rūpinasi svečių atvykimu ir t. t. Už sutarimą, už darnų darbą kartu direktorė dėkojo visiems muziejaus darbuotojams.
Paskutiniame jubiliejinio festivalio renginyje dėkota ir festivalį pamėgusiems muzikos mylėtojams, ir renginio partneriams, rėmėjams bei informaciniams rėmėjams. Kartu su anksčiau muziejui vadovavusiu biržiečiu Gintaru Butkevičiumi rėmėjams įteiktos padėkos, išsakyta daug šiltų žodžių. Pirmiausiai padėka įteikta festivalio meno vadovui Vilimui Norkūnui, mokiusiam visus pažinti baroko muziką – pradžioje rengti edukaciniai koncertai, kuriuose būta ir daug pasakojimų, išgirsta daug įvairių istorijų. Edita Lansbergienė pastebėjo, jog festivalyje koncertavo ne tik muzikantai, atvykę iš Lietuvos, iš Europos Sąjungos šalių, bet ir iš Australijos, Jungtinių Amerikos Valstijų. Visi suvažiavo, pasak direktorės E. Lansbergienės, festivalio meno vadovo Vilimo Norkūno, rengiančio festivalio programas, dėka. „Labiausiai džiugina pilnos klausytojų salės, tylusis sielų suokalbis, aristokratiškos muzikos dvasia. Visa tai kuria naujas tradicijas ir gaivina istorinę Biržų Radvilų praeitį,“ – dėkodama sakė muziejaus vadovė Edita Lansbergienė.
Žodį tarusi Biržų rajono savivaldybės vicemerė Astra Korsakienė dėkojo muziejaus direktorei Editai Lansbergienei, festivalio meno vadovui Vilimui Norkūnui, muzikos mokytojai Romualdai Butkevičienei (už festivalio edukacinę programą).
Po padėkos žodžių biržiečiai buvo pakviesti paskutinį kartą šio festivalio metu keliauti per baroko epochą, lydint gyvai skambančiai Prancūzijos monarchų Liudviko XIII ir Liudviko XIV laikų muzikai, dainoms, poezijai ir šokiui. XVII a. Prancūzijos dvaruose skambėjusią muziką programa „Air de cour – šokių ritmu“ pristatė senosios muzikos ansamblis „Chiaroscuro“.
Gražinos Dagytės nuotraukos