Biržai jau spėjo Lietuvoje išgarsėti savo boksininkais. Iš jų vienas tituluočiausių – Nojus Stanišauskas. Ramaus ir kiek uždaro būdo septyniolikmetis neieško dėmesio, nes visas jo dėmesys sutelktas į boksą. Koncentruotis vien tik į sportą jam padeda artimiausias žmogus. Rašant apie Nojų neįmanoma neminėti jo tėvo Ramūno, kuris šalia sūnaus yra ir interviu metu. Jis boksininkui yra ne tik tėvas, draugas ir mokytojas. Vyrui teko imtis ir dažniau mamoms tenkančio vaidmens…
Atvyko iš Vilniaus
Smilgių kaime gyvenantis Nojus Stanišauskas yra Biržų krašto vaikas, tačiau į gimtinę gyventi jis atvyko tik būdamas dešimties. Nors Nojus gimė Biržuose, tačiau iki dešimties metų gyveno Vilniuje su tėvais.
Gyvenimas taip sudėliojo, kad į Biržus atsikėlė gyventi jau tik su tėčiu, ant kurio tvirtų pečių užgulė ne tik tėvui, bet ir mamai tenkantys rūpesčiai.
Boksu Nojus susidomėjo dar būdamas visai mažas vaikas. Pirmuosius vaiko smūgius puikiai prisimena tėtis.
„Vilniuje namuose turėjau bokso kriaušę. Tai į ją Nojus, būdamas dar visai vaikas, mėgdžiodamas mane kumščiuoti pradėjo, aplinkui judėti. Sykį kaip tik svečiuose buvo bičiulis, kuris gan rimtai boksu užsiiminėjo. Jis man ir sako: vesk jį boksuotis, nes matau būsimą pasaulio čempioną. Taip viskas pamažu ir prasidėjo“, – prisiminimais dalinosi Ramūnas.
Iš Vilniaus į gimtinę drauge su sūnum parvykusio Ramūno laukė geros naujienos. Biržuose kaip tik atsidarė bokso klubas „Terminator“, o Nojaus pirmuoju ir dabartiniu bokso treneriu tapo Virgilijus Stapulionis.
Labiausiai nepatinka pralaimėti
Pačiam Nojui gana sunku buvo pasakyti, kas bokse jam patinka ir dėl ko jį šis sportas įtraukė. Bet vos paklaustas, kas jam labiausiai nepatinka, jis atšovė: pralaimėti.
Pralaimėjimas ringe yra labai skaudus, bet kartu jis yra ir didžiausia varomoji jėga toliau sportuoti, būti geresniam, stipresniam. Ramūno lūpomis ištarta legendinio boksininko Mike Tyson frazė pasako viską: „Bokse silpnų nėra. Jie arba pasitraukia, arba tampa stipriais“.
Lietuvoje savo amžiaus ir svorio kategorijose Nojus neturi sau lygių. Jis jau tapo ir jaunių, ir jaunimo Lietuvos bokso čempionu, yra Lietuvos rinktinės narys. Tačiau išvykus į tarptautinius turnyrus arba Europos čempionatą išsyk patenkama į kitą lygį.
Nors Europos čempionatuose Nojui pergalių pasiekti kol kas nepavyko, tačiau su visais varžovais jis kovėsi absoliučiai lygiai. Trūkdavo labai nedaug – ar tai poros smūgių, o kartais ir objektyvesnio teisėjo požiūrio į mažos šalies atstovus. Technika Biržų boksininkas niekuo nenusileisdavo oponentams, tad sportininkas pradėjo intensyviai dirbti ne tik bokso, bet ir treniruoklių salėje. Padidėjusi jėga ir nesumažėjęs greitis leidžia tikėtis, kad pergalės dideliuose čempionatuose pagaliau bus pasiektos.
Įsimintiniausia kova
Iki šiol Nojaus įsimintiniausia kova vyko tarptautiniame turnyre Palangoje, kur jis kovojo su Čekijos suaugusiųjų bokso čempionu. Čekas buvo vyresnis ir visai kitos svorio kategorijos boksininkas, net 7-8 kg sunkesnis už Nojų. Tiek treneris, tiek tėvas gana ilgai svarstė, ar leisti Nojui kovoti, nes per dideli svorių skirtumai labai padidina traumų, nokautų tikimybę. Tačiau pats Nojus išvakarėse pažiūrėjęs, kaip kovoja čekas, pareiškė: „Manau, kad galiu jį įveikti“.
