Karo Ukrainoje, didėjančių kainų ir gausiausios besiformuojančios bendruomenės Lietuvoje „Pirk Lenkijoje pigiau“ fone Biržų valdantieji su meru Vytu Jarecku nutarė sukonstruoti dar vieną ilgalaikę problemą. Turiu omenyje Garbės piliečio suteikimo klausimą vienam biržiečiui. Nesiimu spręsti viešojoje erdvėje apie asmenį, kuriam pasiūlytas šis garbingas vardas, tačiau kaip tarybos narys privalau išdėstyti savo nuomonę dėl pačios procedūros.
Meras V. Jareckas, pasiremdamas anoniminio autoriaus laišku, pasiūlė balsavimą dėl Garbės piliečio vardo atidėti neribotam laikui. Tarybos nariai tam pritarė, išskyrus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakciją. Mes balsavome prieš sprendimo atidėjimą ne todėl, kad esame opozicijoje, o todėl, kad tampa neaišku, kas ir kaip toliau lems, kad Garbės piliečio vardas būtų suteiktas ar ne.
Pagal reglamentą tiktai Biržų garbės piliečio suteikimo komisija (pirmininkė Stasė Eitavičienė), gavusi pasiūlymą, sprendžia, ar asmuo atitinka nuostatų reikalavimus, ir išnagrinėjusi visas aplinkybes, susijusias su šiuo klausimu, pritaria siūlymui arba jį atmeta. Pritarus komisija teikia projektą tarybai, o tarybos nariai balsuoja.
Kokie bus toliau mero V. Jarecko veiksmai, niekas nežino: kažkas, matyt, aptars, kažkas patars ir, kaip visada, susitars. Jeigu iškilo abejonių, reikėjo jas aiškiai įvardinti ir tarybos nariai būtų apsisprendę, kaip balsuoti, o dabar iš nieko daroma intriga, kuri tik kiršina (ką matome žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose) biržiečių bendruomenę.
Iš šio klausimo atidėjimo vis aiškiau matyti, kad svarbiausios problemos atvirai ir skaidriai, kaip parašyta valdančiosios koalicijos susitarime, priimamos ne mero, ne taryboje ir net ne koalicijos partnerių, o kažkokios grupelės „draugų“, kurie net nėra tarybos nariai.
Kas spręs atidėtą klausimą? Kas privertė merą Jarecką tai padaryti? Į šiuos klausimus aiškaus atsakymo negalima tikėtis, tad, pasikartosiu, darosi neaišku, kas valdo Biržų savivaldybę ir priima lemiamus sprendimus. Tai neramina, nes problemų ir dėl bendros valstybės politinės, ekonominės, ir dėl specifinių, tik Biržams reikšmingų klausimų yra tikrai daug ir biržiečiai turėtų išgirsti valdančiųjų paaiškinimus apie jų sprendimus. Paminėsiu tik vieną svarbią visiems gyventojams – vadinamąjį elektros rinkos liberalizavimą. Šiuo klausimu iš vietos valdančių nesigirdi jokių konkrečių patarimų, o daugeliui jų reikėtų, tuo labiau kad konservatoriai ir liberalai yra valdantieji ir Vilniuje, ir Biržuose.
Problemų ir dėl bendros valstybės politinės, ekonominės, ir dėl specifinių tik Biržams reikšmingų klausimų yra tikrai daug ir biržiečiai turėtų išgirsti valdančiųjų paaiškinimus apie jų sprendimus.
