S. Nėries gatvės gyventojai gali švęsti bent jau dalinę pergalę – nei Lietuvos Nepriklausomybės Aktą pasirašiusio signataro biržiečio Jokūbo Šerno, nei Lietuvos mecenatės, iš Radvilų giminės kilusios kunigaikštytės Liudvikos Barboros Radvilaitės vardų įamžinti Biržų senamiestyje nepavyko. Politikų valia gatvei suteiktas visiems laikams, valdžioms ir vietoms (paupiui bei paežerei) tinkantis Pakrantės pavadinimas.
Praėjusią savaitę Biržų savivaldybės taryba nusprendė S. Nėries gatvei suteikti Pakrantės pavadinimą. Sprendimas buvo parengtas pagal Savivaldybės atliktos apklausos duomenis. Už Pakrantės pavadinimą balsavo 315 apklausos dalyviai, už L. K. Radvilaitės – 177, už J. Šerno – 72. Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja garsiai perskaitė įstatymą apie draudimą propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas bei Lietuvos gyventojų Genocido ir rezistentijos tyrimo centro (LGGRC) raštą, pranešantį reikalavimą per tris mėnesius pašalinti S. Nėries gatvės pavadinimą Vabalninke. Posėdyje svarstytas S. Nėries gatvės pavadinimo keitimas Biržuose.

Apie kovą ir su nauja valdžia sietas viltis
„Mes, aišku, ilgai stengėmės, kovojom, rašėm daug raštų, kad paliktų tą gatvę (pavadinimą – red.). Tikėjomės, kad atėjus naujai daugumai, naujai Vyriausybei kitaip bus pažvelgta į Salomėjos Nėries asmenybę, gal jos kūryba nulems požiūrį į jos nelemtą veiklą 1940 – 1945 metais, bet yra, kaip yra… Susirinko visi gyventojai – viso labo septyni namai – ir nutarė, kad gyvename tokioj vietoj, kur upės ir ežero pakrantė. Priėmėm nutarimą – jeigu neišeina nekeist, tai prašyt palikt S. Nėries, tai yra Pakrantės gatvę. Tas S. Nėries pavadinimas į kraują įaugęs“, – pasitaisė Kostas Galvelis, nuo 1949 metų gyvenantis S. Nėries gatvėje.
Senosios sistemos žmogus: patogumas ir protestas
Tarybos narė Irutė Varzienė klausė gyventojų atstovo K. Galvelio, ar buvo svarstomi Jokūbo Šerno ir Liudvikos Karolinos Radvilaitės gatvių pavadinimai.
„Esate išsilavinęs žmogus, iš sistemos atėjęs, puikiai žinote visą viešąjį administravimą. Tai jūsų noriu asmeniškai paklausti, kodėl, jūsų manymu, netiktų J. Šerno pavadinimas gatvei, vertinant netgi dabartinį geopolitinį kontekstą ir tai, kad iki šiol neįamžinta signataro atmintis“, – teiravosi I. Varzienė.
„Tai yra gyventojų nuomonė. Tiesiog sutarėm, kad mums patogiausias, priimtiniausias pavadinimas Pakrantės, jeigu negalima palikti esamos (S. Nėries – red.). Tiesiog visi taip sutarėm. Galbūt tai buvo prieštara S. Nėries vardo naikinimui. Jeigu jos vardo palikt negalima, tai mes siūlome savo“, – paaiškino K. Galvelis.
„Atgimimo“ politikas: pašaipa iš valstybės pastangų
„Atgimietis“ Liutauras Variakojis pašaipiai klausė apie pasekmes (baudas, kalėjimą ir pan.), gresiančias Tarybos nariams nepakeitus S. Nėries gatvės pavadinimo.
„Palaikau gyventojų nuomonę. Administracija spaudžia į kampą ir primygtinai nori primesti kitą pavadinimą, baudos jokios nėra. Nepakeitus pavadinimo liktų toks, koks yra (S. Nėries).
Siūlau nepasiduoti manipuliacijoms, palikt tą patį pavadinimą ir, jeigu teismų sprendimas privers, tada ir pakeisime“, – pareiškė naujosios generacijos biržietis politikas L. Variakojis.

