Kvailystei ribų nėra. Žmonių patiklumui – taip pat. Tą rodo nesibaigiantys pranešimai apie apgavystes ir iš stebėtinai patiklių žmonių išviliotus pinigus.
Brandaus amžiaus ir gyvenimiškos patirties turintys žmonės sukčiams perveda santaupas, diktuoja asmens tapatybės, bankininkystės duomenis. Būna, kad vagių aukomis tapusieji to nesuvokia, kol iš jų išviliojami pinigų likučiai. Tarp aukų – ir neva artimuosius gelbėjantys, ir netikėtai aplankiusia internetine meile patikėjusieji ar daktarėliui padėti norėjusieji.
Kelis sykius sukčiais vis patikinčius asmenis policijos pareigūnai vadina „sisteminiais“. Apmaudu, kad tarp jų yra ir išsilavinusių, gerus darbus turinčių žmonių.
Paskambino ir suviliojo
Dar viena nukentėjusiųjų grupė – investuotojai. Kaip rodo nusikaltimų suvestinės, dėl šiukšlių tvarkymo kainos protestuojančio Biržų rajono gyventojai drąsiai imasi operacijų su kriptovaliutomis.
Besidomintiems kriptovaliutomis žinoma, kad investavimas į jas yra rizikingas verslas. Kaip sakoma, tai labai didelė erdvė, galinti atnešti ir didžiulius pelnus, ir triuškinančius nuostolius. Tačiau ir ši rizikinga sritis ne vienam biržiečiui nė motais. Tarp tokių – ir Toliūnų kaimo gyventojas.
Šiam 42 metų vyrui rugpjūčio 21-osios rytą kažkas paskambino. Buvo 5 valanda ryto. Tai metas, kai pabudę arba ūkį apeinantys ūkininkai, arba troškulio kankinami išgertuvių dalyviai. Galimi ir kiti variantai, kodėl žmonėms skambina kriptovaliutos kompanijos atstovai. Tokiu prisistatė ir toliūniškiui paskambinęs asmuo.
Kaip vyko pokalbis, kiek tų pašnekesių vyko, neskelbiama. Žinoma tik pokalbių kaina – išviliota 4400 eurų. Policija dėl sukčiavimo pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Kas gali apsaugoti nuo paties savęs?
Sukčiavimo atvejus (tuos, dėl kurių aukos kreipiasi į policiją) registruojantys ir besiaiškinantys pareigūnai nuolat ir primygtinai prašo žmones būti atsargius.
Į telefoninius skambučius iš keistų nežinomų numerių geriausia iš viso nereaguoti ir pokalbių nepradėti. Kad „saldžiabalsiai“ sukčiai, kurie tikrai išmano aukomis pasirinktų žmonių psichologiją, neužliūliuotų kalbomis. Jeigu jau pokalbis pradėtas ir skambinusysis šneka rusiškai, pokalbį reikėtų nutraukti. Negalima netgi atsakinėti į elektroninius laiškus, žinutes, kurių siuntėjai yra nežinomi, neva yra google ar facebook atstovai. Kiekvieno pokalbio ar bendravimo pradžia yra kaip pavojingas liūnas, galintis įtraukti ir artimuosius. Liūdna, tačiau nuo neįtikėtino paties žmogaus patiklumo (naivumo ar kvailybės) niekas negali apsaugoti – nei policija, nei valdžia.