
Pirmakursė biržietė drąsiai nėrė į aviacijos inžinerijos studijas ir kibernetinio saugumo sritį.
Nuo muzikos iki aviacijos inžinerijos
Devyniolikmetė biržietė Lauryna Bukytė – viena iš muzikiniais gebėjimais apdovanotų trijų sesių – šiais metais baigė pirmąjį VILNIUS TECH (Vilniaus Gedimino technikos institutas) aviacijos mechanikos inžinerijos studijų programos kursą.
„Saulės“ gimnazijoje visus dalykus sėkmingai besimokiusi, Vlado Jakubėno meno mokyklą baigusi ir toliau skambinimo fortepijonu įgūdžius tobulinusi Lauryna vis tik pasirinko inžinerijos mokslus.
Mergina sako, kad anglų kalba dėstomų aviacijos mechanikos inžinerijos studijų pasirinkimas buvęs pirmasis jos ketinimų sąraše. Į šias studijas Laurynai pavyko patekti iš karto, nors visi kiti pasirinkimai buvo susiję su aviacija ir inžinerija.
Studijų programoje pažymima, kad visi studentai per laisvai pasirenkamus modulius gali gilinti žinias bepiločių orlaivių ir kosminių palydovų srityje.

Laimėta atranka į kibernetinio saugumo kosmose mokymus
Pirmąjį kursą baigusi ir atranką įveikusi L. Bukytė pateko į Kibernetinio saugumo kosmose konferenciją. Ji vyko Belgijoje ir truko savaitę.
Atranką vykdė Europos kosmoso agentūra. Studentai rinkti iš visos Europos kosmoso agentūrai (EKA) priklausančių bei asocijuotų šalių narių. Europos kosmoso agentūra (angl. European Space Agency, ESA) – tarpvyriausybinė kosmoso tyrinėjimo organizacija, įkurta 1975 m. 22 šalių jungiančios agentūros būstinė yra Paryžiuje, Prancūzijoje.
Minėtuose mokymuose dalyvavo atranką įveikusių 30 studentų grupė. L. Bukytė buvo vienintelė iš Lietuvos. Iš viso buvo 121 dalyvis, ketinęs patekti į mokymus.
Atrankos prasidėjo vasarį, o žinia apie rezultatus pasiekė gal likus dviem mėnesiams iki mokymų.
„Pavyko laimėti“, – sako būsima aviacijos inžinierė apie įveiktą atranką. Sėkmei įtakos galimai turėjęs ir jos motyvacinis laiškas, ir dėstytojų rekomendacijos.
Laurynos įsitikinimu, nuovoką apie saugumą privalo turėti kiekvienas inžinierius.
„Manau, kad šiais laikais žinios apie saugumą tampa neatsiejama kiekvieno specialisto kompetencijos dalimi. Nesvarbu, ar dirbame kosmose, ar čia, žemėje, – grėsmių, nukreiptų į įvairias sistemas, vis daugėja. Nors ir dedame pastangas apsisaugoti, pažeidėjai dažnai randa naujų būdų įsilaužti. Todėl saugumo mokymai yra vertingi ne tik patyrusiems profesionalams, bet ir tiems, kurie tik pradeda savo karjeros kelią – jie padeda susidaryti išsamų vaizdą apie galimas grėsmes ir išmokti, kaip efektyviai apsiginti nuo jų“, – sako ŠR kalbinta L. Bukytė.
Žinios, patirtys, ryšiai
Kibernetinio saugumo kosmose mokymuose vyko paskaitos, studentai rengė projektus ir juos pristatė.
„Buvo labai įdomu, – sako Lauryna. – Intensyvių mokymų metu įgijau vertingos patirties kibernetinio saugumo srityje. Mokymai padėjo ne tik suprasti teorinius pagrindus, bet ir praktiškai taikyti įgytas žinias sprendžiant realias užduotis. Išmokau identifikuoti galimas saugumo spragas, analizuoti sistemų pažeidžiamumą ir naudoti šiuolaikinius įrankius bei metodikas apsaugos stiprinimui“.
Mokymų dalyviai buvo suskirstyti į kelias komandas. Kiekviena iš jų ruošė projektus ir jų pristatymus besiremdami istorinėmis ir praktinėmis paskaitomis bei įgytomis žiniomis.
„Mūsų grupei teko rengti projektą apie karinio palydovo saugumo užtikrinimą“, – sako iš mokymų Belgijoje grįžusi biržietė.
Šešių narių komandoje kartu su Lauryna dirbo studentai iš Anglijos, Portugalijos, Vokietijos, Kanados, Danijos.
Pasak L. Bukytės, dar viena svarbi šių mokymų dalis – bendravimas su įkvepiančiais, sumaniais ir itin motyvuotais žmonėmis. Diskusijos, bendros užduotys ir dalijimasis patirtimi padėjo ne tik gilinti žinias, bet ir užmegzti stiprius profesinius bei asmeninius ryšius.
Atostogos – ne tik su muzika ar knyga
„Atostogų nedaug. Iš karto po mokslų buvo kelionė į Briuselį.
Paskaitos nuo rugsėjo, tačiau dabar aš vis tiek nuvažiuoju į Vilnių. Mes trise su grupiokais turime tokį bendrą darbą – bandome projektuoti droną, įgyti praktinių žinių. Mūsų dėstytojai dabar atostogauja, tai mus konsultuoja vyresnieji, magistrą studijuojantys bendramoksliai“, – apie atostogas kalba L. Bukytė.
Anot pašnekovės, ji labai mėgsta skaityti knygas. Skaito ir lietuvių, ir anglų kalbomis. Ir literatūros sąrašas gana įvairus – yra ir grožinės, ir mokslinės.
O štai skambinimas fortepijonu Laurynai dabar liekantis antrame plane. Šiuo metu ypač daug groja įvairiuose konkursuose dalyvaujanti vidurinioji Bukių dukra pianistė Teresė. Ji kitąmet baigia gimnaziją ir rinksis tolesnį kelią. Namuose Biržuose pianinas neliks vienišas – juo skambina dar gimnazijoje besimokanti Kornelija.
Visos trys sesės – muzikos mokyklos auklėtinės. Muzikos mokyklą baigę ir mergaičių tėvai – Justina ir Laurynas Bukiai. Močiutė Dalia Bukienė – fortepijono mokytoja metodininkė.
„Ta muzika pas mus šeimoje visur aplinkui“, – sako informatiko tėčio bendravardė Lauryna, į šeimoje tvyrančią muzikinę aplinką įnešusi daugiau inžinerijos ir kibernetinio saugumo dvasios.