Biržų rajone opi smurto artimoje aplinkoje problema. Pastaruosius trejus metus pranešimų skaičius apie tai nemažėja, šiemet pradėti 77 ikiteisminiai tyrimai.
Trečiadienį vyko tradicinis Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Biržų rajono policijos komisariato 2021 metų veiklos pristatymo renginys. Jis organizuotas nuotoliniu būdu.
Be Biržų rajono policijos komisariato pareigūnų, prie renginio buvo prisijungę Panevėžio VPK viršininkas Rimantas Bobinas bei jo pavaduotojas Mindaugas Ambraziūnas, teismo ir prokuratūros darbuotojai, Biržų rajono savivaldybės vadovai, seniūnai, kaimo bendruomenių pirmininkai, mokyklų vadovai, rėmėjai, kiti socialiniai partneriai. Anot rengėjų, susitikime dalyvauti ir kalbėti buvo pakviestas Seimo narys Valdemaras Valkiūnas, tačiau ekranuose jo veido nebuvo matyti.
Iššūkių kupini metai
Praėjusių metų komisariato veiklos rezultatus apžvelgė Biržų PK viršininkas Deividas Valtaris.
Anot vadovo, šiuo metu Biržų komisariate tarnauja 49 pareigūnai ir trys darbuotojai dirba pagal darbo sutartis. Policijos gretose – 23 pareigūnės moterys ir 26 vyrai.
Anot D. Valtario, praėję metai nebuvo lengvi. Policija turėjo įvairių naujų iššūkių, susijusių su gyventojų judėjimo ribojimo tarp savivaldybių užtikrinimu, viešosios tvarkos užtikrinimu susirinkimų ir eitynių metu, nelegalių migrantų krize. Šiose kontekstuose daug ko naujai turėjo išmokti ir pareigūnai.
Komentuodamas Biržų policijos gautų pranešimų dinamiką, D. Valtaris atkreipė dėmesį, jog 2021 metais beveik dviem tūkstančiais padidėjo gautų pranešimų skaičius. Tačiau šį augimą lėmė daugiau kaip pusantro tūkstančio pranešimų dėl savizoliacijoje esančių asmenų patikrinimo.
Per praėjusius metus rajone registruotos 326 nusikalstamos veikos. Nors, anot D. Valtario, nusikalstamumas mūsų rajone yra didžiausias tarp panašaus dydžio aplinkinių rajonų, tačiau, lyginant kelių praėjusių metų duomenis, akivaizdžiai matyti nusikaltimų mažėjimo tendencija. Biržų PK ištyrė 77,3 proc. visų registruotų nusikalstamų veikų.
Linkę smurtauti ir sukčiauti
Kaip ir ankstesniais metais, vyravo smurtinės nusikalstamos veikos, beveik trečdalis visų nusikaltimų buvo nežymūs ir nesunkūs sveikatos sutrikdymai, įskaitant ir smurtą artimoje aplinkoje. Opi smurto artimoje aplinkoje problema. Pastaruosius trejus metus pranešimų skaičius apie tai nemažėja, pradėti 77 ikiteisminiai tyrimai. Tik labai retais atvejais smurtas kyla, kai visos konfliktuojančios pusės yra blaivios.
Ketvirtadalį nusikaltimų sudarė vagystės ir sukčiavimai. Pernai sukčiavimų registruota kone trigubai daugiau nei ankstesniais metais. Sukčiautojai vis daugiau naudojasi internetine erdve, darosi vis išmanesni – tokia laikmečio žymė.
Anot viršininko D. Valtario, tradiciškai kriminogeniškai „ramiausios“ yra Pačeriaukštės ir Papilio seniūnijos, o daugiausia ikiteisminių tyrimų pradėta Biržų mieste ir aplinkinėse seniūnijose. Nors prasidėjus pirmajam karantinui buvo būgštaujama, jog gali didėti vagysčių skaičius, taip neatsitiko. Registruotos 46 vagystės, beveik pusė jų buvo ištirta. Vagysčių skaičius rajone sumažėjo 44 procentais, ir tai yra mažiausiai per pastaruosius penkerius metus. D. Valtario manymu, prie to prisidėjo ribojimas laisvai judėti tarp savivaldybių metų pradžioje, prevencinė policijos veikla, darbas ir vaikų mokslas nuotoliniu būdu. Gyventojų buvimas namuose apsunkino vagių gyvenimą.
Pasak vadovo, metų vagystės ištyrimu galima laikyti atvejį, kai pavyko išaiškinti net keturias veikas – dvi vagystes iš parduotuvės „Geltonas namelis“, brangios alaus gaminimo įrangos vagystę bei akumuliatorių vagystę. Visa tai padaręs asmuo, pajutęs, kad gali būti sulaikytas, su svetimu asmens dokumentu pasislėpė Vokietijoje. Tačiau tai nepadėjo – jo gyvenamoji vieta buvo nustatyta, jis sulaikytas ir grąžintas į Lietuvą.
