Senelių globos namų kūrimas Kučgalyje įgyja pagreitį, o vietos žmonės – augančią viltį apie atgimstantį kaimą ir darbo vietas.
Socialinė pagalba senyvo amžiaus žmonėms – slaugos ligoninės, senelių globos namai, globa namuose pastaruoju metu tampa vis aktualesnė.
Tam įtakos turi mažėjantis gimstamumas, emigracija bei išliekanti gana ilga gyventojų gyvenimo trukmė. Į socialinę gyvenimo aktualiją reaguoja privatus sektorius. Netrukus nauji globos namai bus atidaryti Biržuose. Ketinimai įkurti globos įstaigą Kučgalyje irgi jau pradėti įgyvendinti. To imasi pastatus nusipirkęs privatus nevietinis investuotojas – juridinis asmuo, šalyje vykdantis ne vieną panašų projektą.
Globos namų poreikis auga
Biržų rajone senelių globos namuose laisvų vietų skaičius, natūraliai koreguojamas mirčių, nuolat balansuoja ant ribos. Globos poreikio didėjimo tendencijos išlieka ir yra itin aktualios.
Šiuo metu rajone yra 3 senelių globos įstaigos. Viena iš jų, veikianti Legailiuose, įsteigta Biržų rajono savivaldybės, o dvi – viešosios įstaigos, kurių steigėjai ir dalininkai yra katalikų ir evangelikų reformatų tikinčiųjų bendruomenės. Nemunėlio Radviliškyjes esančių Onos Milienės globos namų savininkai Nemunėlio Radviliškio Švč. Mergelės Marijos parapija ir Nemunėlio Radviliškio evangelikų reformatų parapija. Šv. Vincento Pauliečio globos namai priklauso Biržų Šv. Jono Krikštytojo parapijai. Abi šios įstaigos yra viešieji juridiniai asmenys, vykdantys socialinių paslaugų teikimo veiklą.
Į visas tris globos įstaigas patekti ne itin lengva dėl susidarančių eilių. Jos ilgiausios būna į Šv. Vincento Pauliečio globos namus. Jie yra Biržų miesto centre, turi 27 vietas.
Žmonės juose gali apsigyventi ir be savivaldybės siuntimo bei patys mokėti už paslaugą. Taip pat galima patekti ir į O. Milienės globos namus. Juose yra 24 vietos.
Savivaldybės išlaikomuose Legailių globos namuose gali gyventi 50 globotinių. Tačiau šiuose dideliuose namuose laisvų vietų ne visada yra.
Pasak Legailių globos namų direktoriaus Renaldo Simėno, šiuo metu yra kelios laisvos vietos.
Tai susiję su pastarojo meto padidėjusiu mirtingumu. Į Legailius žmonės atvyksta savivaldybės siuntimu. Jeigu būtų vietų, globos namai galėtų priimti ir laisvai atvykstančius žmones, kurie patys ar jų artimieji galėtų mokėti už paslaugą. Kainos dydis priklauso nuo priežiūros lygio ir mėnesiui kainuotų per 1 tūkst. Eur. Savivaldybės siunčiamų gyventojų išlaikymas dengiamas vietos biudžeto lėšomis. Žmogaus išlaikymui skiriama ir 80 proc. jo gaunamos pensijos, 20 proc. paliekant pačiam globotiniui. Apie 1 proc. įstaigai mokama ir nuo globotinio turimo turto.
Senyvo amžiaus žmonėms Biržuose – „Šiaurinė užuovėja“
Plečiasi privati globos namų kūrimo iniciatyva. Sparčiai vyksta darbai Biržuose, kur šalia A. Dauguviečio parko kuriami globos namai „Šiaurinė užuovėja“. Šios įstaigos kūrimo iniciatoriai ir statytojai – biržiečiai.
ŠR kalbintas vienas iš netrukus veikti pradėsiančių globos namų kūrėjų Deividas Simėnas sakė, kad įstaigoje galės gyventi 24 žmonės, dirbs įstatymiškai būtinas darbuotojų (administracijos, slaugytojų, padėjėjų ir kt.) skaičius. Visi būstai globos namuose su atskiromis sanitarinėmis patalpomis – dušais, tualetais.
