Liepos 9 d. Biržų rajone ūžė ne tik Germaniškis, Medeikiai, bet ir Ančiškiai.
Ančiškiai, nedidelis kaimas Biržų rajono pakraštyje, organizavo jau tradicine tapusią jaunimo meno ir sporto šventę „Moki? Gali? Parodyk!“. Tai unikali kaimo šventė, kurioje aktyviai dalyvauja dauguma kaimo gyventojų. Dėl savo unikalumo ši šventė 2019 m. sulaukė ir televizijos dėmesio. Reportažą apie šventę parengė LRT korespondentas Edvardas Kubilius, pats dalyvavęs šventėje ir išbandęs ančiškiečių parengtas užduotis.
Kaimas šventės metu atgyja, sulaukiama dalyvių iš įvairių Biržų rajono kampelių. Ir ne tik. Šiais metais sulaukta svečių iš Biržų miesto ir rajono, Šeduvos, Salamiesčio. Tradiciškai į Ančiškius pas senelius atvažiuoja anūkai. Tad renginio geografija dar išsiplečia – Kaunas, Vilnius…
Pirmoji jaunimo meno ir sporto šventė „Moki? Gali? Parodyk!“ Ančiškių kaime vyko 2015 metais. Pavadinimą šventei sugalvojo buvusi bendruomenės pirmininkė Virginija Jucienė.
Pirmosiose šventėse šalia linksmųjų estafečių buvo organizuojamos tinklinio 4×4, mažojo futbolo varžybos. Bet labiausiai pasiteisino gatvės krepšinis 3×3. Nors Ančiškiuose nėra krepšinio aikštelės, dalyvauti norinčių tokiose mėgėjiškose varžybose vis tik atsiranda. Dalyviai puikiai žino, kokiomis sąlygomis teks žaisti, organizatoriams pretenzijų nereiškia.
Šiais metais gatvės krepšinio 3×3 varžybose rungtyniavo 6 komandos iš Čypėnų, Salamiesčio, Vabalninko, Mieliūnų, Šukionių, Šeduvos. Žiūrovų aikštelėje prie autobusų stotelės taip pat netrūko. Krepšinio 3×3 „paradą“ reguliavo teisėjas iš Vabalninko Arūnas Griciūnas.
Nugalėtojais tapo komanda „Saitama“, II vietą užėmė komanda „Prie ežerėlio“, treti – komanda „Šeduva“.
Daug dalyvių sulaukė „Linksmosios estafetės“ po Ančiškių kaimą. Varžėsi 12 komandų po 5 dalyvius. Visoms komandoms reikėjo apsilankyti šešiuose kaimo kiemeliuose, atlikti užduotis ir dar paskubėti, nes vienas iš vertinimo kriterijų buvo bendras estafečių atlikimo laikas. Buvo dalyvių, kurie šiose estafetėse dalyvauja ne pirmą kartą. Dominykas Jucius, kaunietis, Virginijos Jucienės anūkas, dabar jau Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentas, su šia švente tarsi užaugo – dalyvavo visose organizuotose šventėse. Atsiveža draugus, šiais metais prie komandos prisijungė ir jo brolis Jokūbas.
Užduotis estafečių dalyviams rengė šukioniečiai (Linos ir Virginijaus Liukpetrių sodyboje), Vabalninko bendruomenės atstovai (Kristinos ir Leono Aukštikalnių sodyboje), Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės Biržų 501-osios kuopos šauliai (Virginijos Jucienės sodyboje). Tris užduočių kiemelius įrengė patys ančiškiečiai.
„Linksmųjų estafečių“ nugalėtojais tapo komanda „Saitama“, spėjusi sudalyvauti ir estafetėse, ir gatvės krepšinyje. II vieta atiteko komandai iš Biržų „Brutalizmas“, III vietą užėmė „Ramiaveidžiai“, kurių dauguma iš Kauno.
Estafečių, gatvės krepšinio varžybų nugalėtojams ir prizininkams buvo įteikti medaliai, bendruomenės dovanos. Smulkias dovanėles gavo visi dalyviai.
Bendruomenės namų salėje veikė rankdarbių, sūrių ir kepinių paroda.
Šventės atidarymo metu sveikinimo žodį tarė LR Seimo narys Valdemaras Valkiūnas, šoko Biržų kultūros centro Gaižiūnų skyriaus šokių grupė „Linksmučiai“ (vad. Irina Šakuro).
Renginio metu buvo paminėtas Ančiškių kaimo bendruomenės 20 metų veiklos jubiliejus. Tylos minute pagerbti išėjusieji bendruomenės nariai, padėkota buvusiems bendruomenės pirmininkams, aktyviausiems bendruomenės nariams, rėmėjams. Šilti padėkos žodžiai buvo skirti bendruomenės pirmininkei Kristinai Aukštikalnienei ir jos šeimai. Bendruomenę jubiliejaus proga visų Vabalninko seniūnijos bendruomenių vardu sveikino Šukionių bendruomenės pirmininkė Rita Bieliakienė.
Sporto varžybas ir sveikinimų dalį keitė linksmoji dalis.
Šventės vinis – grupės „Husarai“ koncertas. Jų muzika tiko ir vyresniems, ir jaunimui. Viso koncerto metu aikštelėje nestigo šokančių. Gausiai susirinkę žiūrovai buvo gerai nusiteikę, negailėjo plojimų.
Po „Husarų“ koncerto šventinę programą tęsė atlikėja Jūratė Garnelienė. Bendruomenės nariai ragavo jubiliejinį Vincentos Stašienės keptą tortą, vaišinosi užkandžiais.
Šventės metu prekiavo Biržų kavinė-valgykla „Laigis“.
Šventė buvo subalansuota taip, kad dėmesio pakako ir vaikams, ir jaunimui, ir vyresniems. Ją organizavo Ančiškių kaimo bendruomenė ir Biržų kultūros centro Ančiškių skyrius.
Kalbinti jauni žmonės sakė, kad šventė buvo smagi ir, jei bus organizuojama kitais metais, vėl joje dalyvaus.