Praėjusį penktadienį Biržų pilyje vyko kandidatų į Biržų mero postą debatai. Juos organizavo nešališkas politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“, moderavo naujienų portalo lrytas.lt vadovas Tautvydas Mikalajūnas.
Į renginį atvyko ir į organizatorių, auditorijos bei socialiniuose tinkluose pateiktus klausimus atsakinėjo visi septyni į Biržų savivaldybės mero pareigas pretenduojantys kandidatai. Tai Simona Bindariūtė (Darbo partija), Dalius Drevinskas (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“), Justas Greviškis (Liberalų sąjūdis), Kęstutis Isakas (politinis komitetas „Biržų atgimimas“), Kęstutis Knizikevičius (Lietuvos socialdemokratų partija), Audrys Šimas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Irutė Varzienė (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai).
Kandidatai kalbėjo ir į visiems bendrus užduodamus klausimus atsakinėjo abėcėlės tvarka.
Iš kandidatų prisistatymo
„Gyvenu Biržais“, – kalbėjo Biržuose gimusi ir augusi jauniausia (gimusi 1991-aisiais) pretendentė bibliotekoje dirbanti Simona Bindariūtė. Savo asmeniniu pavyzdžiui ji nori paskatinti aktyviau balsuoti, rinkimuose dalyvauti ir į rajono savivaldą įsilieti jaunus žmones.
„Pragyvenau du merus ir dvi valdžias“, – apie savivaldoje įgytą politinę patirtį sakė čia gimęs biržietis, valstybės tarnyboje dirbantis aplinkosaugininkas Dalius Drevinskas. Dvi kadencijas teritorijų vystymu užsiimančiam tarybos komitetui vadovavęs politikas turi ryžto tęsti ir įgyvendinti ankstesnius bei naujus planus.
Biržuose užaugęs, savivaldybės poliklinikoje ir ligoninėje dirbantis teisininkas Justas Greviškis teigia, kad jau laikas į rajono politinį gyvenimą įsilieti jauniems. Vertingą komandinio darbo patirtį jis įgijo ir daugelį rajono gyventojų pažino pandemijos laikotarpiu koordinavęs patikros ir skiepijimo procesus.
„Dvejus su puse metų užsiimu laikraščiu „Biržiečių žodis“, kurį įsigijome kartu su „Biržų duona“,- paskutinį savo užsiėmimą pristatė viešųjų ryšių ir rinkodaros specialistu besivadinantis iš Rygos atvykęs Kęstutis Isakas. Jis sakė į Biržų rajono valdžią atvedęs vadovus 2015 ir 2019 metų rinkimuose. Tačiau jo atvestieji nevykdė rinkimų programos, todėl dabar jis ketina tą daryti pats. „Jei kiti nedaro, imi ir darai pats“, – sakė K. Isakas, į savivaldą vedantis trečiąją, ryškiai spalvingą komandą.
Biržuose užaugęs ir savivaldybėje jau septynerius metus dirbantis visuomenės sveikatos specialistas Kęstutis Knizikevičius sako didžiausią patirtį turintis socialinėje srityje. „Tačiau matau, kad galima pasitempti ir kitose srityse“, – sako kandidatas į rajono vadovus.
„Geriau vėliau, negu niekada“, – teigė į savivaldybės merus kandidatuojantis buvęs Seimo narys verslininkas A. Šimas, kurio paties, jo vaikų ir anūkų gyvenimas klostosi gimtajame Biržų krašte. Anot politiko, su samdyta armija gali laimėti mūšį, tačiau karo nelaimėsi. Tą parodę praėjusios kadencijos rinkimai. „Nusamdėm, mūšį laimėjom, karo – ne“, – apie subyrėjusią koaliciją sakė kandidatas. Ir pridūrė apie save: „Nesu nei teistas, nei tiesiamas, nekeičiau nei pavardės, nei žmonos“.
„Manau, kad Biržai nusipelnė stabilumo“, – sakė tremtyje gimusi, į politiką su tremtinių bei politinių kalinių sąjunga atėjusi, didelę viešojo administravimo patirtį turinti Irutė Varzienė. Jos komanda neužsiimanti politiniu turizmu, o į merus kandidatuojanti lyderė įsitikinusi, jog patirtis savivaldoje – itin svarbus dalykas.
„Neįmanoma įgyvendinti to, ko neįmanoma“, – sako politikė, į rinkimus su komanda, anot lyderės, einanti „be melo ir tuščių pažadų“.
„Blic“ etapo klausimyne apie valstybės valdymą, Biržų istoriją „apšilę“ kandidatai gavo klausimų iš auditorijos ir socialinių tinklų vartotojų. Kai kurie klausimai bei atsakymai cituojami šioje publikacijoje, o su visais galima susipažinti youtube platformoje.
