Senstant visuomenei, socialinių paslaugų sektoriaus vaidmuo bendruomeniniame gyvenime tampa vis svarbesnis. Atrodytų, šiems dalykams vis didesnį dėmesį turėtų skirti visų lygių šalies valdžia. Tačiau elementarūs faktai rodo, jog socialiniams darbuotojams iš rajono valdžios pritrūksta dėmesio.
Pagailo socialinės darbuotojos
Į „Šiaurės rytų“ redakciją paskambinusi moteris sakė, jog ją lanko Biržų socialinių paslaugų centro socialinė darbuotoja. Moteris nesiskundė jai teikiamomis paslaugomis, priešingai, ji norėjo apginti socialinės darbuotojos interesus.
Anot pašnekovės, iš ją lankančios moters sužinojo, kad pastaroji pas ją atvažiuoja asmeniniu transportu, ir šios išlaidos jai nekompensuojamos.
Moteris sakė, kad socialinė darbuotoja turi ne vieną lankytiną klientą, gyvenantį įvairiuose miesto kampuose, tad per dieną tenka nuvažiuoti nemažą atstumą. Skambinusi moteris svarstė, kad yra neteisinga, jog tokias svarbias paslaugas teikiantys žmonės yra skriaudžiami finansiškai.
Pašnekovė jau buvo pasidomėjusi, kaip sprendžiama ši problema kitose savivaldybėse. Anot jos, ten valdžia vienokiu ar kitokiu būdu randa išeitį, kaip kompensuoti socialinių darbuotojų transporto išlaidas.
Savivaldybė neranda pinigų transporto išlaidoms kompensuoti
VšĮ „Biržų socialinių paslaugų centras“ direktorė Jolanta Jasinskytė pripažino, kad tokia problema iš tiesų yra. Ir aštresnė ji ne Biržų mieste, o rajone, kur socialinei darbuotojai pas gyventoją kartais tenka važiuoti ir dešimtis kilometrų.
Anot vadovės, apie tai, kad teks važinėti savo mašina, socialiniai darbuotojai informuojami priimant į darbą, jie turi duoti tokį sutikimą. J. Jasinskytė sakė visiškai pritarianti minčiai, kad darbuotojams šios išlaidos būtų kompensuojamos. Tokių intensyviai važinėjančių darbuotojų yra apie 18, per metus kompensavimui reikėtų apie 20 tūkst. eurų.
Bet viešosios įstaigos biudžeto dalį, skirtą pagalbai į namus bei lankomajai priežiūrai, skiria savivaldybė. O savivaldybės biudžete pinigų nuolatos trūksta. Anot
vadovės, formuojant 2023 metų savivaldybės biudžetą, socialinių paslaugų centras prašė skirti minėtą sumą, tačiau prašymas buvo atmestas. Motyvas įprastas – trūksta pinigų.
Pasak direktorės J. Jasinskytės, dabar tokia pat suma įtraukta į 2024 metų centro biudžeto projektą, kuris pateiktas savivaldybei. Ar atsiras pinigų socialiniams darbuotojams šiais metais, kol kas neaišku.
Anot J. Jasinskytės, praėjusiais metais idėją kompensuoti išlaidas socialiniams darbuotojams labai palaikė Kęstutis Knizikevičius, tuometinis Socialinės paramos skyriaus vedėjas. Kokia bus K. Knizikevičiaus nuomonė šiais metais, kai jis tapo meru, sužinosime per savivaldybės biudžeto svarstymą.
Šioje šalyje nėra vietos senukams?
Savivaldybės administracijos direktorė Jurga Bagamolovienė sakė, kad žiūrint iš žmogiškosios pusės tokia kompensacija turėtų būti. Tačiau ar tai pavyks padaryti ir ar tam pakaks lėšų, direktorė sakė dabar negalinti pasakyti.
„Biudžetas dabar dar tik pradedamas dėlioti, ką tik baigėme iki galo surinkti duomenis, todėl dabar iš anksto nieko pasakyti negaliu“, – sakė J. Bagamolovienė.
Išgirdusi apie tokią problemą, viena aktyvi biržietė iš karto rado finansavimo šaltinį.
„Savivaldybė skiria krūvą pinigų įvairiems sporto klubams, kur renkasi jauni, tvirti, sportiški ir dirbantys žmonės, visiškai pajėgūs susimokėti už savo pomėgį. O su senukais ir kitaip gyvenimo nuskriaustais žmonėmis dirbančioms moterims pinigų nerandame. Šioje šalyje nėra vietos senukams, ar kaip?“ – ironiškai pastebėjo biržietė.