Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuvoje įsiplieskė diskusija, ką daryti su sovietiniais paminklais. Kultūros ministras Simonas Kairys pasirašė įsakymą, keičiantį kriterijus, kuriais remiantis sovietiniai paminklai kapinėse iki šiol buvo saugomi įstatymų.
Ar Biržų savivaldybė imsis kokių nors veiksmų dėl sovietiniais simboliais ir užrašais paženklintų paminklų, esančių karių kapinėse, nukėlimo? Šį klausimą „Šiaurės rytai“ pateikė Biržų rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiajam specialistui (paveldosaugos) Daliui Mikelioniui.
Jis informavo, kad Biržų rajono savivaldybėje yra 4 sovietinių karių kapinės. Daugiausiai ginčų, žinoma, kyla, dėl sovietų karių kapinių Biržų mieste. Jose yra 162 paminkliukai su 24-25 karių pavardėmis kiekviename. Iš viso apie 1850 pavardžių. Visuomenei akis labiausiai bado vidury kapinių stovintis obeliskas su užrašu „Kritusiems kariams Biržų išvaduotojams – miesto dirbantieji“.
Panašūs užrašai, žvaigždės, pjautuvai ir kūjai yra ir ant obeliskų Nemunėlio Radviliškio bei Vabalninko sovietinių karių kapinėse.
Lietuvoje jau yra atvejų, kai buvo verčiami paminklai sovietų kariams. Tačiau Biržuose buvo kita situacija. Pas mus ne paminklas ar memorialas, o „Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta“, t.y. karių kapinės. Ir tai buvo ne tik į Nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų registrą įtrauktas paminklas, turintis registrinį statusą, bet ir tarptautine sutartimi bei kultūros ministro 2016 m. įsakymu „Dėl užsienio valstybėms reikšmingo nekilnojamojo kultūros paveldo, esančio Lietuvos Respublikoje“ saugomas objektas. Norint pradėti tvarkybos darbus, valdytojas pagal nustatytą tvarką prašymą turėdavo pateikti Kultūros ministerijai. Į kapinių teritoriją įeina ir minėtasis obeliskas.
Savo laiku Biržų rajono savivaldybė ėmėsi įvairių priemonių, kad būtų galima nekeičiant kultūros paminklo vertingųjų savybių kažkaip neutralizuoti sovietinių laikų simbolius ir užrašus.
Kultūros ministras Simonas Kairys praėjusį antradienį pasirašė įsakymą, kuriuo šalies savivaldybėms atrištos rankos spręsti dėl sovietinio paveldo kapinėse.
Atnaujintame Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo, atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijų apraše nustatyta, kad sprendžiant dėl teisinės apsaugos reikalingumo nevertinami objektai, kurie yra nacistinės Vokietijos ar SSRS kariuomenės ar kitų šių valstybių specialiųjų tarnybų, vykdžiusių Lietuvos gyventojų represijas, veiklą ar jų narius propaguojančios skulptūros, atvaizdai, užrašai ar kiti simboliai.
„Kartu su Biržų rajono savivaldybės administracijos direktore Irute Varziene antradienį dar kartą apžiūrėjome sovietų karių kapines. Manome, kad visų pirma nuo kapinėse esančių obeliskų reikės nedelsiant pašalinti žvaigždes ir lentas su ideologizuotais užrašais. Šie užrašai bus pakeisti lentelėmis su neutralia informacija apie kapinėse palaidotus karius“, – sako paveldosaugos specialistas.