Nuopelnai Seime ir slapta informacija
A. Šimui teko pasakyti, ką gero Biržų kraštui jis pelnė būdamas Seimo nariu. Kandidatas minėjo pastangas dėl bendrovės „Biržų vandenys“ skolos mokėjimo atidėjimo, lėšų Likėnų ligoninės rekonstrukcijai, sporto komplekso statybai skyrimo. Minėjo darbą Nacionalinio saugumo komitete ir galimybę žinoti slaptą informaciją. Pasak kandidato, jam tekę nemažai girdėti apie nepotizmą Biržų krašte ir savivaldybėje. Su šia apraiška jis pasirengęs kovoti.
Jauni vadovai ir patarėjai
K. Knizikevičius turėjo atsakyti, ar savivaldybės meru tapęs vadovų komandą formuos pagal partiškumą.
„Į partiškumą neatsižvelgsiu. Vadovai turi būti jauni, o tie, kurie dabar užima postus, gali būti mūsų patariamasis balsas iš tarybos“, – mano kandidatas.
Sporto centras ir sustabdyta komplekso statyba
I. Varzienės klausta, ar jai 2011 – 2015 metais būnant mere Kūno kultūros ir sporto centras ( KKSC) buvęs įkurtas tam, kad vadovu taptų jos bendražygis. Taip pat klausta, kodėl nebuvo pradėta sporto komplekso statyba. Kandidatė atsakė, kad KKSC buvęs už tai atsakingo Audrio Muko projektas.
O štai dėl sporto komplekso statybos J. Basanavičiaus gatvėje sustabdymo – kone detektyvas. I. Varzienė sakė tik dabar sužinojusi, kad buvęs administracijos direktorius Vytautas Džėja atsisakė pasirašyti dokumentą dėl darbų pirkimo perdavimo Centrinei pirkimo organizacijai (CPO). Tuomet į mero postą atėjęs Valdemaras Valkiūnas (administracijos direktorius – buvęs jo bendražygis, red. past.) su iniciatyva perkelti kompleksą į miesto centrą.
Klausimas apie išsilavinimą ir nepateiktas atsakymas
Atsakymo apie išsilavinimą neišvengė K. Isakas, VRK skelbiamoje anketoje tokios informacijos nenurodantis.
„Išeina, kad esate bemokslis?“ – klausė renginio dalyvis Vytautas Linkevičius. K. Isakas pareiškė mokęsis ne tik Maskvoje, bet ir Didžiojoje Britanijoje, tačiau atsakymo apie įgytą išsilavinimą nebuvo.
Dar vienas klausimas iš auditorijos K. Isakui – apie komiteto „Biržų atgimimas“ teistumą.
„Jūsų rinkimų komandos šūkis: „Pinigų yra – tik reikia juos pasiimti“, – priminė renginio dalyvis. Jis klausė, kokiu būdu rengiasi pinigus pasiimti komitetas, kurio sąraše – už vagystes, sukčiavimą, kyšininkavimą, papirkinėjimą teistumą turintys asmenys.
K. Isakas ėmė kalbėti apie visų teisę dalyvauti rinkimuose ir kaip pavyzdį minėjo sąrašo dalyvį, kurio teistumas susijęs ne su vagystėmis, o su nelaimingu atsitikimu įmonėje.
Kiti kandidatai buvo beveik vieningi, kad dėl vagysčių ar sukčiavimo nuteisti asmenys neturėtų veržtis valdyti rajoną.
LGBT ar šeimų maršas?
„Vertybiniai klausimai“, – pranešė debatų vedėjas. Į klausimą, ar aukoja Ukrainai ir kam priklauso Krymas, visi kandidatai atsakė vienodai. Visi aukojantys ir neabejojantys, kad Krymas yra Ukrainos dalis.
„Kur dalyvautumėte – LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų – red.) ar Šeimų marše?“ – nuskambėjo debatų organizatorių klausimas kandidatams.
„Dėl įdomumo dalyvaučiau pirmame“, – pirmoji atsakė S. Bindariūtė. „Nė į vieną neičiau – iš toliau žiūrėčiau“, – teigė D. Drevinskas.
J. Greviškis dalyvautų pirmajame, o K. Isakas – nė viename, bet pasisako už tradicinę šeimą. K. Knizikevičius, anot jo, dalyvautų abiejuose, kuriuose yra įvairių žmonių, su kuriais būtų proga susitikti.
„Neteks abiejuose dalyvauti, nes tapęs meru vieną iš jų aš Biržuose uždrausiu. Esu už tradicinę šeimą“, – tarė po K. Knizikevičiaus kalbėjęs A. Šimas.
