Vasara – sugrįžtuvių metas. Genami tėvynės ilgesio (ir pigesnių paslaugų poreikio), į gimtines parlekia svečiose šalyse gyvenimus kuriantys tautiečiai. Tėviškė juos pasitinka kaskart vis labiau gražėjanti, tačiau „šviežia“ akimi lengviau pastebimos ir problemos.
Apie problemas kalbama redakciją pasiekusiame laiške ir nuotraukose iš Likėnų.
„Gyvenant ne Lietuvoje, visada malonu grįžti į gimtąjį kraštą, manau, taip yra daugumai, tiesa? Kas kartą grįžus vis kas nors nustebina, bet šį kartą nustebimas nėra iš maloniausių.
Per visus apsilankymus gimtuosiuose Likėnuose esu mačiusi daug, tačiau šį kartą labiausiai bado akis šiukšlės. Pasirodo, kad ne tik yra sumažintas šiukšlių konteinerių kiekis (visą laiką buvo 3 buitinių atliekų konteineriai), tačiau ir sumažintas šiukšlių išvežimo grafikas. Šiukšlės išvežamos nebe 2 kartus per mėnesį, bet tik 1 kartą. Esami rūšiavimo konteineriai, taip pat naudojami, jie irgi išvežami retai, dažnai yra perpildyti, kaip ir buitinių atliekų konteineriai perkrauti ir šiukšlės paliekamos prie ar ant konteinerių. Kaip mane informavo vyresnės kartos Likėnų daugiabučių gyventojai, jie jau savo jėgomis bandė susisiekti su įmone, atsakinga už šiukšlių surinkimo mokesčius ir jų išvežimą Biržuose.
Juos informavo, kad tai nėra jų kompetencija ir kad skundai turi būti adresuojami kažkur Panevėžyje. Pabandžius susisiekti su Panevėžio atstovais, juos informavo, kad viską planuoja Šiauliai. Ir visi bandymai vyresniajai kartai šią problemą išspręsti liko taip, kaip ir buvo. Siunčiu Jums esamos situacijos video ir nuotraukas, kartais daugiau niekas nepadeda, tik viešas sugėdinimas. Likėnuose gyvenantys žmonės kaip ir kiti moka kasmetinį šiukšlių išvežimo mokestį, kuris kas metai vis kyla, o paslaugos tik prastėja“, – rašė gyventoja.
Situaciją Likėnuose paprašėme pakomentuoti Biržų rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiąją specialistę (ekologę) Jurgitą Bruniuvienę.
Pasak specialistės, ji apie šią situaciją jau žinanti, minėtos viešnios laišką ir nuotraukas jai persiuntė atliekų vežėjas – įmonė „Ecoservice projektai“.
Anot J. Bruniuvienės, ne viskas, kas rašoma laiške, yra tikslu. Bendrojo naudojimo mišriųjų atliekų konteineriai iš aikštelių išvežami 1 kartą per mėnesį jau antri metai. Vienas mišriųjų atliekų konteineris pakeistas į konteinerį maisto atliekoms. Maisto atliekos paprastai sudaro didžiąją dalį mišrių atliekų, todėl kraunant maistą į atskirą konteinerį, turėtų gerokai sumažėti mišrių atliekų kiekis. Be to, pastaruoju metu vieną ar dvi dienas dėl technikos gedimo vėlavo konteinerių išvežimas, tačiau tai nėra lemiamas veiksnys.
„Jei pakedentume tuos maišus, kuriais apdėti konteineriai, tikrai ten didžioji dalis būtų ne mišrios atliekos. Ir dabar nuotraukoje matyti visokiausių baldų lūženų, kurių neturėtų būti prie mišriųjų atliekų konteinerių. Kai kurie maišai peršviečiami ir matosi, kad jie pilni atliekų, kurios yra rūšiuojamos ir turėtų atsidurti kitur, o ne mišriose atliekose. Dažniausiai konteineriai perpildomi, kai į juos metamos nerūšiuotos šiukšlės, čia yra didžiausia problema“, – sakė J. Bruniuvienė.
Anot specialistės, taip paprastai atsitinka konteinerių aikštelėse, kurių nestebi vaizdo kameros. Tose vietose, kur yra filmuojama, gyventojai netempia visokiausio netinkamo šlamšto, todėl ten situacija geresnė.
Pabiržė su Likėnais yra nemaža gyvenvietė prie pagrindinio kelio, todėl, anot J. Bruniuvienės, su Panevėžio regioninių atliekų tvarkymo centru (PRATC) tariamasi, kad į PRATC važiuojantys ir atliekas vežantys automobiliai papildomai užsuktų į Likėnus. Ar taip bus, kol kas galutinio sprendimo dar nėra.