Konservatorė: vertybės, istorinė atmintis
Lietuvos tėvynės sąjungos – krikščionių demokratų (TS – LKD) frakcijos pirmininkė Irutė Varzienė pranešė, kad frakcija sprendimo nepalaikys.
Vienas iš svarbesnių, anot politikės, argumentų, kad tai yra ne kasdienybės, o istorinis klausimas. Iš esmės šiuo klausimu jau pasisakiusi Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje dabar I. Varzienė kvietė Tarybos narius išreikšti pilietinę poziciją.
„Jeigu šiandien bus patvirtinta Pakrantės gatvė, jos pavadinimo jau nebus galima pakeisti. Tokio siūlomo pavadinimo nepatvirtinus gautume iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRC) jau minėtą nurodymą ir dar tris mėnesius laiko diskusijai. Biržų senamiestis ir mūsų atsakomybė nusipelno, kad gatvei būtų suteiktas Jokūbo Šerno vardas“, – kalbėjo autoritetą Biržuose pelniusi politikė, valstybės tarnautoja, pedagogė, muziejaus darbuotoja.
Liberalai: laviravimas ir „atsarginės“ gatvės
„Man labai įdomi yra liberalų pozicija, kurios aš taip ir neišgirdau. Tarkim, Tarybos nario Povilo (Mikalajūno – red.) labai gera pozicija socialiniuose tinkluose ir prisimenu, kaip darbo grupės pirmininkė vicemerė (Astra Korsakienė – red.) sakė, kad liberalų frakcija būtų už Jokūbo Šerno pavadinimą, ir tą girdėjo visa grupė. O dabar lieka iš tikrųjų infantilus, absoliučiai nieko nesakantis bendrinis žodis“, – kalbėjo I. Varzienė, darbo grupės dėl gatvių pavadinimo keitimo narė.
Anot politikės, ji tikrai nemananti, kad šitas (Pakrantės – red.) gatvės pavadinimas tinka senamiesčiui ir šitoje geopolitinėje situacijoje, kai yra galimybė pasielgti vertybiškai.
„Man iš viso susidaro toks įspūdis, kad dauguma sutarė balsuoti už šitą gatvės pavadinimą tik todėl, kad liepė Genocido centras, ir tik todėl, kad nesulauktume sankcijų“, – vertybinėmis valdančiosios daugumos politikų, tarp jų ir liberalų, nuostatomis abejojo I. Varzienė.
Politikė kvietė Tarybos narius susilaikyti, kad dar liktų galimybė susitikti su gyventojais, svarstyti situaciją tarpusavyje ir priimti kitokį sprendimą.
Liberalas P. Mikalajūnas sakė niekada neįvardijęs, jog būtų už signataro J. Šerno vardo suteikimą gatvei. Apklausoje jis neva pasisakė už L. K. Radvilaitės vardą, o dabar – už Pakrantės. O dėl signataro ir kitų asmenybių įamžinimo tai, anot jo, „Biržai dar turi dvi gatves atsargoje – Tarybų ir Sąjungos“.
Tokia nuostata priimtina ir Justui Greviškiui, nors jis esą „būtų už J. Šerno gatvę“, bet gyventojams norisi Pakrantės.


Jaunieji socialdemokratai: vertybių ir paniekos joms kokteilis
Ką tik socdemų gretas papildžiusi Simona Bindariūtė mano, kad vertybiniai dalykai yra svarbūs, ji esanti už asmenybių įprasminimą, tačiau, kaip ir visi socialdemokratai, balsavo už Pakrantės gatvę. Kad vėl neapsikartotų Vabalninko atvejis, kai liko S. Nėries pavadinimas.
„Pasirodysiu nepopuliarus, bet bla bla bla… Šimtą kartų sakiau, kad visas gatves reikia nuasmeninti, kad paskui nereikėtų pergalvoti ir keisti tų gatvių. Jeigu jums reikia nostalgijos, eikit jūs į „Sėlos“ muziejų, į knygyną, prisipirkti knygų, susidėkit į lentynas ir skaitykit tas eiles“, – patarimų pažėrė drąsiomis operacijomis ir dar drąsesniu požiūriu į senjorus garsus chirurgas Nerijus Ubartas. Jis išsakė ir nuomonę apie nepatogumus sukeliančius asmenybių vardus.