„Ko gero, pritarčiau Simonai – iš įdomumo dalyvaučiau pirmajame“, – atsakė I. Varzienė.
V. Landsbergis ar A. Brazauskas?
Kandidatai turėjo atsakyti į klausimą: „Kas jums arčiau – V. Landsbergis ar A. Brazauskas?“
„Aš būčiau prie V. Landsbergio“, – pirmoji atsakė Darbo partijos iškelta 32-ejų S. Bindariūtė. Tokią pat nuostatą išsakė ir dviem metais vyresnis dešiniųjų pažiūrų liberalų sąjūdžio atstovas J. Greviškis.
„Abu prisidėjo prie Nepriklausomybės“, – „Vardan Lietuvos“ kandidatas D.Drevinskas nepasakė, kuriam politikui labiau prijaučiantis.
„Jie man vienodi“, – sakė komiteto „Biržų atgimimas“ kandidatas K. Isakas.
„Ideologiškai turėčiau sakyti, kad A. Brazauskas, tačiau aš taip ir manau“, – tarė 1990 metais gimęs socialdemokratas K. Knizikevičius.
„Man jie abu yra tolokai“, – sakė „valstietis“ A. Šimas.
„Vytautas Landsbergis man yra labai didelis autoritetas“, – nuostatą išsakė konservatorė I. Varzienė.
Ką žada ir kieno lėšomis?
Ką svarbiausio padarytų Biržams kandidatai, tapę merais?
S. Bindariūtė žadėjo pinigų nereikalaujančias priemones – tapusi mere daugiau bendrautų su žmonėmis, o ne tik kartą per metus pristatant ataskaitą. Kandidatė pasirengusi skatinti bendrystę tarp biudžetinių įstaigų ir mažinti tarp jų klestinčią konkurenciją bei glaudžiai bendrauti su taryba.
Pradėtus darbus tęsti žada D. Drevinskas, skatinsiantis prekybos vietų kūrimą prie vandens telkinių, sklypų su infrastruktūra bei vandens naudojimo plėtrą.
„Tai pradėt nuo LIDL?“ – juokavo raginimą teikti konkrečius pažadus išgirdęs J. Greviškis. Jis pasirengęs gerinti medicinos paslaugų prieinamumą, didinti dėmesį moksleivių sveikatai stiprinti skirtoms priemonėms (tarp jų – psichologų įdarbinimui), skatinti jaunų žmonių verslumą.
Pirmas K. Isako pažadas – kaimuose rengti išvažiuojamuosius savivaldybės tarybos posėdžius.
„Tik neišvežkit tarybos į Kazlų Rūdą“, – juokavo debatų vedėjas, nes K. Isakas nuolat minėjo savo ir komandos keliones į Kazlų Rūdą bei jose patirtus įspūdžius.
K. Isakas pažadėjo stengtis, kad per kadenciją rajone atsirastų 200 naujų darbo vietų.
„Ir asmeninis pažadas – atsisakysiu tarnybinio automobilio, važinėsiu savu“, – pažadėjo „Biržų atgimimo“ kandidatas.
K. Knizikevičius žada sujungti ligoninę ir polikliniką, artinti medicinos paslaugas prie žmogaus, taip pat ruošti naujus sklypus į Biržus atvykstančių žmonių namų statybai.
Tam, kas žadama, įgyvendinti būtų naudojamos regioninės plėtros, Vietos veiklos grupių projektų ir savivaldybės lėšos.
Rinkimus laimėjęs A. Šimas mero kabinetą perkeltų į pirmąjį aukštą – kad būtų arčiau žmonių. Juokavo, kad aukšto ūgio būdamas jis nejaučia poreikio jaustis didesniu įsikūrus trečiajam aukšte. Kandidatas žadėjo uždrausti Biržuose LGBT propagandą ir demonstracijas.
„Tapęs meru atsisakysiu tarnybinės algos“, – šovė A. Šimas, pranokdamas ką tik išsakytą rinkodaros specialistu prisistatančio kandidato pažadą.
„Tai milijonus žadėti palikote man“, – juokėsi debatų pažadų seriją baigianti I. Varzienė. Anot jos, 11 mln. Eur lėšos jau suplanuotos sporto salei pastatyti, o 20 mln. Eur europinės paramos ir 3 mln. Eur savivaldybės lėšomis bus vykdomi regioniniai projektai – tarp jų daugiabučio namo statyba, investicinių sklypų tvarkymas, vandentvarkos ir kt.
Debatuose taip pat buvo kelti klausimai apie rajono kelius, paramą kaimo bendruomenėms, globos namų poreikį, švietimo įstaigų kaime likimą, šventes Kilučiuose, aplinkkelį apie Biržų miestą ir kt.