Nuo gegužės mėnesio įsigalioja įstatymas, draudžiantis viešojo maitinimo įstaigoms nemokamai dalinti vienkartines plastikines maisto ir gėrimų pakuotes. Biržų maitinio įstaigos dėl to problemų visiškai nemato, didelė dalis jų pakuotės mokestį jau ir taip taiko.
„Čepoku“ mobilus restoranas pakuotės mokestį įvedė nuo šių metų. Kad nereikėtų kiekvieną kartą skaičiuoti, kiek ir kokių indelių klientas konkrečiai pasiėmė, mokestį taiko nuo užsakymo dydžio. Jei užsakymo suma 10 Eur, pakuotė kainuos 10 centų. Jei užsakymas siekia 20-30 eurų, tai už pakuotes klientas mokės jau 20 centų.
Kavinėje-valgykloje „Laigis“ pakuotės mokestis jau seniai yra įprastas dalykas ir klientams dėl to klausimų nekyla.
„Jei maistą klientai pasiima išsinešti, pakuotei taikome 30 centų mokestį. Į jį įeina ir vienkartiniai įrankiai, ir maišelis. Apie taikomą mokestį yra parašyta ir meniu, niekam dėl to problemų nekyla. Po gegužės 1 dienos niekas pas mus nesikeis, tik gal tuos užrašus apie taikomą mokestį ateityje reiks nuimti, nes visi žinos, kad jei maistas išsinešamas, tai pakuotė kainuoja“, – sakė kavinės „Laigis“ savininkė Laima Abuojienė.
Pakuotės mokestis kol kas netaikomas kavinėje „Žarija“, tačiau, nori ar nenori, jis bus įvestas.
„Kol kas jokio papildomo mokesčio netaikome, tačiau įstatymas įpareigos tą daryti. Žinoma, jis bus labiau simbolinis ir iš esmės kainų nelems. Gal kažką su patiekalų kainomis pavarijuosime. Dar tiksliai pasakyti, kaip bus, negaliu. Iš pakuočių verslo nedarysime. Svarbu, kad ji tik tuščia nebūtų. Labai klausimas, ar bus iš to kokios naudos“, – sakė „Žarijos“ savininkė Kristina Ratkevičienė.
Pagal įstatymą maitinimo įmonės taip pat turės klientams pasiūlyti alternatyvą: vienkartines pakuotes, kurių sudėtyje nėra plastiko, arba daugkartines pakuotes, arba daugkartinius stalo indus. Tokiu būdu vartotojai bus skatinami keisti savo įpročius ir prisidėti prie vienkartinių pakuočių naudojimo mažinimo tikslų.