Jaunas biržietis nuolat kviečia specialiąsias tarnybas. Jis teigia, kad tai įvyksta ne tyčia, o dėl ligos. Tarnybos kviečiamos tuo metu, kai ligonis ima gerti alkoholinius gėrimus ir nevartoja vaistų nuo psichikos ligos.
Tuo metu, kai vyras skambina bendruoju pagalbos telefonu, neaišku, ar jis būna veiksnus. To niekas nesivargina nustatyti. Bet ligoniui skiriamos didžiulės baudos už specialiųjų tarnybų trukdymą.
Kai geria – nevartoja vaistų
„Aš sergu psichikos liga. Paskutinį kartą ligoninėje gydžiausi prieš kelis mėnesius. Kai vartoju alkoholį, negeriu vaistų, todėl man pradeda vaidentis, girdžiu balsus. Kviečiu specialiąsias tarnybas į pagalbą. Jie atvyksta ir nieko, apie ką pranešiau, neranda. Man surašomi protokolai už specialiųjų tarnybų trukdymą. Bet manęs tuo metu neveža pas psichiatrus, kurie įvertintų, ar tuo metu buvau pakaltinamas“, – kalba biržietis, kurio vardas ir pavardė redakcijai žinomi.
Vyras neslepia, kad prašydamas pagalbos, kurios iš tiesų nereikėjo, specialiąsias tarnybas yra kvietęs per 20 kartų. Bene visais atvejais jam buvo surašyti protokolai, skiriamos administracinės nuobaudos.
Kadangi nusikalstamos veikos daromos pakartotinai, baudos didelės. Paskutinė siekė 1500 eurų. O bendra jų suma jau viršijo 20 000 eurų.
„Atvykusiems pareigūnams pateikiu informaciją, kad sergu. Dažniausiai būna, kad net nesuprantu, jog kviečiu specialiąsias tarnybas. Bet pas ekspertus manęs neveža. Paskutinį kartą policijai pateikiau net dokumentą su įrašytu ligos kodu. Bet jie vis vien mane nubaudė“, – kalbėjo vyras.
Žmogus minėjo, kad jam užeina nevaldomas noras svaigintis. Sako, medikai tokiu atveju patariantys, kad, jei jis negali įveikti priklausomybės, geriau vartoti alkoholį nei narkotikus. Bet tokiu atveju reikia nevartoti psichiatrų išrašytų vaistų, nes jų kokteilis daro dar didesnę žalą organizmui ir psichikai. Vyras sako taip ir darantis. O visai atsisakyti alkoholio jis neįstengiantis.
Paklaustas, ar sutiktų gulti į ligoninę tokiu atveju, kai iškviečia pagalbą, kurios iš tiesų nereikėjo, vyras svarstė: „Aš nieko žmonėms blogo nedarau ir nekeliu grėsmės, tai kodėl turiu gultis į ligoninę?“
Tačiau jis teigė, kad į ligoninę gulti niekas ir nesiūlo. Kartais pareigūnų vizitai užtrunka vos kelias minutes – jie leidžia suprasti, kad ir be jo turi rūpesčių, ir išvyksta.
Važiuoti atsisako?
Biržų policijos Reagavimo skyriaus viršininkas Jaunius Jurelevičius sakė, kad šis pilietis policijai yra itin gerai žinomas. Jis specialiąsias tarnybas kviečia nuolat. Dažniausiai – į Stoties gatvę, kur gyvena, bet kartais ir į kitas vietas. Priklauso, kur tuo metu girtauja su kompanija.
Atvykusiems pareigūnams minėtas vyras visuomet prisistato, kad jis skambinęs. Tuo tarpu su juo sėdinti dažniausiai ta pati kompanija šaiposi ir tarsi mėgaujasi nemokama atrakcija – pareigūnų vizitu.
Paskambinęs bendruoju pagalbos telefonu vyras praneša, kad jį puola su lazdomis, kad prievartauja dešimt vyrų, kad pridegė blynai, kažkas kieme šaudo ir taip toliau.
Pareigūnai, medikai ar ugniagesiai po tokių rimtų pranešimų skuba į nurodytą vietą.
„Situacija labai paprasta. Kad žmogų galėtum vežti gydyti į psichoneurologijos ligoninę, reikia paties žmogaus sutikimo. Kitaip nei mes, nei medikai jo negalime išvežti. Jis nė vieno karto nėra sutikęs“, – teigė J. Jurelevičius.
Tokiais atvejais policijos pareigūnai surašo administracinės teisės pažeidimų protokolus ir pranešėjui skiria baudas. Pagal straipsnį, kur baudžiama už specialiųjų tarnybų trukdymą, baudos didelės – nuo 200 iki 2500 eurų. Jos didėja už pakartotinius nusižengimus.
„Tai yra problema“, – sutiko J. Jurelevičius, kalbėdamas apie žmogaus negalią ir jo veiksmų poveikį visuomenei.