„Priimsime visus norinčius čia apsigyventi ir galinčius mokėti už paslaugą“, – sako D. Simėnas.
Jau dabar yra užsiregistravusių būsimų gyventojų. Kol kas jie yra keturi. Visi jie biržiečiai, pageidaujantys gyventi dviviečiuose kambariuose, kad galėtų tarpusavy bendrauti.
Globos namai duris atverti turėtų dar šįmet, kai tik bus išpildyti visi būtini socialinei priežiūrai keliami reikalavimai, gautas oficialus leidimas veiklai.
„Šiaurinė užuovėja“ įsikūrusi buvusiame valstybinės veterinarijos pastatų komplekse, netoli Kilučių ežero. Šalia – ir vaikų pamėgta „Šiaurinė ranča“ su būriu mielų augintinių. Globos namų gyventojai galės mėgautis žaliu sodu, lysvelėmis, bet ir lankyti rančos gyventojus, rodyti jiems savo rūpestį bei meilę.
Kučgaliečiai gyvena džiugiu laukimu
Preliminariomis ŠR žiniomis, jau sėkmingai įvyko buvusio vaikų socializacijos centro „Širvėna“ pastatų komplekso Kučgalyje pardavimo sandoris.
Apie 3 hektarų dydžio teritorijoje esantį kompleksą įsigijo Vilniuje veikiantis juridinis asmuo. Jis savo veiklą vykdo kartu su prancūzų įmonių grupe, veikiančia socialinės rūpybos srityje. Tai būtų jau ne pirmas minėtų investitorių, statančių globos namus senoliams Europos šalyse, projektas
Kol kas oficialios žinios apie globos namų kūrėjus Kučgalyje neskelbiamos, tačiau vietos žmonės jau stebi pasirodžiusius naujųjų savininkų atstovus. Šie stengiasi bendrauti su kučgaliečiais, sako jiems apie savo planus ir būsimas darbo vietas.
ŠR šaltinių teigimu, jau vasarą remonto ir pritaikymo veiklai darbai prasidėsiantys nuo buvusio bendrabučio pastato, kuriame veikė ir valgykla. Šio pastato veiklos paskirties keisti nereikia, todėl darbus galima pradėti ilgai nedelsiant.
Pasak kučgaliečių, jie girdėję, kad reikės dviejų socialinių darbuotojų, šešių jų padėjėjų, dviejų valgyklos darbuotojų ir kt. Tokioms pareigoms esą tiktų ne vienas vietos gyventojas. Kaime yra nemažai žmonių, turinčių ir sveikatos, ir noro dirbti. Todėl Kučgalys gyvena geromis nuotaikomis.
„Sveikintina verslo iniciatyva. Tokia paslauga labai aktuali visoje šalyje. O Kučgaliui tai suteiks ir gyvybės, judesio. Ir žmonių, pagal galimybes galinčių dirbti naujoje įstaigoje, reikės“, sako kučgalietė Violeta Valiukienė, felčerio išsilavinimą turinti medikė, pastaruoju metu dirbusi Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure.
Optimistiškai nusiteikusi ir Kučgalio seniūnaitė Violeta Davidonytė.
„Labai džiaugiuosi žadamomis permainomis kaimui. Skaudu buvo žiūrėti į nykstančią įstaigą, jos pastatus. Juk su šita buvusia mokykla, vėliau socializacijos centru susijusi aktyvioji profesinė mano gyvenimo dalis“, – sako ilgus metus vadovaujamas pareigas ėjusi pedagogė V. Davidonytė.
Ne visi kalbinti kučgaliečiai norėjo būti įvardyti, tačiau neslėpė džiugios nuotaikos ir vilties dėl įsikursiančios naujos įstaigos.
Tik, anot, jų, būtų liūdna, jeigu Kučgalyje nebeliktų pastatų komplekso teritorijoje šiuo metu gyvenančių šešiolikos gražuolių danielių.
„Ne, danieliai iš Kučgalio neišvažiuos, bus šalia vietinių žmonių ir naujųjų namų gyventojų. Juos laikau dėl grožio, ne medžiojimui“, – sako danielius mylintis ir juos prižiūrintis biržietis verslininkas.