Skandalų purtoma Biržų rajono savivaldybės įmonė – UAB „Biržų vandenys“ – jau turi aiškintis įvairioms institucijoms dėl vandens trasos tiesimo į bendrovės vadovės namus.
Dabar aiškėja, kad įmonė gali sulaukti ieškinio. Biržų miesto Pasvalio gatvės gyventojai planuoja rašyti pretenziją ir pareikalauti finansinių ir netgi moralinių nuostolių atlyginimo.
Ar žino apie visas trasas?
„Į įmonės „Biržų vandenys“ direktorės namus buvo nutiesta ilga trasa. Gal prieš tai įmonė tegul susiskaičiuoja, kokias trasas jie turi, kad nemulkintų gyventojų“, – piktinosi į redakciją kreipęsi Pasvalio gatvės gyventojai Dainius Ašmontas ir Danas Šarkūnas.
Taip jie reagavo į netikėtai šalia namų atrastą nutiestą vandentiekio atšaką bei šalia esantį kanalizacijos įvadą.
Apie per Pasvalio gatvę einančią vandentiekio trasą jie nežinojo, apie ją neinformavo ir pati įmonė. Tad gyventojai įmonės „Biržų vandenys“ atstovų nurodymu vandenį turėjo atsivesti iš Pelkių gatvės, esančios už kelių šimtų metrų. Visi darbai ir suderinimai gyventojų buvo išpildyti, prašymai parašyti, parengti prisijungimo projektai.
Maža to, įmonės „Biržų vandenys“ darbuotojai minėtiems žmonėms nurodė prisijungti kanalizaciją nuo Pasvalio gatvės viduryje esančio šulinėlio. Bet gyventojai, pradėję kasti kanalizacijos trasą, prie pat namų rado jau esantį įvadinį šulinį.

Vandentiekio įrengimas truko ilgai
D. Ašmontas pasakojo, kad jis su Pasvalio gatvėje gyvenančiais dar dviem kaimynais vandenį į savo valdas nutarė įsivesti praėjusiais metais. Vyrai nuvyko į Biržų vandenų įmonę, bendravo su inžinieriumi ir, pasak jų, „tokia mergaite, rodos, administratore“.
Gyventojai parašė prašymus, kad galėtų prisijungti prie įmonės vandentiekio ir kanalizacijos trasų.
Į vietą atvykę įmonės darbuotojai gyventojams nurodė, kad artimiausias taškas prisijungti vandenį esantis už kelių šimtų metrų Pelkių gatvėje.
Norint prisijungti vandenį nuo Pelkių gatvėje esančios trasos, reikėjo gauti kelių sklypų savininkų sutikimus. Be to, teko sumokėti ir privačiai pasamdytai įmonei už dideliu atstumu tiesiant vamzdynus gręžimo būdu.
D. Ašmontas prisimena, kad darbai bei įvairūs derinimai užtruko ilgai – nuo vasaros vidurio iki rudens. Buvo įvairių nepatogumų. Kelias savaites šeimos nariai negalėjo nusimaudyti. Teko susitarti su kaimynais, pažadėti sutvarkyti jų iškasinėtą teritoriją. Teks tvarkyti ir jų pačių iškasinėtą kiemą.
Vyras prisiminė, kad neskaičiuojant smulkių išlaidų, darbus atlikusiai įmonei jis sumokėjo 1800 eurų. Visų šalia vienas kito esančių trijų namų kaimynai bendrai paskaičiavo, kad už darbus įvedant vandenį į jų namus, sumokėjo 5000 eurų.
Netikėtas radinys
Šį pavasarį Pasvalio gatvės 17 name gyvenantis Dainius pasamdė techniką, kad savo šeimos gyvenamąjį namą būtų galima prijungti prie kanalizacijos tinklų.
Įmonės „Biržų vandenys“ darbuotojai jam nurodė kanalizaciją prisijungti nuo Pasvalio gatvės viduryje esančio šulinio.
Tam, kad prisijungtų prie šio šulinio, gyventojui būtų reikėję perkasti neseniai išasfaltuotą gatvę, sustabdyti eismą.
Penktadienį prie namų iškasus žemę ekskavatoriumi atsivėrė netikėtas radinys. Įrengdami naują kanalizacijos įvadą prie gatvės šalia sklypo ribos jie aptiko… jau įrengtus kanalizacijos bei vandentiekio įvadus.
Visas šis radinys – vos keli metrai nuo gyvenamojo namo. Tad žmonės suprato, kad įvadinį kanalizacijos šulinį jie statė be reikalo. Suprato, kad ir vandentiekį galėjo įsivesti nuo šalia namo valdos jau esančio įvado.
Pagal esamą po žemėmis nutiestą vandentiekio trasos kryptį buvo matyti, kad vandens trasa eina lygiagrečiai per visą Pasvalio gatvę.
„Tai reiškia, kad aš su kaimynais vargau, tiesėme trasas kelis šimtus metrų, dramblojome savo ir kaimynų kiemus, mokėjome pinigus, kai trasos yra visai prie pat namų. Kaip „Biržų vandenys“ tai paaiškintų?“ – klausė Dainius Ašmontas.
Pasiūlė parašyti prašymą
Penktadienio rytą ŠR korespondentai įsitikino, kad iškastoje tranšėjoje šalia Pasvalio gatvės 17 gyvenamojo namo iš tiesų yra seniai įrengti kanalizacijos bei vandentiekio prijungimo taškai.
Redakcija paskambino į įmonę ir informavo apie susidariusią situaciją.
Oficialiai nurodomu įmonės telefonu atsiliepusi moteris pasakė, kad „gyventojas apie situaciją informuotas, jis gali atvykti į įmonę ir parašyti prašymą“.
Ar tai reiškia, kad įmonė siūlo jam rašyti pretenziją dėl nuostolių atlyginimo, išsiaiškinti nepavyko.
Į vietą, kol tranšėja nebuvo užversta, penktadienį, pasak gyventojų, nebuvo atvykęs nė vienas įmonės atstovas.
Publikaciją parengus spaudai gautas UAB „Biržų vandenys“ raštas ir situacijos komentaras. Deja, minėtas raštas iškėlė dar daugiau abejonių, reikalaujančių papildomos informacijos ir žurnalistinio tyrimo. Publikacijos tęsinys – artimiausiuose laikraščio numeriuose.