Jeigu supainiotas Garbės piliečio vardo suteikimo sprendimas yra daugiau moralinis aspektas, tai kitas – šildymo – yra grynai materialinis ir stipriai veikiantis biržiečių pajamas. Pagal sudarytą nuomos sutartį su UAB „Litesko“ bene vienintelis turintis įtakos šildymo kainoms veiksnys iš savivaldybės tarybos, administracijos bei šilumos ūkio yra investicijų į infrastruktūrą derinimas su šilumos tinklų nuomuotojais. Anksčiau taryba nepritarė 2017 – 2021 metų investicijoms, nes daug kam iškilo klausimų dėl kainų, efektyvumo ir kt. Svarbiausias asmuo, kontroliuojantis investicijas, yra UAB „Biržų šilumos tinklai“ direktorius. Deja, iš direktoriaus Vygando Jurkonio, kaip vyksta bendravimas, kontroliuojant ir derinant investicijas su UAB „Litesko“, aiškaus atsakymo nesulaukėme. Dabar gi išvis kyla abejonių, kam iš tikrųjų atstovauja ne tik V. Jurkonis, bet ir savivaldybės administracija su visa valdančiąja koalicija. Šių metų viena iš investicijų yra vamzdyno vietos pakeitimas dėl namo renovacijos. Tai būtinas darbas, nes jo neatlikus neįmanoma baigti renovacijos.
Pasinaudodama šia proga savivaldybės administracija kartu su šių metų investicija pakiša tarybos nariams nutarimo projektą, kuriame siūloma pritarti ir ankstesnėms investicijoms. Nesiruošiu gaišinti skaitytojų aiškindamas, kaip tai atsiliepia šildymo kainoms, kas atliekama iš įmonės pelno, kas įtraukiama į šilumos kainos dedamąją. Sprendimas aiškiai palankus „Litesko“ ir neaišku, kodėl jį taip gyrė ir gynė administracijos direktorė Irutė Varzienė. Keisčiausia, kad mero pavaduotoja, socdemė Audronė Garšvaitė pareiškė, jog šis sprendimas padės derėtis dėl mažesnių šilumos kainų. Nelogiška – iš pradžių lyg su viskuo sutinkame, o paskui deramės. Kažkaip labai primena „Biržų vandenų“ istoriją, kai tuometinės merės kabinete pasirašius sutartį su Aplinkos apsaugos agentūra, pagal kurią savivaldybė ir „Biržų vandenys“ sutinka su visais reikalavimais, t.y. ir mokėti baudą, o po to kreipiamasi į teismą bandant užginčyti tai, ką patys pasirašė.
Rezultatas toks, kad bauda ilgam užgulė vietos įmonės biudžetą. Ar ne keistai atrodo A. Garšvaitės pareiškimas, nors šiaip socdemai dėl šildymo kainų turėtų muštis į krūtinę ir prašyti biržiečių atleidimo už šią vos ne mirtiną nuodėmę.
Ką šioje srityje nuveikė meras V. Jareckas, kuris pristatydamas tarybai naujai skiriamą UAB „Šilumos tinklai“ direktorių prieš porą metų sakė, kad tas paruoš šildymo kainų strategiją. Aišku, nieks nieko neparuošė, o direktorius, atrodo, net bijo žodžio „Litesko“, tad meras savo ataskaitoje kaip didelį laimėjimą pristato studijos dėl Biržų šilumos ūkio užsakymą. Ir dabar visi jos laukia kaip išganymo, nes pagal tokias studijas jau iš aerodromo skraido oro taksi, o į Likėnų kurortą plūsta klientai ne tik iš Europos. Juokauju, kaip ir juokauja šilumos studijos užsakovai, kad šis rašinys kuo nors padės. Beveik galiu garantuoti, kad veltui išmetami dideli pinigai. Tokia studija gal ir būtų naudinga, jeigu savivaldybė būtų pilnateisė šeimininkė, dabar gi viską riboja ilgalaikė sutartis su „Litesko“ ir kokie nors germanai iš šios bendrovės pasakys, kad šią studiją galite pasiskaityti bendram išprusimui, o jie dirbs, kaip sakė, pagal aštuntą modulį. Teisingiausiai prieš trejetą metų parašė mero patarėjas – „keturiolika metų netruks prabėgti“… Dabar iki sutarties pabaigos liko tik vienuolika. Laikas bėga iš tikrųjų greit, nes jau tuoj ir rinkimai į savivaldybės tarybą…
Tomas Četvergas, Biržų savivaldybės narys, LVŽS frakcijos pirmininkas