„Kodėl reikėtų pasirinkti ne vardą, pavardę? Tai būtų – Petrai, kur man atvažiuot – į Jono, Puplauskio, Petrauskio? Juk patogiau į GPS įvest – Pakrantės, ir viskas. Keičiam“, – be skrupulų sprendimą priimti siūlė gydytojas.
Pakrantės gatvės pozicija priimtina ir patyrusiam socdemui Audriui Juknai bei visai jo vadovaujamai Socialdemokratų frakcijai. „Yra įstatymas ir nepaisant tų visų nuopelnų poezijai reikia atsikratyti tų simbolių“, – sakė A. Jukna balsuosiantis už Pakrantės gatvės pavadinimo suteikimą S. Nėries gatvei.
Už Pakrantę balsavo visi valdantieji, išskyrus balsavimą ir reglamentą ignoravusį „valstietį“ Audrį Šimą.
„Valstietis“ ir konservatoriai: gatvių pavadinimus keisti turi ne gyventojai
Pasak A. Šimo, į gyventojų nuomonę reikėtų tik atsižvelgti – ji yra tik rekomendacinio pobūdžio. „Miesto gatves formuoja istorija ir jų pavadinimus turėtų keisti specialistai, išmanantys šią sritį, nes toje gatvėje gyvenantieji, ar jų bus 20, ar 30, – vieni išsikels, kiti liks, tačiau pavadinimas liks miestui. Gatvės pavadinimą turės miestas, o ne gyventojai. Jei dabar duodame tokį precedentą, tai vėliau atsiras įvairių gatvių pavadinimo keitimų…
Aš gyvenu Kirdonyse, Ateities gatvėje. Tai gal aš nenoriu tokio pavadinimo? Tai gal mes balsuokime, keiskime gatvės ar viso kaimo pavadinimą. Tai gal nepatinka Biržų pavadinimas? Tai gal vėl nubalsuokim ir vėl keiskim? Tai, mano nuomone, yra neteisingas požiūris į gatvių pavadinimo keitimą ir siūlomas sprendimas yra neteisingas“, – kalbėjo A. Šimas, iš viso nedalyvavęs balsavime ir išsakęs kontraversišką nuomonę apie nežinia dar kokio likimo dabar laukiantį Genocido tyrimų centrą.

„Keista, kad kai gatves reikia tvarkyti, asfaltuoti, tai jos yra Savivaldybės. O kai reikia parinkti pavadinimą, tai tada gatvė jau yra tų septynių gyventojų“, – kalbėjo konservatorius Laurynas Bukys. Anot jauno politiko, trys šimtai gyventojų negali nuspręsti apie 12 tūkstančių gyventojų turinčio miesto gatvės pavadinimą. „Gatvė yra Biržų ir visų gyventojų“, – sakė L. Bukys.
Mažumos atstovai: už S. Nėries, o ne „kažkokios“ Radvilaitės vardą
Anot „atgimiečio“ Kęstučio Isako, apklausa buvusi niekinė, joje galėję balsuoti bet kas iš Amerikos ar dar iš kažkur. Visą situaciją jis vadina „raganų medžiokle“. Jis pats pasisakė balsuosiantis prieš sprendimo projektą ir būsiantis su gyventojais, norinčiais S. Nėries vardo gatvės. Panašios pozicijos laikėsi ir Darbo partijos atstovė.
„Aš negaliu palaikyti šito sprendimo – aš už gyventojų nuomonę, už rajono žmones. Ir pagalvokit, jeigu mes kažkokios Radvilaitės gatvę pavadintume vietoje dabar esančios Tarybų, tai vis tiek dauguma žinom, kur yra Tarybų gatvė…“ – pasisakė „darbietė“ Alė Pocienė. Pritariu Audriui, kad reikia specialistų nuomonės, o apklausa buvo niekinė ir jos duomenimis mes negalime remtis“.
Už Pakrantės gatvę balsavo 13 Tarybos narių (visa valdančioji dauguma, išskyrus A. Šimą ir posėdyje nedalyvavusį liberalą Leonidą Sologubovą. Prieš balsavo 5 politikai, susilaikė 5).