Praėjusiais metais rajone pradėta 15 tyrimų, susijusių su psichotropinėmis ir narkotinėmis medžiagomis. Pasak D. Valtario, šios veikos priklauso latentiniams nusikaltimams, tai yra tokiems, apie kuriuos policijai nė viena pusė – nei tiekėjas, nei vartotojas nenusiteikusi pranešti.
Nepilnamečių padaromų nusikaltimų skaičius nėra didelis, jis pastaraisiais metais neauga. Dažniausiai tai fizinio skausmo sukėlimas, pavieniai turto sugadinimo atvejai, disponavimas narkotinėmis medžiagomis. Tai sudaro 2 -3 procentus nuo bendro nusikalstamų veikų skaičiaus.
Vis dar stebimas vadinamų „taškų“ veikimas, kur perparduodamas alkoholis ir cigaretės. Čia išimta 59 litrai nelegalių gėrimų. Keičiasi reikalai su cigaretėmis. Suvaržius kontrabandą iš Baltarusijos ir Rusijos, pernai Biržuose likviduotas nelegalus cigarečių fabrikėlis. Jos buvo gaminamos ir pardavinėjamos vietoje, nesupakuotos, o sudėtos į maišelius. Konfiskuota gamybos įranga bei žaliavos.
Keliai ir gatvės
Per 2021 metus Biržų rajono keliuose įvyko 199 eismo įvykiai, 18 iš jų – įskaitiniai, juose 1 žmogus žuvo, 18 buvo sužeista. 2020 m. tuo pačiu laikotarpiu įvyko 25 įskaitiniai eismo įvykiai, kurių metu žuvo 5 ir 31 žmogus buvo sužeistas.
Policijos priemonės keliuose vyko visus metus. Jų metu išaiškinti 72 neblaivūs vairuotojai (2020 m.– 90). Iš jų 6 neblaivūs padarė eismo įvykius.
Nustatyti 2125 Kelių eismo taisyklių pažeidėjai. Anot D. Valtario, tai nemažas skaičius ir nerami tendencija, nes vis daugiau stebima pažeidimų dėl saugos diržų naudojimo (327 atvejai) bei naudojimosi mobiliuoju telefonu važiuojant (451 atvejis).
Komisariato vadovas taip pat kalbėjo apie policijos ir seniūnijų, kaimo bendruomenių bendradarbiavimo ryšius, savivaldybės remiamą prevencinę programą „Gyvenkime ramiai ir saugiai“, sporto renginius mokiniams ir jaunimui, policijos pagalbininkų veiklą.
„Ryšys tarp policijos ir žmonių yra pasikeitęs“
Apie policijos bendradarbiavimą su vietos bendruomenėmis kalbėjo Pačeriaukštės kaimo bendruomenės pirmininkė, Biržų kaimo bendruomenių sąjungos tarybos pirmininkė, savivaldybės tarybos narė Edita Čepokienė. „Aš tai be galo džiaugiuosi, girdėjau per žinias, kad galimybių paso nebereikės, tai grįšime bendruomenės vėl prie ataskaitinių susirinkimų, vėl kviesime žmones, o ten gal kažkokių klausimų atsiras. Labai džiugina, kad ryšys tarp žmonių ir policijos yra pasikeitęs“,- kalbėjo politikė.
Apie bendradarbiavimą su policija įgyvendinant saugios kaimynystės iniciatyvas kalbėjo Klausučių kaimo bendruomenės pirmininkė, saugios kaimynystės grupės pirmininkė Jurgita Venckienė, apie savivaldybės ir policijos bendradarbiavimą prevencinėje veikloje, darbą su jaunimu šnekėjo savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Marijonas Nemanis, sveikinimo žodį angelams sargams tarė Biržų savivaldybės meras Vytas Jareckas. Apie esmingai pasikeitusią policijos darbo kultūrą kalbėjo savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė.
Panevėžio apskrities VPK viršininkas R . Bobinas sakė, kad valstybė dabar gali visiškai materialiai ir finansiškai tenkinti policijos veiklos poreikius, o tokio biudžeto, koks yra skirtas šiems metams, dar nėra buvę. Jei techninis materialinis aprūpinimas yra užtikrintas, tai personalo klausimas tampa vis sudėtingesnis. R. Bobinas kvietė skatinti jaunimą rinktis nelengvą, bet garbingą ir visapusiškai patrauklų darbą Lietuvos policijoje.