Kova įvyko. Pirmajame raunde Nojus įspūdingai judėjo ringe ir nuolatos atakavo čeką, kuris nieko negalėjo padaryti. Pirmąjį raundą akivaizdžia persvara laimėjo biržietis. Antrajame raunde vaizdas iš esmės nesikeitė, tačiau varžovui pavyko rasti prieigą ir Nojus praleido itin galingą smūgį, nuo kurio nukrito ringe. Tiesėjas pradėjo skaičiavimą. Ties aštunta sekunde Nojus atsikėlė nuo žemės ir svyruodamas iškėlė kumščius, reiškiančius, kad jis pasiruošęs tęsti kovą. Visa nuščiuvusi salė atsistojo ir prapliupo plojimais bei šūksniais. Nors teisėjas leido, tačiau kova nebuvo tęsiama, nes įvertinęs situaciją treneris į ringą metė rankšluostį ir kova buvo nutraukta.
„Viskas buvo kaip filmuose, bet iš arti žiūrėti ir ištverti visą tą dramą, kai ringe krenta tavo sūnus, nebuvo lengva. Iš pradžių, kol Nojus buvo jaunesnis ir kovodavo, man pačiam reikdavo daug vandens ir širdies lašų“, – atviravo boksininko tėtis.
Ruošiasi pasaulio čempionatui
Šiuo metu Nojus kaip tik ruošiasi pasaulio jaunimo bokso čempionatui, kuris spalio pabaigoje vyks Juodkalnijoje. Boksininkas pluša salėje ir pasiruošimo stovyklose, o tėvas rūpinasi ne tik sūnaus kasdienybe, bet ir finansais. Šiuo metu kaip tik ieškomi rėmėjai, kurie galėtų prisidėti prie jauno sportininko karjeros. Bet kokia parama sportininkui yra svarbi.
„Pasiruošimo ciklas ir dalyvavimas pasaulio čempionate kainuos apie 4000 eurų. Tai dideli pinigai. Federacija jų neduoda, tenka už viską susimokėti pačiam. Pačiam vienam tai didelė finansinė našta, bet yra žmonių, kurie, kaip gali, taip prisideda prie Nojaus karjeros. Visiems be galo ačiū ir bet kokia parama mums labai svarbi. Negaliu nepadėkoti Nerijui Šidlauskui, Mantui Bartuškevičiui, kurie Nojui padeda nuolatos“, – kalbėjo R. Stanišauskas.
Nojus būtų pirmasis biržietis, kovojęs pasaulio jaunimo bokso čempionate. Pastaruoju metu tokio rango varžybose dalyvauja nedaug lietuvių, o priežastis paprasta – finansai.
Nori eiti iki galo
Daugelis sportuojančių jaunuolių aktyviai treniruojasi iki mokyklos baigimo. Po to prasideda studijos, o pragyventi iš sporto nėra paprasta. Tačiau Nojaus ir tėvo Ramūno planuose – kelionė „iki galo“. Jie kalba ir apie rinktines, ir apie olimpiadas, ir apie profesionalų boksą.
„Per daug yra įdėta, kad būtų galima viską mesti. Treniruotės klube, krosai namie, vėl treniruotės. Boksas, boksas, boksas. Vaikas iš esmės be standartinės vaikystės. Imti ir viską taip lengva ranka paleisti? Eisime iki galo. Norime pažiūrėti, kiek galima toli nueiti, ką pasiekti“, – tikino boksininko tėvas.
Kalbant tėvui Nojus nė akimirkai nemirkteli ir iš jo veido galima suprasti, kad vaikinas svajoja apie tą patį. Olimpiada ir medalis pirmiausia būtų siekiamybė. Pusiau juokais užsiminus apie Los Andželo olimpines žaidynes, nė vienas iš pašnekovų nesišypso. Aiškiai matyti, kad šia tema šeimoje jau kalbėta.
„Mes neatmetame ir tokios galimybės“, – sekundę trukusią pauzę nutraukia daugiau nei reikia pasakantys žodžiai.