Dauguma žmonių anksčiau ar vėliau susiduria su akių problemomis. Kai kurios iš jų nesukelia rimto pavojaus ir praeina savaime arba jas lengva gydyti namuose, tačiau kitiems akių sutrikimams prireikia specialisto priežiūros. Nepriklausomai nuo akių būklės, visuomet galite stengtis pagerinti savo regėjimą ar užkirsti kelią rimtesnėms problemoms. Skaitykite toliau ir sužinokite pagrindines akių problemas, ką daryti susidūrus su jomis ir kaip užkirsti tam kelią.
Trumparegystė
Tai nesugebėjimas aiškiai matyti toliau esančių objektų. Trumparegiai gali matyti daiktus, esančius kelių metrų atstumu nuo jų veido, tačiau toli esantys objektai atrodo neryškūs. Ši būklė paprastai išsivysto, kai akies obuolys yra per ilgas iš priekio į galą. Trumparegystė yra labiausiai paplitusi refrakcijos yda. Jeigu pastebite jog vis sunkiau aiškiai įžiūrėti daiktus tolumoje, kuo greičiau sunerimkite ir užsirašykite oftalmologo ar optometrininko konsultacijai. Pagal jūsų akių būklę gydytojo parinkti korekciniai akiniai, puikiai išspręs šią problemą.
Toliaregystė
Tai dažnas regėjimo sutrikimas, kuomet aiškiai matomi tolimi objektai, tačiau šalia esantys gali būti neryškūs. Gali būti nustatomas skirtingas toliaregystės laipsnis, kuris turi įtakos gebėjimui fokusuoti. Išskiriami pagrindiniai ligos simptomai:
• Netoliese esantys objektai gali atrodyti neryškūs;
• Norint aiškiai matyti, reikia prisimerkti;
• Vargina akių skausmas, įskaitant akių deginimą ir skausmą aplink akis;
• Kurį laiką atlikę veiksmus arti akių, pavyzdžiui, skaitymas, rašymas, darbas kompiuteriu ar piešimas, jaučiate bendrą akių diskomfortą ar galvos skausmą.
Šią būklę galima lengvai ištaisyti akiniais arba kontaktiniais lęšiais. Kita gydymo galimybė – operacija.
Akių nuovargis
Šį jausmą tikrai žino tie, kurie skaito valandų valandas, dirba kompiuteriu ar vairuoja ilgus atstumus. Akivaizdu, taip nutinka, kai per daug varginate akis, nes jos turi pailsėti, kaip ir bet kuri kita kūno dalis. Kad akys taip greitai nepavargtų, atlikite akių mankštas tarp darbo ar kitos intensyvios, akių susikaupimo reikalaujančios veiklos. Taip pat svarbu sėdėti taisyklingoje padėtyje – dirbant kompiuteriu ar naudojantis kitais skaitmeniniais prietaisais, reikia laikytis tinkamo atstumo – tarp akių ir monitoriaus turėtų būti ne mažiau kaip 50-60 cm.
Paraudusios akys
Akių paviršių dengia kraujagyslės, kurios išsiplečia, kuomet sudirgsta, dėl to akys ir atrodo raudonos. Tai gali lemti akių nuovargis, besaikis naudojimasis išmaniaisiais prietaisais, miego trūkumas, alergija ar trauma. Akių raudonumas gali būti ir rimtesnių akių ligų simptomas, pavyzdžiui, konjunktyvito arba saulės spindulių pažeidimo, sukelto dėl to, kad daugelį metų nenešiojote akinių nuo saulės. Prevencijai svarbi ir tinkama apsauga nuo kenksmingos šviesos, sklindančios iš išmaniųjų įrenginių. Jei akių lašai, parduodami be recepto, ir poilsis nepadeda – kreipkitės į gydytoją.
Uveitas
Taip vadinama akies kraujagyslinio dangalo struktūrų uždegimas. Ši liga gali sunaikinti akies audinius, o negydant net sukelti akies netekimą. Galima sirgti įvairiame amžiuje, tačiau dažniausiai nustatoma senyvo amžiaus asmenims. Žmonės, sergantys imuninės sistemos ligomis, pavyzdžiui, AIDS, reumatoidiniu artritu ar opiniu kolitu, gali dažniau susidurti su uveitu. Simptomai gali greitai išnykti arba tęstis ilgai, pagrindiniai iš jų yra:
• Neryškus matymas;
• Akių skausmas;
• Akių paraudimas;
• Jautrumas šviesai.
