Gruodžio 6 dieną pas notarą pasirašyta sutartis tarp Biržų rajono savivaldybės administracijos bei privataus asmens dėl Skrebiškių dvaro pirkimo. Manoma, kad naujasis dvaro savininkas jį bandys prikelti turizmui.
Biržiečiai džiaugiasi šiuo faktu ir domisi, koks kito Biržų rajono kultūros paveldo objekto – Papilio dvaro sodybos – likimas?
Biržų rajono savivaldybės Strateginio planavimo ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daina Kolomakienė sakė, kad dalis Papilio dvaro sodybos pastatų yra privačių asmenų nuosavybė, dalis priklauso Savivaldybei, kai kurie pripažinti bešeimininkiais.
Savivaldybei priklausančių pastatų pardavimas kol kas nėra planuojamas.
D. Kolomakienės žiniomis, ponų namo pastatas priklauso privačiam asmeniui. Šis jį bandė ne kartą pardavinėti.
Gali būti, kad galimus investuotojus atbaido tai, jog po dvaro statiniais esanti žemė nėra privati, ji priklauso valstybei.
Biržų rajono savivaldybės paminklosaugininkas Dalius Mikelionis abejoja, ar įmanoma atgaivinti visą dvaro sodybą. Anot jo, galima atstatyti nebent kelis likusius įdomesnius pastatus.
„Kompleksas yra įspūdingas, bet jo viso prikelti neįmanoma. Ypač gražūs buvusio bravoro, arklidės sugriuvę pastatai. Deja, kai kurie pastatai privatūs, juose įsikūrusios dirbtuvės“, – sakė D. Mikelionis.
Papilio dvaro sodyba yra vietiname kultūros paminklų registre.
Dvaro pradžia – XVI-XVII a. Papilį valdžiusių Radvilų palivarkas. Papilyje 1612 m. gimė Jonušas Radvila. Kunigaikštis Dominykas Radvila Papilio dvarą XIX a. pradžioje pardavė Ignui Koscialkovskiui, kuris dvarą valdė iki 1863 m. Išėjęs į tų metų sukilimą po pralaimėjimo į dvarą nebegrįžo. Dvarą konfiskavo carinės Rusijos valdžia ir pardavė jį nuo Prancūzijos revoliucijos į Rusiją pabėgusiam grafui Aleksandrui de Šuazeliui – Gufjė. Vėliau dvarą valdė jo sūnus Gabrielius de Šuazelis – Gufjė.
Grafas Gabrielius dar prieš užeinant sovietų valdžiai mirė Kaune. Jo žmona, grafienė Matilda mirė traukdamasi į Prancūziją, kurią pasiekė tik vienturtė Šuazelių dukra Irena, Prancūzijoje ištekėjusi už aviacijos kapitono de Vitrolio.
Po karo dvare buvo įsikūrusi Papilio vidurinė mokykla, 1968 metais mokyklai išsikėlus į naujas patalpas, dvare dar veikė mokyklos bendrabutis, buvo naudojami kiti pastatai. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, pastatai privatizuoti, dalis pastatų tapo bešeimininkiais, dauguma jų apleisti.
Papilio dvaro sodybos ponų namas, kaip jau minėta, yra privatus. Dar yra išlikęs kumetynas, svirnas-vežiminė, pirmasis ir grūdų sandėliai, kalvė, tvartas, daržinė, ūkinis pastatas, sodybos virtuvė. Yra išlikusios ir Papilio dvaro sodybos arklidės, gražaus bravoro liekanos, sodybos parko fragmentai.