Pastaruoju metu šalyje sklinda informacija, kad žydi invazinis ir naikintinas augalas – Sosnovskio barštis.
Biržų rajono savivaldybės ekologė Jurgita Bruniuvienė sakė, kad savivaldybės rūpesčiu visi aptikti židiniai yra naikinami. „Išlindo“ tik vienas nedidelis plotas Papilio seniūnijoje, privačiame sklype. Jis nupjautas, o pavasarį bus nupurkštas.
Didžiausia bėda, pasirodo, ateina iš kaimyninio Rokiškio rajono. Kaip žinia, invaziniai augalai sienų nepripažįsta.
Rokiškio rajone Roksalės miške yra labai dideli Sosnovskio barščių plotai. Toje vietoje yra privatūs miškai. Savininkai medžius išsikirto, išsivežė. O Sosnovskio barščių plantacijos liko. Ir jų niekas nenaikina.
Šie invaziniai augalai plečiasi, jie persikėlė per griovį ir paplito Biržų rajono teritorijoje.
Biržų rajono savivaldybės ir Papilio seniūnijos rūpesčiu mūsų rajone esantys Sosnovskio barščiai buvo nupurkšti. Deja, po kurio laiko paaiškėjo, kad jie iš kaimyninio rajono vėl išplito pas mus.
J. Bruniuvienė bandė surasti privačių Rokiškio rajone esančių miškų savininkus, kad juos perspėtų naikinti invazinius augalus. Bet gauti jų duomenų nepavyko – Rokiškio savivaldybės klerkai nurodė, kad asmens duomenų teikti negali.
Negalėjo padėti ir Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio miškų kontrolės skyriaus specialistai. Jie nurodė, kad savininkų dėl invazinių augalų naikinimo negali bausti, tik įspėti.
„Keistai viskas išeina. Valstybinė miškų urėdija invazinius augalus privalo naikinti, o privačių miškų savininkai – ne. Čia kažkoks susikirtimas įstatymuose“,- svarstė J. Bruniuvienė.
Kadangi Sosnovskio barštis nenaikinamas Rokiškio rajone, tai biržiečių pastangas su juo susitvarkyti ekologė pavadino Sizifo darbu.
J. Bruniuvienė minėjo, kad Biržų rajone yra ir daugiau naikintinų, augalų.
Biržuose, A. Dauguviečio parke, išaugo žmogaus ūgį siekianti bitinė sprigė. Taip pat šių augalų pastebėta Apaščios upės pakrantėje. Juos teks naikinti.
Biržų rajone yra ir invazinėmis laikomų rykštenių. Jos išplitusios Medelyno gatvėje, šalia kelio Biržai – Rokiškis apvažiavimo.
Purkšti rykštenių nekyla ranka, nes būtų sunaikinti ir kiti augalai. Ateityje šiuose sklypuose gali prasidėti statybos, tad jos savaime gali sunykti.
Rykštenių Biržų rajono seniūnijos darbuotojai pastebėjo ir Liepų kapinėse ant senų kapaviečių.
J. Bruniuvienė apgailestauja, kad invaziniais augalais paskelbtos ir akacijos, kurių galima rasti visose senųjų dvarų teritorijose.