Biržuose apsistoję ukrainiečiai pabėgėliai už gerumą skuba atsidėkoti jiems padėjusiems žmonėms ir nevyriausybinėms organizacijoms. Jie verda ukrainietiškus barščius – nacionalinį patiekalą, reprezentuojantį karo niokojamą šalį.
Skambučiai – ir apie bombardavimus
Praėjusį pirmadienį Liuba, ukrainietė karo pabėgėlė, sparčiai sukosi Biržų pagalbos centro virtuvėje. Ji vaikų dienos centro lankytojams virė ukrainietiškus barščius.
Kadaise buvusi didelio fabriko Lvovo apskrityje ekonomistė, o dabar pensininkė į Biržus nuo karo atbėgo kartu su Kijeve gyvenančia dukra ir dviem mažamečiais anūkais. Jie apsistojo pusbrolio Algio Bartuškevičiaus šeimos namuose.
Moteris sakė norinti parodyti, kaip skaniai gamina ukrainietės moterys, o kartu bent tokiu būdu atsidėkoti jai daug padėjusiai nevyriausybinei organizacijai.
Ukrainietiški barščiai – nacionalinis šios šalies valgis. Liuba pasakojo, kad šis patiekalas yra kone privalomas ant ukrainiečių sekmadieninių pietų stalo. Tuomet verdami virtinukai su bulvėmis ir ukrainietiški barščiai, juos valgo visi šeimos nariai.
Tokia tradicija iki karo buvo ir Liubos šeimos namuose. Kai galėdavo, sekmadieniais į namus susirinkdavo dukra ir dar du sūnūs.
Dabar dukra su anūkais pabėgėlė, iš Lietuvos planuojanti išvykti dirbti į Norvegiją. Jaunylis sūnus savanoriu tarnauja Ukrainos kariuomenėje, kitas savanoriauja teritorinėje gynyboje.
Motina jaunyliui dažnai aiškina, kad klausytų vyresniųjų vadų. Ir nuolat dėl jo bijo – dalinys, kuriame tarnauja, yra šalia rusų bombarduotos geriausios Ukrainoje NATO ir šios šalies karinių pajėgų mokomosios bazės Javarovskio poligone.
Kol vyko barščių virimo procesas, Liubos darbą nuolat pertraukdavo telefono skambučiai. Moteriai skambino iš Ukrainos dėl sunkiai sergančios jos 90 – metės motinos. Skambino sūnūs, kiti giminaičiai. Be kita ko, ji vis išgirsdavo vardinant miestus ir kaimus, kuriuos pastarąją parą Ukrainoje bombardavo…
Receptas – paprastas ir sudėtingas
Liuba pasakojo, kad kiekviena šeimininkė ukrainietiškus barščius verda skirtingai. Visos turi savo pamėgtą receptą. Dar svarbu, kam tie barščiai skirti – ar suaugusiems, ar vaikams. Mat mažiesiems barščiai verdami švelnesnio skonio, o vyresniems – aštresni. Pagal skonį sriuba gardinama aštriuoju pipiru. Į puodą pirmiausia dedama mėsa. Liuba šįkart virė kiaulieną. Mėsa užverdama ir vanduo išpilamas. Tuomet pilamas naujas vanduo ir verdama toliau.
Ukrainietiški barščiai neįsivaizduojami be pupelių. Jos turi būti išmirkytos vandenyje, kad lengviau išvirtų. Pilamos iškart į puodą su verdama mėsa.
Po pusvalandžio dedamos žalios bulvės ir tarkuoti žali kopūstai. Pavirus dešimt minučių beriama druska ir įmetamas lauro lapas. Pipirų, pasak virėjos, nereikia, nes nuo jų sriuba būna aštri.
Į keptuvę su įkaitusiu aliejumi dedami supjaustyti svogūnai. Ant jų pilama truputį druskos. Juos apkepinus sudedamos tarkuotos morkos. Šiems ingredientams apkepus ant viršaus pilami sutarkuoti nevirti raudonieji burokėliai.
Visa ši masė apkepama. Ant jos pilama pomidorų padažo arba pastos ir toliau kepama.
Šeimininkė sakė, kad vasarą, kai yra šviežių pomidorų, ji į sriubą deda sutrintus šviežius pomidorus ir juos kartu apkepa bendroje masėje.
Vėliau visa ši masė sukrečiama į puodą ir dar kelias minutes paliekama pasitroškinti.
Baigiant virti barščius į puodą buvo įdėta grietinės, įpilta šiek tiek acto. Taip pat pribarstyta žalių supjaustytų krapų.
Jei norima, kad sriuba pastovėtų ilgiau, į bendrą puodą grietinės nededama.
Savo barščius turi skirtingi regionai
Į barščių virimo procesą įsijungė į Biržų pagalbos centrą atėjusi dar viena ukrainietė Ala. Iš Žitomiro, kurį šiuo metu rusų pajėgos bombarduoja, tik atvykusi moteris prašė pagalbos rūbais, nes iš miesto išbėgo taip, „kaip stovi“.
Moteris sakė į barščius būtinai dedanti česnako. Bet tai pagal jos receptą.
Skirtingi ukrainietiški barščiai verdami Galicynos, Užkarpatės, Buchovinsko, Čerkaso, Kijevo regionuose. Biržuose šįkart buvo verdama Galicino, arba vadinamieji „banderovcų barščiai“.
„Mūsų mieste yra paminklas Stepanui Banderai. Mes jį labai gerbiam, jis mūsų nacionalinis didvyris. Ką rusai apie jį kalba, nereikia klausyti“,- kalbėjo Liuba.
Moterys pasakojo ir apie Ukrainoje populiarią sriubą – solianką. Tuomet į ją dedamas kumpis, dešra, alyvuogės, rauginti agurkai. Taip pat pipirai, pomidorų padažas. Labai gera rūgšti sriuba ruošiama Užkarpatėje.
Ruošiant virtinukus su bulvėmis jos iškepamos būtinai ant kiaulės taukų ir maišomos su pakepintais svogūnais. Tuomet įdaras būna labai skanus.
„Jie atnešė tik blogį“
Baigiant virti barščiams Liuba prisimena vieną ukrainietišką dainą ir braukia ašaras. Daina apie Antrojo pasaulinio karo metu, anksti ryte, bombarduojamą Kijevą.
„Ir dabar tą patį padarė. Rusai bombardavo penktą valandą ryto. Rusų žmogus – negeras žmogus. Nors mes, ukrainiečiai, su jais labai gražiai elgėmės“, – kalbėjo moteris.
Ji kalbėjo apie istorinius įvykius, susijusius su rusų ordų atneštu skausmu, apie golodomorą, kurio metu badu išmarinta milijonai ukrainiečių ir kitų šios šalies gyventojų.
Tame krašte, kur gyvena Liuba, daug už Ukrainos nepriklausomybę kovojusių šeimų buvo ištremta į Sibirą.
„Dabar rusai vėl atėjo. Jie atnešė tik blogį“, – kalbėjo karo pabėgėlė.