Prasidėjus koronaviruso pandemijai visame pasaulyje, Lietuvoje ir Biržuose buvo labai daug kalbama apie šią ligą, imtasi rimtų prevencijos priemonių. Tuo pat metu tarsi primiršta kita, taipgi užkrečiama ir pavojinga liga – Žmogaus imunodeficito virusas ir galutinė šios ligos stadija AIDS.
Pasikeitė ŽIV plitimo būdas
„Neabejotinai, koronaviruso pandemija Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, paveikė ir ŽIV paslaugų prieinamumą, ypač kontaktinių. Tačiau, nežiūrint pandemijos, galime konstatuoti, kad informacinių užklausų mūsų ŽIV/AIDS specialistams per pandemiją tikrai nesumažėjo“,- teigė Lietuvos Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytoja Irma Čaplinskienė.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras rinko ir sistemino duomenis apie ŽIV situaciją Lietuvoje nuo 1988 iki 2020 metų. Dabar tokius duomenis registruoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Pasak I. Čaplinskienės, pastaraisiais metais Lietuvoje pasikeitė dominuojantis ŽIV plitimo būdas – iš užsikrėtimų per injekcinius narkotikus į plitimą per lytinius santykius.
Užsikrėtusiųjų ŽIV vyrų Lietuvoje 3,7 karto daugiau nei moterų. ŽIV užsikrėtusiųjų nustatyta visose Lietuvos savivaldybėse, daugiausia Vilniaus ir Klaipėdos apskrityse.
Daugiausiai užsikrėtusiųjų ŽIV nustatyta 25- 40 metų amžiaus asmenų grupėje. Diagnozuoti aštuoni ŽIV užsikrėtę vaikai.
Gyventojai informuoti apie plitimo kelius
Kas antras asmuo ŽIV užsikrėtė vartodamas injekcinius narkotikus bei trečdalis – per lytinius santykius.
2016-2020 metais buvo stebima sergamumo ŽIV mažėjimo tendencija – atitinkamai nuo 7,5 iki 5,0 atvejų 100 tūkstančiams gyventojų.
Centro duomenimis, 83 proc. visų užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje žino savo ŽIV statusą ir dar mažiausiai 190 žmonių gali būti užsikrėtę ŽIV, tačiau patys to nežino.
Lietuvoje kas penktas ŽIV užsikrėtęs žmogus susirgo AIDS, ir daugiau kaip kas antras susirgęs AIDS, mirė nuo šios ligos. Dažniausia AIDS indikacinė liga – tuberkuliozė.
Kas antras užsikrėtęs dėl ŽIV ligos stebėsenos lankėsi gydymo įstaigoje ir ŽIV liga gydoma 43 procentams pacientų.
Vėlyvoje (AIDS) stadijoje ŽIV infekcija diagnozuota 7,6 proc. visų ŽIV atvejų.
Visuomenės apklausos rodo, kad dauguma Lietuvos gyventojų yra gerai informuoti apie pagrindinius ŽIV plitimo kelius.
Per visą ŽIV infekcijos registravimo Lietuvoje laikotarpį (1988–2020) nustatyti 3551 ŽIV užsikrėtusieji.
Pastaraisiais metais Biržų rajone atvejų nenustatyta
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Biržų skyriaus Užkrečiamųjų ligų specialistė Karolina Tubelienė sakė, kad 2020 – 2021 – 2022 metais Biržų rajone nebuvo nustatyta nė vieno užsikrėtimo ŽIV /AIDS atvejo.
2017 metais ŽIV buvo nustatytas dviems biržiečiams, 2018 metais – trims. Daugelis iš šių asmenų nežino, kur ir nuo ko užsikrėtė.
Duomenų, kad atliekami tyrimai dėl ŽIV, gaunama nuolat. Praėjusiais metais dėl ŽIV tyrėsi 155 Biržų rajono gyventojai. Iš tirtų 149 moterų 128 – nėščios.
Dar 26 asmenys tyrėsi dėl kitų priežasčių, dažniausiai po neatsargių lytinių santykių. Laimė, atsakymai buvo neigiami.