Renkantis brangakmenius reikia apsvarstyti nemažai kriterijų. Reikia pasidomėti įvertinimu 4C sistemoje, akmens patvarumu, atsižvelgti į biudžetą bei progą. Kai kurie dar tiki, jog kiekvienas akmuo turi unikalių galių – nuo įkvepiančių kūrybai iki saugančių nuo blogo. Tad kaip išsirinkti tinkamiausią brangakmenį?
Pirmiausia – 4C sistema
Dažniausiai 4C sistema naudojama norint įvertinti deimantus, tačiau ji tinka ir įvairiems spalvotiesiems brangakmeniams. Ja atsižvelgiama į akmens spalvą (color), švarumą (clarity), briaunavimą (cut) ir karatų svorį (carat weight).
Bene svarbiausias šios sistemos elementas yra spalva. Kiekvienas brangakmenis turi unikalią spalvų gamą. Gryniausia ir ryškiausia spalva, kokią tik gali turėti brangakmenis, lems ir brangiausią kainą dėl sodrios spalvos retumo.
Dauguma brangakmenių formuojasi giliai žemės mantijoje, tad natūralu, kad įgauna išorinių dėmių ir vidinių inkliuzų. Būtent švarumas apibūdina šių trūkumų skaičių, tipą ir vietą. Skirtingi akmenys turi skirtingas švarumo skales. Pavyzdžiui, deimantų švarumas Lietuvoje vertinamas CIBJO klasifikacija. Šis kriterijus skirstomas į tokias kategorijas:
1. Nepriekaištingi (LC).
2. Labai, labai maži intarpai (VVS1, VVS2).
3. Labai maži intarpai (VS1, VS2).
4. Nežymūs intarpai (SI1, SI2).
5. Matomi intarpai (P1, P2, P3).
Kitas svarbus veiksnys – briaunavimas. Tinkamai briaunuoti brangakmeniai yra malonios formos ir gyvai atskleidžiantys spalvas. Briaunavimas yra reikšmingesnis už formą, lemia akmens proporcijas, poliravimą bei simetriją ir nurodo, kiek šviesos atsispindi nuo akmens. Būdas, kuriuo brangakmenis šlifuojamas, gali turėti daug įtakos jo vertei, nes daro įtaką ir spalvai. Dėl kokybiško briaunavimo blizgesys ir spindesys būna tolygus visame akmens paviršiuje, nerandama tamsių negyvų sričių. Briaunavimas – itin svarbi brangakmenių charakteristika, ypač kalbant apie deimantus.
Paskutinis elementas – karatų svoris. Spalvotieji brangakmeniai būna įvairių dydžių, tačiau kai kurių pasirinkimas itin ribotas. Pavyzdžiui, dažnai galima pamatyti 10 karatų mėlynąjį topazą, tačiau tokio paties svorio rubinas yra retenybė. Karatų svarba taip pat skiriasi priklausomai nuo akmens – kalbant apie deimantus, dydis yra mažiau reikšmingas nei kokybė.
Biudžetas ir patvarumas
Brangakmenių kainos labai varijuoja. Kuo akmuo retesnis ir kokybiškesnis, tuo brangesnis jis bus. Pavyzdžiui, rausvasis deimantas gali siekti beprotiškos daugiau nei milijono eurų už karatą sumos. Prieš renkantis brangakmenį, būtina aiškiai apsibrėžti savo finansines galimybes.
Įsigyjant brangų papuošalą, norima, kad jis būtų ilgaamžis, tad kitas svarbus aspektas – brangakmenio patvarumas. Jis priklauso nuo akmens tvirtumo ir atsparumo. Vertindami patvarumą, galite patikrinti akmens kietumą – būtent nuo jo priklauso akmens nusidėvėjimas. Kietumas iš esmės reiškia akmens atsparumą įbrėžimams. Kuo brangakmenis kietesnis, tuo geriau. Jei renkatės brangakmeniais puoštus žiedus ar apyrankes, akmens kietumas tampa itin svarbus. Tokie papuošalai dažnai liesis prie įvairių paviršių, tad atsiranda didesnė tikimybė įbrėžimams.
Atsižvelgiant į spalvą
Kiekvieną žmogų veikia spalvos. Brangakmenių spalvos turi konkrečias savybes, galinčias pagerinti skirtingas gyvenimo sritis. Jei papuošalą perkate sau, derėtų atsižvelgti ir į tai, kokia spalva geriausiai rezonuoja su jūsų asmenybe.
- Raudoni brangakmeniai stimuliuoja ir padeda stiprinti fizinį gyvybingumą.
- Rudi brangakmeniai įžemina, suteikia stabilumo bei atramos.
- Mėlyni brangakmeniai atvėsina, ramina ir atpalaiduoja organizmo sistemą.
- Geltoni brangakmeniai stimuliuoja, suteikia džiaugsmo, optimizmo ir pasitikėjimo savimi.
- Kreminės spalvos brangakmeniai ramina bei atpalaiduoja.
- Violetinės spalvos brangakmeniai detoksikuoja ir padeda išvalyti organizmą.
- Juodi brangakmeniai saugo, stiprina bei įžemina.
