Šeštadienio popietę pilnutėlėje Mieleišių koplyčioje skambėjo sutartinių giedotojų balsai, juos keitė ragų, skudučių, kanklių, lumzdelių ir daudyčių melodijos. Taip paminėtas iš Vabalninko krašto, Savučių k., kilusio Stasio Paliulio knygos „Lietuvių liaudies instrumentinė muzika“ 65-metis.
Vasarą rinktis į Mieleišių koplyčią folkloro mylėtojams jau tampa gražia tradicija. Pernai čia paminėtos koplyčioje amžino poilsio atgulusio St. Paliulio artimo giminaičio, kanauninko, tautosakininko, poeto, vertėjo Adolfo Sabaliausko – Žalios Rūtos 120-osios gimimo metinės.
Šįmet tarptautinis folkloro festivalis „Taip gražiai siaudžia“ skirtas kitam mūsų kraštiečiui, žinomam tautosakos rinkėjui, tyrinėtojui ir propaguotojui, Stasiui Paliuliui, gimusiam 1902 metais Vabalninko krašte (mirė 1996m. Vilniuje). Sutartinių ratas „Suminjojo geri svečė“ Mieleišių koplyčioje – pirmasis festivalio renginys.
Daugiau nei prieš šešis dešimtmečius išleistoje St. Paliulio knygoje galima sužinoti ne tik apie įvairius instrumentus, bet ir rasti užrašytas melodijas bei dainų tekstus iš Vabalninko, Kvetkų, Biržų, Kupiškio ir kitų rajonų apylinkių. Iš nuotraukų knygos puslapiuose į mus žvelgia senieji instrumentinės muzikos atlikėjai, rankose laikydami ragus, skudučius, daudytes, Labanoro dūdą ir kitus instrumentus.
Renginio organizatorė, Biržų kultūros centro folkloristė Jūratė Garnelienė sakė, jog mes galime didžiuotis, turėdami knygą, kurioje užrašyti net 366 kūriniai.
Šventės dalyviams sveikinimo žodį tarusi etnomuzikologė, hum. m. daktarė Austė Nakienė stebėjosi ir džiaugėsi tuo, kad Biržų krašte taip pagerbiami tautosakininkai. Sykiu paaiškino, kodėl Biržų krašto berniokų liemenėse yra kišenaitės, – jos skirtos skudučiams ir kitiems nedideliems instrumentams įsidėti. O kad tai tiesa, netruko paliudyti jaunieji muzikantai iš folkloro ansamblio „Dijūta“ (vad. J. Garnelienė). Juos keitė Biržų „Saulės“ gimnazijos vaikinai bei merginos (vad. N. Kaulinienė).
Skambėjo kanklių, lumzdelių, daudyčių ir ragų melodijos. Biržų krašto dainas traukė Biržų kultūros centro Papilio skyriaus folkloro ansamblio „Aguonėlas“ moterys (vad. V. Macienė), Anglininkų kaimo folkloro ansamblio nariai (vad. L. Aukštuolienė) bei J. Garnelienės vadovaujami folkloro ansamblio „Siaudela“ žmonės.
Po renginio sutartinių ratas suktas ir prie koplyčios, į jį įsijungė ne tik ansambliečiai, bet ir visi šventės dalyviai.
Suspėta ne tik atminčiai nusifotografuoti, bet ir stabtelėti prie memorialinės lentos tautosakininkui A. Sabaliauskui – Žaliai Rūtai. Šalia kaimiškos gėlių puokštės sužibo atminimo žvakelė ir laukais nuvinguriavo dainos melodija. Biržų kultūros centro folkloristė Jūratė Garnelienė neabejojo – susitikimai koplyčioje taps kasmetine tradicija.
G. Dagytės nuotraukos