Savaitgalį į savo miestą ir pilį trumpam buvo užsukęs kunigaikštis Kristupas Radvila Perkūnas. Vizitas buvo trumpas, tačiau pilies statytojas ir miesto įkūrėjas tikisi čia sugrįžti visam laikui.
Šeštadienį Biržų pilies Arsenalo salėje rinkosi VšĮ Kristupo Radvilos Perkūno paminklo fondo bei Kristupo Radvilos Perkūno paminklo projekto vertinimo komisijos nariai. Susirinkime dalyvavo ir didesnio mastelio (1:5) paminklo maketą pristatė jo kūrėjai – skulptorius Marius Norkus bei bendraautorė Lina Kalinauskaitė.
Kaip žinia, Kristupo Radvilos Perkūno paminklo fondas yra užsimojęs su visuomenės pagalba aikštėje priešais evangelikų reformatų bažnyčią pastatyti paminklą Biržų miesto įkūrėjui bei pilies statytojui Kristupui Radvilai Perkūnui. Jau yra įvykęs paminklo konkursas, išrinkti nugalėtojai.

Fondo pirmininkas Viktoras Rinkevičius susirinkusiems trumpai priminė fondo veiklos istoriją ir atliktus darbus. Anot pirmininko, pagal konkurso sąlygas nugalėtojai turėjo pateikti 1:5 mastelio paminklo maketą, jame turėjo atsispindėti ir vertinimo komisijos išsakytos pastabos. „Dabar tai padaryta ir pagal nuostatus reikia priimti galutinį variantą“, – sakė V. Rinkevičius, kviesdamas pasisakyti vertinimo komisijos pirmininką, Biržų rajono savivaldybės garbės pilietį Donatą Balčiauską.
D. Balčiauskas kalbėjo, kaip ir kodėl kilo mintis pastatyti paminklą miesto įkūrėjui, kaip įsikūrė viešoji įstaiga. Kalbėdamas apie paminklą, pirmininkas sakė, jog iš esmės viskas yra gerai, dar kai kurias smulkias detales reikės galutinai aptarti jau gamybos proceso metu. Dabar, anot D. Balčiausko, liko labai proziška dalis – finansavimas ir statyba. „Kai kas gali sakyti, kad ne metas statyti paminklus, kai už sienos sprogsta bombos. Tiems oponentams aš galiu atsakyti – o kada Lietuvai buvo lengva? Nežiūrint į tai, turime pilis, dvarus, bažnyčias ir paminklus, statytus tais sunkiais metais. Manau, kad ir šį pinigų rinkimo kelią įveiksime, ir turėsime Biržų mieste tokį meninį objektą, prie kurio eis ne viena biržiečių karta“, – sakė D. Balčiauskas.
Anot skulptoriaus M. Norkaus, nemažai teko galvoti ne tik apie patį paminklą, bet ir apie jį supsiančią erdvę, ypač už paminklo stovinčią bažnyčią.
Tai apsprendė ir skulptūros dinamiką, ir stovėseną. Svarbus aspektas buvo išlaikyti paminklo monumentalumą. Autorius kalbėjo apie nedidelius pirminio paminklo varianto pakeitimus, pagerinusius bendrą vizualinį paveikslą.
L. Kalinauskaitė pristatė istorinę medžiagą, kuria remiantis buvo kuriamas K. Radvilos paminklas.
Yra išlikusi tuo laikmečiu tapyto kunigaikščio portreto kopija, jo tėvo šarvai Vienos muziejuje, gilintasi, kokią aprangą nešiojo to meto didikai.
Kilo diskusija, kas turėtų būti matoma K. Radvilos rankoje laikomame pergamente, kuris simbolizuoja Magdeburgo teisių suteikimo privilegiją. Nuspręsta, kad geriausiai čia tiktų Biržų miesto herbo fragmentas.
Profesorius dr. Deimantas Karvelis kvietė nenukrypti į detales, o daugiau koncentruotis į visumą: „Šitas vaikinas Biržams padarė tokį gėrį: pilis, miestas – tai dalykai, be kurių neįsivaizduojama šio krašto istorija. Nesvarbu, kokie dabar laikai, tačiau tokie atminties ženklai turi atsirasti. Galima net juodai pajuokauti – jei prasidėtų karas, tai Rusija pirmiausia šį paminklą griautų. Paminklą žmogui, kuris pusantro tūkstančio kilometrų įsiveržė į Rusiją, keturis miestus užėmė ir vos caro Ivano Rūsčiojo nesuėmė. Labai reprezentacinė vieta ši aikštė gausis, jei paminklas bus pastatytas. Prezidentas savo kadenciją prie J. Basanavičiaus paminklo pradėjo, tai kiekvienas Biržų meras prie šio paminklo turėtų pradėti savo pirmą darbą – priesaika ir kalba miestiečiams“.

„O paminklo statymo vietos kažkoks architektūrinis sprendimas jau yra?“ – domėjosi architektas restauratorius Evaldas Purlys. Jis pabrėžė, kad aplinkos sutvarkymas yra labai svarbi detalė, ir apie tai jau dabar reikia pradėti galvoti, nes tokie darbai paprastai užtrunka ilgai.
Anot V. Rinkevičiaus, pagal fondo ir Biržų rajono Savivaldybės sutartį sutarta, kad paminklo aplinką sutvarko Savivaldybė. Susirinkime dalyvavęs Savivaldybės architektas Silvestras Šimas paprašė skulptoriaus pateikti supaprastintą techninę užduotį ir aprašymą – kas, kaip, kokiame aukštyje stovės, koks bus svoris.
Kalbėta ir apie mecenatų pavardžių ant paminklo postamento nugarinės plokštumos užrašymo galimybę. Vieningos nuomonės neprieita, tačiau sutarta, kad rėmėjų pavardės neturi dominuoti.
„Nereikėtų susižavėti papildomomis detalėmis. Yra visuma, yra monumentalumas ir tai yra svarbiausia. Turi būti ne tik istorinė, bet ir meninė tiesa“, – sakė žurnalistas, Biržų rajono savivaldybės garbės pilietis Algirdas Butkevičius.
Nuo pirmadienio paminklo Kristupui Radvilai Perkūnui maketas eksponuojamas Biržų rajono savivaldybės pirmojo aukšto fojė, ji apžiūrėti gali visi norintys.
Kristupo Radvilos Perkūno paminklo fondas
Įmonės kodas: 305920219,
Banko sąskaita LT517182500008700918
Paskirtis: Paminklui Kristupui Radvilai Perkūnui