Jei šie požymiai nepraeina per kelias dienas – kreipkitės į gydytoją. Yra įvairių uveito gydymo būdų, priklausomai nuo to, kokiu tipu sergate.
Tingi akis
Tingi akis arba ambliopija, atsiranda, kai viena akis vystosi netinkamai ir yra silpnesnė už kitą. Ta akis prasčiau mato ir yra linkusi lėčiau, mažiau judėti. Ši liga dažniausiai pasireiškia kūdikiams ir vaikams, rečiau suaugusiesiems, o dažnas ligos atsiradimo faktorius – palanki genetika.
Kūdikiams ir vaikams gydymo reikia ieškoti nedelsiant, kadangi šią regėjimo problemą galima išgydyti, jei liga bus nustatyta ne per vėlai. Vis dėlto, jeigu liga nuo vaikystės iki tam tikro amžiaus apleidžiama – rega šia akimi gali išlikti prasta visam gyvenimui. Gydymas priklauso nuo kiekvieno paciento individualiai.
Spalvinis aklumas
Tai būklė, kuomet žmogus nemato tam tikrų spalvų arba negali jų atskirti (dažniausiai raudonos ir žalios). Taip atsitinka, kai akyje nėra spalvinių ląstelių ( kūgio ląstelių ) arba jos yra neveiksnios.
Sunkiausiu atveju matomi tik pilki atspalviai, bet tai pasitaiko retai. Dauguma šios ligos atveju yra įgimti, tačiau vėliau gyvenime ja galite susirgti nuo tam tikrų vaistų ir gretutinių ligų. Vyrai daug dažniau gimsta su šia liga nei moterys. Įgimtos ligos atveju gydymo nėra, bet specialūs akiniai gali padėti kai kuriems žmonėms atskirti tam tikras spalvas.
Akių sausumas
Akių sausumas pasireiškia kuomet akys negali pagaminti pakankamai geros kokybės ašarų, tuomet jos būna mažiau apsaugotos nuo išorinių aplinkos veiksnių. Galite jausti, kad į akis kažkas pateko, yra jautresnės ar jas peršti. Retais, sunkiais atvejais dėl didelio sausumo gali šiek tiek sutrikti ir regėjimas.
Šią problemą galima jausti dėl labai daug priežasčių, tiek dėl tam tikrų gretutinių ligų, pavyzdžiui, reumatoidinio artrito, skydliaukės sutrikimų, sklerodermijos, hormonų disbalanso, tiek dėl išorinių veiksnių: kontaktinių lęšių nešiojimo, ilgo ir nepertraukiamo žiūrėjimo į kompiuterio ekraną, buvimo kondicionuojamoje arba šildomoje aplinkoje, taip pat dėl vėjo, šalčio, sausros arba dulkėtos aplinkos.
Perteklinis ašarojimas
Jeigu daug ašarojate, gali būti, kad esate jautrus šviesai, vėjui ar temperatūros pokyčiams. Pasistenkite apsaugoti akis, uždengdami jas, dėvėdami akinius nuo saulės (rinkitės apgaubiančius rėmelius – jie blokuoja daugiau vėjo nei kiti). Ašarojimas taip pat gali reikšti rimtesnę problemą, pavyzdžiui, akių infekciją arba užsikimšusį ašarų kanalą.
Katarakta
Tai liga, kuomet akies lęšiukas po truputi netenka skaidrumo, todėl suprastėja regėjimas. Katarakta dažniausiai formuojasi lėtai ir nesukelia tokių simptomų kaip skausmas, paraudimas ar akių ašarojimas. Kai kuriais atvejais tai neturi įtakos regėjimui, bet jei liga progresuoja ir stipriai paveikia matymą, beveik visada jį gali sugrąžinti operacija.
Jeigu sau pritaikėte bent vieną iš šių sutrikimų, nedelskite ir apsilankykite oftalmologo kabinete, galbūt jums menkas akių sutrikimas, kurį galima išspręsti itin greitais metodais, o galbūt tai rimtesnė liga, kuri negydant tik dar labiau progresuos.