- Oranžiniai brangakmeniai suteikia džiaugsmo, išminties ir kūrybiškumo.
- Žali brangakmeniai užtikrina pusiausvyrą ir augimą.
- Balti brangakmeniai apvalo ir skaistina.
- Rožiniai brangakmeniai ramina.
- Indigo spalvos brangakmeniai padeda integruotis, apsivalyti bei pasiekti pakitusias sąmonės būsenas.
3 pagrindiniai brangakmeniai
- Deimantas simbolizuoja amžiną meilę, bebaimiškumą ir nenugalimumą. Šis brangakmenis – tai klasikinis sužadėtuvių žiedų pasirinkimas dėl savo elegantiškumo ir universalumo. Deimantai – kiečiausi brangakmeniai, jie yra itin patvarūs. Vertingiausi yra mažai spalvoti arba visai bespalviai deimantai. Tai – balandžio mėnesį gimusių ir 60-ųjų vestuvių metinių akmuo.
- Rubinas suteikia galios, sėkmės ir drąsos. Dėl puikaus tvirtumo jis tinkamas nešioti kasdien. Rubinas – liepos mėnesio ir 40-ųjų vestuvių metinių akmuo.
- Smaragdas skatina vaisingumą bei simbolizuoja nesikeičiančią meilę, atgimimą ir ištikimybę. Smaragdai kiek lengviau įbrėžiami ir lengviau skilinėja, tad turi būti valomi atsargiai. Smaragdas – gegužės mėnesį gimusių bei 55-ųjų vestuvių metinių akmuo.
- Akvamarinas simbolizuoja viltį, sveikatą bei jaunystę. Jo spalvų paletė melsva, su žydrais bei žaliais atspalviais. Jis laikomas galinga meditacijos priemone, didinančia proto aiškumą.
- Akvamarino trūkumai: šiek tiek trapus, jautrus įskilimams bei įbrėžimams. Tai – kovo mėnesį gimusiųjų akmuo.
- Aleksandritas yra populiarus dėl savo savybės keisti spalvą. Spalva įvairuoja nuo melsvai žalios dienos šviesoje iki purpurinės raudonos kaitroje. Aleksandritas žinomas dėl savo tvirtumo ir atsparumo karščiui, šviesai bei kasdienėms cheminėms medžiagoms. Manoma, kad jis neša sėkmę, laimę ir meilę.
- Ametistas yra karališkos violetinės arba alyvinės spalvos. Tai tradicinis taikos, ramybės ir apsaugos simbolis. Manoma, kad ametistas įkvepia kūrybiškumą ir skatina intelektą. Šis akmuo – kvarcų šeimos narys, pasižymintis dideliu tvirtumu. Tai – vasario mėnesio akmuo.
- Citrinas simbolizuoja laimę, galią bei sveikatą. Jis padeda kovoti su depresija ir nesaugumo jausmu, o dėl tvirtumo tinka nešioti kasdien.
- Granatas įkūnija draugystę, atsidavimą, ištikimybę, nuoširdumą ir pasitikėjimą. Sakoma, kad jis apsaugo nuo košmarų sapnavimo. Dėl gana gero tvirtumo granatas tinka dėvėti kasdien. Tai – sausio mėnesį gimusių brangakmenis.
- Mėlynasis topazas simbolizuoja išmintį, nuoširdumą ir drąsą. Sakoma, kad šis akmuo pasižymi temperatūrą atvėsinančiomis savybėmis ir nuramina įtemptą nuotaiką. Nors topazai būna įvairių spalvų, populiariausi yra būtent mėlyni. Dėl puikaus patvarumo topazas tinka kasdieniam nešiojimui. Tai – lapkričio mėnesio brangakmenis.
- Nefritas, turintis istorinių sąsajų ir stiprių kultūrinių ryšių su Kinija, simbolizuoja harmoniją, tyrumą, švelnumą ir pusiausvyrą. Jo itin puikus patvarumas, tad nefritas tinka kasdieniam nešiojimui.
- Oniksas – juodos spalvos, stebėtinai nebrangus brangakmenis, žinomas kaip aštrinantis protą, šalinantis negatyvų mąstymą ir atnešantis dvasinį įkvėpimą. Jis tvirtas, ilgaamžis bei lengvai prižiūrimas. Oniksas dažnai derinamas su baltuoju auksu arba sidabru.
- Perlai yra žinomi dėl savo elegancijos. Tiek natūralūs, tiek kultūriniai perlai siejami su mėnuliu ir simbolizuoja išmintį, tyrumą bei labdarą. Renkantis perlus, svarbiausia atkreipti dėmesį į jų blizgesį ir lygumą. Perlas – birželio mėnesį gimusių ir 30-ųjų vestuvių metinių brangakmenis.
Renkantis brangakmenius, svarbu atsižvelgti į įvairius kriterijus: 4C, spalvą, progą, kainą bei patvarumą. Geriausiai 4C sistemoje įvertinti akmenys kainuos brangiau, tačiau bus vertingesni. Atsižvelgus į specifines akmenų savybes bei finansines galimybes, galima rasti geriausią pasiūlymą.